Анна Приймак, співзасновниця та директор компанії Sirocco Energy — розробника інноваційних вітрогенераторів (пристроїв, що перетворюють енергію вітру на електроенергію), розповіла «Будуй своє», як отримання гранта вивело компанію на новий рівень та допомогло в експансії до США.
Інформаційна довідка. Грантова програма Інноваційних ваучерів запроваджена в Україні ЄБРР з метою підтримати українські компанії, що працюють на ринку кліматичних технологій, і загалом покращити умови для розвитку та впровадження кліматичних технологій.
Від нетворкінгу до гранту
Про програму Інноваційних ваучерів ЄБРР ми дізналися навесні 2017 р. від команди Greencubator — громадської організації, що розбудовує екосистему для стійкого підприємництва і виступає посередником між грантовою програмою та підприємцями.
Подаватися на грантову програму вирішили на початку 2018 р. Ми хотіли вивести проект на новий рівень, розробити новий прототип, а для цього потрібні були різноманітні дослідження тощо, і звичайно ж — фінансування. Саме ці питання покривав грант від програми Інноваційних ваучерів.
Спочатку ми прослухали вебінар Greencubator — засновники цієї громадської організації на конкретних прикладах пояснили найголовніші аспекти участі у гранті. А саме:
— як подаватися на грант;
— на яких умовах;
— що потрібно та чого не слід робити — на вдалих та прикрих прикладах інших.
Ми дослухалися до корисних порад вебінару і заходилися готуватися до подачі грантової заявки.
Від підготовки до виграшу
Передусім ми орієнтувалися як на наші цілі, так і на вдалі й не дуже кейси інших компаній — учасників програми Інноваційних ваучерів.
Для первинного етапу — грантової заявки — чітко сформулювали наше позиціонування. Тобто, що ми компанія — розробник вітряків нового покоління. Мається на увазі, що розробка Sirocco Energy краща за будь-які аналоги, тому що кількість енергії вітру, яку перетворюють на електроенергію наші вітряки, більша. Для користувачів це означає, що наші пристрої генерують більше електроенергії, аніж аналогічні. Тобто їх можна встановлювати навіть там, де інші будуть неефективні. Для ринку енергетики — це нові можливості виробництва зеленої децентралізованої енергії.
Ну, а наші цілі — вплив на розвиток енергетики України та світу в цифрах: що ми плануємо отримати і що скоротити у короткостроковій, довгостроковій перспективах.
Всі ці моменти ми прописали конкретно та чітко, без «води».
Тим, хто поки що не вміє детально прописувати позиціонування, раджу потренуватися до подання заявки. Спробуйте пояснити ключову інформацію про свій проект, цілі тощо дитині 10 років, другу або родичу, які працюють у інших галузях та не розуміються на вашій тематиці. Якщо не зрозуміють, шукайте способи пояснити якомога простіше. Лишень коли вас зрозуміють — подавайтеся.
Отже, завдяки конкретиці та конкретним цілям ми вдало пройшли первинний етап. На вторинному подавали типові для грантової заявки документи. А саме:
— документи про реєстрацію підприємства — ТОВ;
— звіти про баланс з податкової інспекції тощо.
Також ми надали дані про виконавців послуг. Як вже зазначалось, ми планували розробити новий прототип. Для цього потрібні були виконавці послуг — ми їх знайшли і надали Greencubator всі дані про ці підприємства та їхній досвід. У такий спосіб ми підтвердили, що обрані нами підприємства мають всі підстави виконувати такі дослідження.
Звичайно, конкретика у інформації про нас і список надійних підрядників принесли результат — навесні 2018 р. ми виграли грант! Інноваційні ваучери покрили вартість послуг на суму €27,6 тис. Зауважу, згідно з умовами конкурсу, більша частина витрат покривається грантом, менша — компанією, яка його отримала. Тож ми витратили ще €7 тис. власних коштів.
Результати та вихід у США
Отримавши радісну новину про виграш, ми одразу заходилися втілювали наш задум. Не було найменшого бажання зволікати — ми почали розробляти новий прототип вітряків та підтверджувати гіпотези. На щастя, наші гіпотези підтвердилися — Sirocco Energy створює більш ефективний вітряк за інші аналоги. До того ж нашою розробкою зацікавилися у США, і наразі ми підписали договір на виконання пілотного проекту.
Всі, хто планує подаватися на грант, не бійтеся і подавайтеся. Це справді чудова можливість для бізнесу — зростати та виходити на нові рівні.