Мій банк
МОЯ СВОБОДА
МОЯ СПРАВА
МОЄ МАЙБУТНЄ
МОЯ СИЛА
МОЄ ЗАВТРА
МІЙ СПОКІЙ
МОЇ ЛЮДИ

Топ-5 найпоширеніших помилок бізнесменів-початківців

У гостях у юриста

Яких помилок допускаються бізнесмени-початківці?

ТОП-5 помилок:

1. Підприємці не підписують договори при купівлі або продажу товарів чи послуг. На початку всі дуже зайняті організацією бізнесу і зациклені на продажах та клієнтах, але настає момент, коли підприємця хтось хоче обманути. А так як все робиться «під чесне слово», то непорядним партнерам не складе жодної проблеми це провести.

2. Відмова від реєстрації власного бренду або торгової марки. Тут все буває доволі банально: підприємець розвиває бізнес, а через деякий час вирішує зареєструвати торгову марку і дізнається, що її вже зареєстровали. Або буває по-іншому: до підприємця приходить позовна заява про незаконне використання торгової марки, яка насправді зареєстрована для іншим бізнесменом. В результаті підприємець, вклаши  власні кошти у бренд, мусить перейменовувати свій бізнес.

3. Відсутність публічних оферт (стосується інтернет-магазинів). Наявність публічної оферти на сайті інтернет-магазину означає, що продаж товару і купівля його покупцем відбувається за правилами магазину, а тому у конфліктних ситуаціях сторонам набагато легше знайти компроміс, так як клієнт перед покупкою товару мав ознайомитись з офертою. Проте цим простим рішенням багато хто нехтує на початку і лише після визанання, що бізнес працює неефективно через спори із клієнтами, приходить до рішення щодо оферти.

4. Відсутність податкової оптимізації. Часто новий бізнес створюється так: людина, яка починає бізнес дізнається інформацію про реєстрацію бізнесу в інтернеті і приходить до юриста із конкретною задачею створити ТОВ або ФОП.  Юрист у свою чергу просто виконує задачу. Проте, як показує моя  практика, -— це хибний порядок дій із самого початку. Хто б там що не говорив, але кожен бізнес потрібно розглядати індивідуально, немає якогось стандартного правила для всіх. Стандартним для всіх є закон, але бізнес —це конструктор і його важливо скласти правильно. Зокрема, я раджу із самого початку порахувати витрати на податки при різних моделях роботи. Таким чином, деякі бізнеси можуть економити на податках до 30% прибутку щомісяця.

5. Відсутність первинних документів. За законом кожна операція з купівлі або продажу товару чи послуг повинна бути оформлена документально, тобто підприємець має оформити рахунок-фактуру, акт приймання-передачі товару чи послуг або видаткову накладну. Ці документи потрібні для того, щоб підтвердити купівлю чи продаж товару, якщо про це запитає податкова. Але на практиці первинні документи оформлюються з помилками, оформлюються частково, або оформляются, але з часом втрачаються оригінали. Тому за складанням первинних документів потрібно уважно стежити, тому що в іншому випадку податкова може накласти штраф на підприємця.

Як ви вважаєте, що призводить до таких помилок?

Економія грошей. У нас в країні люди, які починають бізнес, ще не до кінця усвідомлюють, які функції виконує юрист і які переваги має бізнес від його наявності. Підприємці-початківці не завжди готові платити ринкову ціну і часто шукають тих, хто запропонує нижче ринкової, а таких колег більш ніж достатньо. Також є і такі підприємці, які взагалі не готові платити за те, до чого неможливо доторкнутися, зокрема роботу з документами або із законодавством. Проте розуміння функції і переваг юриста приходить з досвідом і особливо з наслідками помилок у бізнесі та збитків.

Помилки для початківців — це правило чи виключення із правил?

Все залежить від підходу підприємця до бізнесу. Є підприємці, які самі собі і юристи, і бухгалтери, а є ті, які займаються своєю справою і юридично-бухгалтерські питання довіряють фахівцям у цій сфері. Ще є категорія підприємців, які наймають бухгалтера і перекладають на нього функцію юриста.

Виходячи з цього, можна сказати, що помилки частіше буде робити той підприємець, який закриває всі питання сам і тут, до речі, не причина у компетенції конкретного підприємця, він навпаки може і дуже гарно розбиратиметься у юридично-бухгалтерських питаннях. Але рано чи пізно за всією роботою, які він виконує почне щось упускати і це призведе до наслідків. Наприклад, найпоширеніші наслідки у таких ситуаціях — це штрафи держорганів, або несплата за товар, де перспектив стягнути борг немає навіть у суді. Менше помилок робитиме той підприємець, який залучив хоча б бухгалтера. Ймовірність помилок зводиться до нуля, якщо у підприємця є і бухгалтер, і юрист. При цьому, хоча б на аутсорсингу, такий, з якими можна оперативно проконсультуватись у потрібний момент.

Що б ви порадили людям, які лише починають шлях бізнесмена?

Проконсультуватись з юристами. Перші рішення дуже важливі для бізнесу і також вони значно впливатимуть на його майбутнє, зокрема на прибуток. Що стосуєтся операційних питань, то тут радив би врахувати ті моменти, про які я згадував у типових помилках.

У гостях у юриста

АТ "Ощадбанк"