Сам-собi-маркетинг
«Не працює інтернет-маркетинг», — зазвичай констатують молоді підприємці, що докладають зусиль для просування бізнесу, але продажі демонструють зворотні процеси: результати незадовільні, бізнес не зростає, а конкуренти наздоганяють.
Як продіагностувати інтернет-маркетинг, виявити типові помилки і що із ними робити, «Будуй своє» розповів Антон Воронюк, директор з розвитку Webpromo.
1. З’ясувати, хто ми?
Це перше і найважливіше питання для підприємства, а разом з тим — найтиповіша проблема малого бізнесу. В чому саме проблема? Підприємці щось роблять, для когось, протягом певного часу. Проте дати відповідь на питання, хто ми, взагалі не можуть!
Трапляється й інше, коли місія написана і зафіксована де-небудь в офісі компанії. Втім, ні власники, ні працівники не знають та не розуміють її. Водночас місія — це вектор, це основа основ. На неї нанизуються всі подальші кроки: тексти для сайту, контент для соціальних мереж тощо.
Отже, запитайте себе, у чому місія компанії. У випадку Webpromo наша місія: «Допомагаємо бізнесу збільшувати продажі».
2. У чому особливості продукту та послуги?
Згадаємо правило 4P. Англійською мовою ці слова починаються з літери P — product, price, promotion, place, а українською це — продукт, ціна, просування, місце. Це не просто набір іменників, це відповіді на запитання, чим відрізняються конкуренти. Тож спочатку треба визначитися, у чому різниця між вашим бізнесом та конкурентним, потім — поясніть це іншим.
Узагальнюючи перші два пункти, саме вони — наріжні камені всього. Тож починайте з себе — виписуйте на папері факти та інформацію од місії до відмінностей від конкурентів. Зробивши це, прямуйте до маркетологів.
3. Визначитись, де ми є?
Існує багато способів поглянути на себе і свою діяльність зі сторони та придивитися до конкурентів — їхніх сайтів, сторінок у соціальних мережах.
Для аналізу сайтів конкурентів раджу використовувати безоплатну або платну версії сайту SimilarWeb. Користуватися ним досить легко. Спочатку встановіть, хто є для вас конкурентом. Далі — просто додайте посилання на його сайт. В результаті отримаєте інформацію: про розмір аудиторії, тривалість відвідувань цього сайту, кількість переглянутих сторінок та інше.
Зауважу, не всі бажають масштабувати бізнес, а значить, не всім і не завжди потрібні сайти. Перш ніж його створювати, проаналізуйте власні плани на найближчий час щодо масштабування. Якщо такого не планується, обмежтесь веденням сторінок у соціальних мережах.
Вони стануть в пригоді для просування бізнесу, якщо колишній офісний співробітник більше не має наміру працювати на когось, а хоче — сам на себе. При цьому прагне отримувати дохід, який мав найманим працівником, але тепер без необхідності їхати до офісу, без прив’язки до часу або місця.
До речі, для роботи із соцмережами існують чудові інструменти. А саме BuzzSumo, Ahrefs — сервіси з перевірки успішності контенту. Вони допомагають проаналізувати вподобання цільової аудиторії та визначити подальші дії — що краще постити, а від чого відмовитися.
І обов’язково враховуйте, що інколи компанію можуть хвалити чи поливати брудом, або просто згадувати у публікаціях без вашої згоди. Тому користуйтеся SemanticForce, Youscan. І не забувайте про Publer для аналізу ефективності реклами в Instagram.
Загалом увесь цей інструмент допоможе визначити ситуацію на сьогодні та подальші кроки для розвитку, зміни контенту тощо.
4. Аналіз ефективності: навіщо?
Це питання для з’ясування ефективності будь-яких дій без «здається». Щоб правильно проаналізувати все, скористайтеся Google Analytics. Це потрібно для розуміння цільової аудиторії: хто купує, в який спосіб тощо. А ще моя порада: налаштуйте CRM — інструмент, що примирить маркетинг та продажі. Коли він потрібен? Коли помічаєте, що не встигаєте телефонувати клієнтам або забуваєте про необхідність дзвінка.
5. Хто — клієнт?
На цьому етапі намалюйте його детальний портрет: стать, вік, освіта, рід діяльності, хобі тощо. Цю інформацію також можна отримати в Google Analytics, у соціальних мережах тощо. Робіть опитування, дізнавайтеся, що сподобалося, що — не дуже. Не бійтеся негативних відгуків, працюйте над ними.
6. Як втілити?
Далі не забувайте про інструменти для формування попиту: банерну рекламу, тизерні мережі, рекламу в соцмережах. Для сформованого пошуку — SEO, цінові агрегатори, де люди порівнюють ціни на товари або послуги. Для повторної комунікації з клієнтами знадобляться SMM, розсилки електронною поштою тощо.
7. Оптимізуйте!
Будьте готові до постійної роботи та вдосконалення, перероблення, аналізу та іншого. Не зупиняйтеся, адже власна справа — це постійний рух, шлях до вдосконалення!
Сам-собi-маркетинг