Підбірка контенту
Супермаркетам та іншим торговим точкам у зв'язку із поверненням локдауну було заборонено продавати на касі непродовольчі товари. Їх замовляти українці могли лише через Інтернет.
Підприємців очікували нові штрафи – за відсутність масок у їхніх відвідувачів та за обслуговування клієнтів не українською мовою.
У нашому дайджесті згадаймо події січня, важливі для малого й середнього бізнесу.
1. Мінімальна зарплата в Україні зросла з 5 тисяч до 6 тисяч грн.
Таке збільшення передбачено в державному бюджеті на 2021 рік. Мінімалка зростатиме протягом року двома етапами: перший вже відбувся з 1 січня, другий запланований на 1 грудня, тоді мінімальна зарплата становитиме 6 500 грн. Відповідно, збільшуватимуться й витрати підприємців: вони будуть змушені підвищувати зарплати й соцвнески працівникам та платити більше єдиного податку, якщо вони ФОП.
2. Кабінет Міністрів посилив карантинні обмеження з 8 по 24 січня.
Після Різдва в Україні був запроваджений посилений карантин. Найбільше він запам’ятався стрімким зростанням продажів в Інтернеті санітарно-гігієнічних товарів. Їх можна було придбати лише через Мережу, що викликало справжній бум на послуги онлайн-доставки.
3. Нацбанк спростив операції з валютою для фізосіб.
Зокрема, Національний банк у постанові №3 від 15 січня скасував заборону на операції фізичних осіб з купівлі-продажу іноземної валюти за гривню на умовах форварду, на операції з купівлі-продажу іноземної валюти та банківських металів на умовах маржинальної торгівлі й на розрахунки в іноземній валюті у разі купівлі державних цінних паперів, номінованих у валюті.
НБУ також зняв заборону на здійснення банками операції на умовах «своп» із фізичними особами-резидентами, якщо перша частина такої операції передбачає продаж клієнту іноземної валюти або банківських металів.
Додатково Нацбанк дозволив банкам і небанківським фінансовим установам купувати іноземну валюту в населення за безготівкові кошти в гривні через термінали самообслуговування й затвердив порядок проведення відповідних операцій.
НБУ також дозволив фізособам використовувати цифрові паспорти в мобільному додатку «Дія» під час переказу коштів в іноземній валюті за межі України й для отримання таких переказів з-за кордону.
4. Власників бізнесу почали штрафувати за відсутність маски у відвідувачів.
Згідно з новим законом, з 14 січня підприємці-порушники мають сплатити штраф, від 3 400 грн до 5 100 грн, якщо обслужують клієнтів, які перебувають у приміщенні без маски. Штрафуватимуть працівники Держпродспоживслужби та поліція. Цей закон діятиме, доки не скасують карантин.
Відтепер керівник офісу чи магазину повинен контролювати, щоб люди не заходили у приміщення без масок. Він також має попередити клієнта, щоб той надів маску або насунув її на носа. Адміністративна відповідальність для крамниці настає лише тоді, коли людину без маски почали обслуговувати.
5. Штраф до 6800 грн за обслуговування не українською мовою.
З 16 січня 2021 року набрала чинності стаття 30 закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Головний мовний омбудсмен Тарас Кремінь розкрив деталі, як штрафуватимуть бізнес за відмову звертатися до відвідувачів українською.
Він наголосив, що обов'язково треба зафіксувати аудіо або відео доказ того, що дійсно відбулося порушення. Далі треба звернутися на адресу уповноваженого із захисту української мови, викласти суть своєї скарги, надавши докази. Після того, як скаргу розглянуть і визнають факт порушення, власнику закладу оголосять попередження.
Якщо ж ситуація повториться протягом року, то на власника складають протокол про правопорушення. Штрафи сягатимуть від 5 до майже 7 тисяч гривень, однак виписувати їх почнуть тільки з 2022 року.
6. Кабмін готує допомогу заробітчанам для відкриття бізнесу в Україні.
Кабінет Міністрів України 27 січня підтримав запровадження допомоги для «економічної реінтеграції» трудових мігрантів під час повернення на батьківщину. Про це у своєму Telegram-каналі написав прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.
Відповідний законопроєкт Кабмін спрямує до Верховної Ради. «Документ передбачає, що людина, яка повернеться в Україну і має бажання відкрити власну справу, могла б узяти на цю потребу до 150 тис. гривень», – повідомив прем'єр.
Одна з головних умов допомоги – людина повинна інвестувати в бізнес власні кошти на суму, не меншу за ту, що була видана державою.
Підбірка контенту