Порада від спеціаліста
Ніна Левчук, керівник Startups, VCs & Technologies Industry в Google Germany, авторка курсу «Побудова персонального бренду», в інтерв'ю «Будуй своє» розповіла про управління персональним брендом у кризові часи.
一 Ніно, на твою думку, як карантин вплинув на підприємців?
一 Скажу впевнено: всі українські бізнеси зіштовхнулися з карантином. Одні компанії призупинили діяльність, інші 一 продовжили працювати з меншими обсягами, подеколи збитками, треті 一 швидко змінили бізнес-модель, як вчинили ресторани, фітнес-клуби. Інші види бізнесу почали зростати. Наприклад, консультації з питань психологічного та фізичного здоров’я, створення та підтримання відносин, безпеки персональних даних. Так відбулося тому, що зріс попит на подібні послуги.
一 Що робити власникам компаній у такій ситуації?
一 Чесно відповісти на запитання «Де мій бізнес знаходиться?» і «В якому стані моя справа тут і зараз?». Чесні та правильні відповіді зорієнтують у виборі подальшого напрямку руху.
Якщо бізнес зупинився, як автомобільний, тоді 一 інформувати клієнтів про новини в компанії з такими посиланнями: «чому це важливо для компанії» і «чому важливо для споживача».
Якщо бізнес перестав продавати товари або послуги, тоді вартує запропонувати цікавий проект. Яскравий приклад кількох міжнародних авіаперевізників. Компанії запропонували повернути вартість квитків, якщо вильоти не відбудуться. Для покупців це можливість отримати послугу, а якщо така не відбудеться, тоді повернути кошти. Такий приклад авіаперевізників підійде й іншим бізнесам у скрутній ситуації.
Якщо бізнес повністю змінив бізнес-модель, як ресторани, що запропонували доставку, або фітнес-клуби, що надали тренування онлайн, або барбер-шопи, що сфокусувалися на продажу косметики, тоді розповісти про актуальність і важливість такого бізнесу.
Якщо в бізнесі немає проблем зараз, то у них виникає можливість зміцнити лояльність старої аудиторії і наростити нову. В такому випадку потрібно працювати з аудиторією, робити благодійні, соціальні проекти тощо.
一 Які майданчики використовувати для просування персонального бренду?
一 Актуальні будь-які майданчики. Перед створенням контенту важливо розуміти, що майданчики перевантажені. Всі роблять прямі ефіри, генерують корисний контент. Зважаючи на це, важливо розповідати про свої проблеми, говорити до аудиторії, тому що у підприємців з України та інших країн немає фінансової можливості «перечекати» карантин.
一 З якою тематикою можна виходити у прямі ефіри?
一 Всі зараз виходять з прямими ефірами. Хтось навчає готувати, інший 一 навчає японської мови. Якщо у вас напрацьована аудиторія, вона нікуди не подінеться. При плануванні ефіру говоріть про важливі людям речі. У такий спосіб ви піклуєтеся про аудиторію, вирощуєте лояльність до себе, до своєї справи. На ефірах вартує говорити про проблеми у бізнесі тощо.
一 На твою думку, які проекти будуть актуальними для персонального бренду?
一 Варіантів існує багато. Це може бути проект, де частина отриманих коштів власник бізнесу передасть на медикаменти, і краудфандинг для підтримки проектів, і допомога медикам або багатьом іншим. Чому? Та тому що такі історії запам'ятовуються. Коли карантин завершиться, такі приклади асоціюватися з вами, з бізнесом, обличчям якого ви є.
一 З початком карантину набув популярності такий модний тренд — багато хто відкрив безкоштовний доступ до своїх найрізноманітніших курсів. Що порадиш робити зараз таким підприємцям?
一 Я вважаю, що недостатньо лише відкрити доступ до контенту. Важливо запропонувати продовження. Останні — це і відгуки людей, і конкретні історії застосування контенту в бізнесі, і онлайн-сесії компаній, що чогось навчилися завдяки безкоштовним курсам. Таким чином підприємець показує свою лояльність до людей, віддає знання суспільству. В майбутньому це зіграє позитивну роль для персонального бренду.
一 Які існують ризики для підприємців?
一 Ризики є завжди. Наразі ризики вищі, ніж звичайно. Це пояснюється тим, що люди більше часу проводять вдома, тобто мають більше часу на відслідковування особистості та її дій. Ризики ще пояснюються тим, що зараз люди більш емоційно вразливі до будь-яких подій, пов’язаних з тими чи іншими персоналіями.
— Як уникнути цих ризиків?
— Щоб уникати негативних ситуацій, працюйте над емпатією, розумінням почуттів, емоцій, станів інших людей.
Порада від спеціаліста