Що ти за лідер?
У рубриці «Що ти за лідер?» ми розмовляємо з керівниками різних бізнесів про їх підхід до лідерства та керування командою. Герой нового випуску — засновник агентства Madcats Олександр Солонько.
На шляху до створення агенції Madcats були допущені помилки, зокрема у виборі ефективного стилю управління. Засновники компанії — вихідці з однієї команди іншої великої креативної компанії, тому вони звикли працювати з професіоналами з великим досвідом. Там необхідно було лише поставити задачі — і кожен на 90% знав, що треба робити, міг побудувати свій робочий процес та виміряти свою ефективність. І найголовніше — відповідав за результат своєї роботи.
«Коли ми створювали агенцію – була необхідність наймати молодих працівників, як правило зовсім без досвіду. За звичкою ми почали управляти ними досить ліберально, але молоді люди у силу відсутності досвіду не могли нести відповідальність за свою роботу. Починався хаос, необхідно було всім керівникам включатись у проекти та «підрулювати» процеси. Це була наша головна помилка в управлінні командою. Ми її виправили, коли підібрали особистий підхід та стиль управління для кожного працівника залежно від досвіду роботи, професійних навичок та особистості», — розповідає Олександр Солонько.
Зараз у Madcats штат тримається на рівні 12-15 осіб. Ця кількість людей дуже «зручна» і дозволяє чітко контролювати якість продукту, утримувати сімейний тип компанії та мати чітку плоску структуру в команді.
Внутрішній світ компанії
За словами Солонько, у Madcats демократичний стиль управління та ведення бізнесу. Рішення приймаються шляхом зборів та дискусій. Офіс у компанії схожий скоріше на квартиру давніх друзів, але лише з кабінетами та open space. Керівники намагаються зробити все, аби люди приходили не на роботу, а до себе у другий дім. «У нас немає суворого графіку роботи, зазвичай усі приходять близько 11 і працюють у середньому 8 годин на день, але все дуже індивідуально. Роботу з дому ми не заохочуємо — там завжди занадто багато відволікаючих факторів, і штат у 15 осіб не зовсім дозволяє, аби половина людей працювали з дому».
У компанії діє система «плюшок», завдяки яким працівники надовго залишаються в компанії:
бонуси й премії залежно від результатів та професійних навичок;
оплата 70% вартості навчання (курси, семінари, воркшопи), а до 300 доларів — оплата повністю;
заохочення до поїздок на море — коли працівник їде у відпустку на море, компанія компенсує йому від 50 до 70% вартості відпочинку;
стимуляція поїздок за кордон — оплата відрядними до 3-5 днів для пошуку творчого натхнення.
Остання функція застосовується для цілих команд, які працювали над проектом, що тісно пов'язаний з певною країною (наприклад музичний фестиваль у Німеччині). Аби вони надихнулись атмосферою та могли якнайкраще втілити проект у життя – їх на декілька днів відправляють таке собі відрядження.
Важливість навчання у процесі ефективного управління командою
Олександр вважає, що тренінги та курси у будь-якій сфері, а особливо у сфері управління бізнесом та командою, дуже допомагають у побудові процесу управління. Але важливо пам'ятати, що треба мати сильну базу, займатися щоденною діяльністю, де ви можете тренувати набуті навички та відвідувати тренінги лише практичного спрямування. Зараз ринок дуже перенасичений коучами та тренерами. Люди прочитали 1 книжку – і одразу створюють свій тренінг, або продають квитки на свої лекції. Треба розуміти, що таким курсам притаманна недосказанність та суб’єктивність.
Тренер завжди розповідає тільки частину свого досвіду та пропускає усю відому йому інформацію крізь призму свого світосприйняття. «Треба постійно читати. Знімати корону, мати зворотний зв'язок від підлеглих і постійно тримати себе у тонусі», — Олександр вважає, що найкращий варіант освіти у вузьких галузях – це самоосвіта, а саме книжки.
Головні навички, якими повинен володіти керівник – це знання фінансового менеджменту, вміння управляти людьми, продавати ідеї та продукти й найголовніше — вміти мотивувати. Олександр поділився навичкою ефективного управління командою – цей метод управління називається «експертна влада». Ти сам можеш зробити роботу підлеглого, легко розбираєшся у нюансах і можеш пояснити всі процеси. Найголовніше – ти повинен розуміти основи роботи кожного з твоїх підлеглих, якщо ти менеджер, і кожного процесу та команди — якщо ти власник бізнесу. Найкраща мотивація підлеглих – показати гарний приклад на власному досвіді.
Роль лідера у компанії
Однією з головних задач керівника Олександр вважає допомогу підлеглим у пошуках свого шляху та у вирішенні незрозумілих питань у робочих процесах. Оскільки на роботі людина проводить більшу частину свого життя, необхідно створити такі умови, аби людина хотіла кожного ранку туди приходити. У Madcats між собою усі товаришують, а відносини всередині компанії та команд будуються на дружбі та працьовитості – це ідеологія компанії.
Зі слів Олександра, невеликі труднощі в управлінні людьми у нього виникають тільки з новими співробітниками. «Дорослішання окремих членів команди – це найважче в управління людьми. Завжди намагаєшся допомогти новому молодому співробітнику, інколи опікати його, з часом людина звикає і вже не може вийти з цього стану «дитини». Тут необхідно підключати авторитарний стиль управління».
З досвідченими спеціалістами у керівних партнерів проблем немає – там завжди все легко – після дискусій, конструктивних аргументів та релевантних прикладів завжди можна дійти до консенсусу.
Що ти за лідер?