Мій банк
МОЯ СВОБОДА
МОЯ СПРАВА
МОЄ МАЙБУТНЄ
МОЯ СИЛА
МОЄ ЗАВТРА
МІЙ СПОКІЙ
МОЇ ЛЮДИ

Третя не зайва

Олександра Томашевська

Підбірка контенту

Третя група «єдиноподатників», мабуть, найпоширеніша. Підприємці, що обрали цю групу єдиного податку, можуть отримувати найбільший з усіх «спрощенців» дохід – до 5 млн грн на календарний рік. Крім того, вони можуть продавати товари, виконувати роботи чи надавати послуги будь-яким суб’єктам без обмежень. Вони мають право здійснювати зовнішньоекономічну діяльність, отримувати виручку від іноземних партнерів. При цьому вони не ведуть бухгалтерський облік (крім підприємців-платників ПДВ), а лише повинні вносити суму виручки підсумком за день до Книги обліку доходів.

Умови перебування підприємця на третій групі ЄП наводимо у таблиці: 

Умови

3 група платників ЄП

Граничний обсяг доходу

До 5 000 000 грн на рік

Наймані працівники

Кількість найманих працівників не обмежена

Види діяльності

Усі, крім заборонених для спрощеної системи

Сума єдиного податку

3% + ПДВ для платників ПДВ

5% для неплатників ПДВ

Сума єдиного соціального внеску

Мінімальний розмір єдиного соціального внеску – 704 грн

Строк сплати єдиного податку

Протягом 50 днів після закінчення звітного кварталу

Звітний період

Квартал

Ведення обліку доходів

Книга доходів для платників ПДВ – Книга доходів та витрат

Зберігання документів є обов’язковим тільки для платників ПДВ (підтвердження витрат та наявності товарів)

Касовий апарат

Не потрібен, якщо сума доходу за рік не перевищує 1 млн грн, крім продажу технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту

При порушенні умов перебування у третій групі платників ЄП (перевищення межі доходу, прийняття найманого працівника чи здійснення інших видів діяльності, ніж вказані у витягу з державного реєстру) підприємець зобов’язаний відмовитися від застосування спрощеної системи оподаткування і перейти на загальну систему оподаткування.

Чи можливо перейти на другу чи першу групу платника єдиного податку?
Податкове законодавство дозволяє підприємцю, що перебуває на третій групі єдиного податку, перейти на другу. По-перше, для такого переходу потрібно відповідати умовам перебування на другій групі ЄП: обсяг доходу повинен бути у межах для другої групи (до 1,5 млн грн), інші умови не повинні порушуватися (кількість працівників, обмеження у видах діяльності і т.п.). По-друге, цей перехід можливий лише у визначені терміни. Заяву про перехід на іншу групу платника ЄП слід подати не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку звітного кварталу. Тобто для переходу на другу групу з третьої всередині року, скажімо, з ІІІ кварталу (з 1 липня), слід подати заяву до податкового органу за місцем реєстрації суб’єкта до 15 червня. 

Дохід, виражений в іноземній валюті
Якщо підприємець, платник єдиного податку на третій групі, отримує виручку від нерезидентів, йому слід визначити дохід від коштів, що надійшли на його рахунок в іноземній валюті. Згідно з п.292.5 ПКУ, дохід платника єдиного податку, що виражений в іноземній валюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком України на дату отримання такого доходу. Але частина валютної виручки надходить на рахунок підприємця вже у гривнях, після обов’язкового продажу. Вважаємо, що частину, виражену в іноземній валюті, слід врахувати у складі доходів за курсом НБУ на дату надходження (сума відображається у банківській виписці), а решту коштів включити у дохід у тій сумі, що фактично надійшла від продажу валюти. 
    
Особливості роботи підприємця на третій групі ЄП, що є платником ПДВ
На відміну від суб’єкта, який не є платником ПДВ, підприємець, що обрав ставку податку 3% зі сплатою ПДВ, зобов’язаний вести облік витрат, які він несе зі сплатою ПДВ. Обов’язковою умовою є використання придбаних товарів чи послуг у господарській діяльності. Якщо придбані товари призначені для особистого користування чи не пов’язані із бізнесом, податковий кредит, що виник за їхнього придбання, треба відкоригувати через нарахування податкових зобов’язань. Оскільки з’являється потреба вести облік і складати звітність з податку на додану вартість, можна сказати, що підприємцю-платнику ПДВ вже необхідно звертатися за послугами до бухгалтера.

Слід також пам’ятати, що фізична особа-підприємець відповідає за своїми боргами, у тому числі перед бюджетом, усім своїм майном (стаття 52 Цивільного кодексу України), і ліквідація статусу підприємця не звільняє суб’єкта від відповідальності. 

 

Підбірка контенту

АТ "Ощадбанк"