Порада від спеціаліста
Станом на травень 2021 року майже у 2,2 млн українців був офіційно підтверджений коронавірус COVID-19. А статистика померлих від цієї підступної хвороби наближається до 50 тисяч. Україна подолала вже третю хвилю COVID-19, але з кожним разом вірус вражає все більшу кількість людей. Міністерство охорони здоров’я прогнозує ймовірність четвертого сплеску захварювання, який теоретично може бути складнішим за попередні. У такій ситуації дуже страждає бізнес, бо працівники неминуче хворіють і наражають на небезпеку і колег, і клієнтів.
Як чинити, коли у працівника або члена його сім’ї підозрюють коронавірус або вже є підтвердження хвороби, розказують експерти: директор департаменту екологічної безпеки, охорони праці та пожежної безпеки ПАТ «Укрнафта» Віталій Єрмоленко та виконавча директорка порталу grc.ua Катерина Окунська. А ще дізнайтеся досвід організації роботи різних компаній в умовах пандемії коронавірусу.
СOVID-19 в офісного співробітника: як діяти роботодавцю
Офісний формат передбачає перебування працівників у замкненому просторі й тісний контакт між ними. Це ідеальне середовище для циркуляції різних збудників хвороб, у тому числі й СOVID-19.
Для запобігання поширенню коронавірусу треба передусім розробити план щодо зменшення роботи безпосередньо в офісі та переведення максимальної кількості людей на віддалений режим праці.
Дистанційка
Катерина Окунська ділиться своїм досвідом: «Ми одразу ввели змішаний графік роботи: більшість співробітників кадрового порталу grc.ua вже рік працюють віддалено, та за потреби вони можуть приїхати в офіс. Необхідно лише дотримуватися певних правил: використовувати антисептики, бути в масці і не з’являтися в офісі з ознаками ГРВІ».
Чимало компаній, де можна виконувати свої функції дистанційно, перевели співробітників на такий формат. Збільшення кількості працюючих віддалено зафіксовано у таких сферах:
- IT;
- банки;
- освіта;
- маркетинг і реклама;
- фінансова галузь тощо.
Віддалена праця – найбільш ефективний і дієвий шлях подолання пандемії та захисту колективу від хвороби. Однак для такого формату треба підготувати працівників. Забезпечити їх корпоративними ноутбуками та подбати про якісне й надійне під’єднання до корпоративної мережі. Можливо, доведеться придбати підписку на VPN-сервіс та якісний антивірус.
Безпека офісу
На жаль, не всі функції ефективно й реально виконати дистанційно. Частина колективу у багатьох компаніях залишається на місцях, щоб працювати з клієнтами й партнерами або з документами, що містять секретні дані.
Віталій Єрмоленко розказує про свій досвід забезпечення роботи офісу в умовах загрози зараження ковідом. «Укрнафта» придбала для співробітників маски й респіратори, антисептики для рук, дезінфектори для приміщень, кисневі концентратори, експрес-тести на визначення антигену SARS-CoV-2. Крім того, закуплено послуги ПЛР-тестування, профдезінфекції, озонування тощо.
У компанії «Джонсон і Джонсон Україна», крім застосування антисептичних засобів, вживають ще й таких заходів:
- встановлений графік відвідувань офісу працівниками – в одному приміщенні має перебувати така кількість осіб, яка забезпечує виконання норм соціальної дистанції. Цей графік поновлюється щотижня;
- якщо співробітнику необхідно роздрукувати документи чи підписати їх, але за графіком він не може відвідати офіс, файли для друку надсилаються на ресепшен і черговий їх роздруковує й передає зазначеній особі;
- суттєво обмежується користування кімнатами для перемовин;
- здійснюється моніторинг температурного режиму (робиться спеціальні записи до журналу що дві години);
- закуповується одноразовий посуд для кави-чаю.
У державних установах відділи, що не мають можливості працювати дистанційно, поділені на 2 частини, які працюють через тиждень. Щоб уникати скупчення у транспорті та на прохідній, співробітники приїжджають на різний час: одні о 8-й, другі о 9-й, треті о 10-й ранку. А в Міністерстві внутрішніх справ пішли ще далі: усі службовці, зокрема й інваліди, пройшли обов’язкову вакцинацію від СOVID-19.
Ефективна система безпеки в офісі дає змогу значно знизити ризик захворювання персоналу. Але якщо працівникам доводиться багато часу спілкуватися з різними людьми, як це часто буває у відділеннях банків, наприклад, то випадків зараження не уникнути.
Ізоляція
«Якщо у працівника діагностовано COVID-19, офіс зачинається й приміщення обробляються. Усі співробітники, які контактували з хворим, обов’язково на два тижні йдуть на самоізоляцію та працюють з дому», – консультує Катерина Окунська.
Навіть у ХХІ столітті ізоляція хворого є одним із найефективніших і дієвих способів подолання вірусних пандемій. Доведено, що один хворий може заразити кілька людей зі свого оточення, а ті своєю чергою ще декількох. Таким чином епідемія розвивається в геометричній прогресії. Якщо ж зупинити ланцюгову реакцію ще у початковій стадії, наслідки будуть набагато меншими.
Віталій Єрмоленко зазначає, якщо у співробітника підозрюють коронавірус або вже є позитивний аналіз на COVID-19, лікар-епідеміолог ПАТ «Укрнафта» виявляє контактних осіб для їх попередження і подальшої консультації. Такі люди є головною групою ризику, тож для загального блага краще відправити їх на самоізоляцію.
Коронавірус у працівника виробництва: план дій для роботодавця
Специфіка офісної роботи, хоч і зі складнощами, але дає змогу працювати дистанційно. А як діяти компаніям, де переважно ручна праця: виробництвам, будівельним фірмам, заводам? Ми поцікавилися в експертів, як вони виходять із такої ситуації.
Алгоритм дії із захворілим працівником
«Укрнафта» розробила і запровадила комплекс заходів. Для працівників, задіяних у видобутку й виробництві, графіки роботи складені таким чином, щоб уникати перехресних контактів.
«Аби колеги завжди могли зв’язатися з лікарем у випадку хвороби, компанія розширила внутрішню програму «Лікар з доставкою», а від листопада 2020 року наші лікарі консультують співробітників і телефоном», – каже Віталій Єрмоленко.
Отже, головні заходи спрямовані на зниження рівня особистих контактів на робочому місці. Специфіка багатьох компаній дає змогу це зробити. Як мінімум треба створити умови для дотримання робітниками соціальної дистанції та використання індивідуальних засобів захисту органів дихання.
Якщо у людини виявляють коронавірус, він йде на лікарняний з поміткою «ізоляція». Звільнення такого працівника в цей період не дозволяється за жодних обставин. Згідно зі змінами до Закону «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (стаття 24, частина 2)розмір матеріальної допомоги у період тимчасової непрацездатності через коронавірус становить 50 % від середньої зарплати працівника. Перші 5 днів оплачує роботодавець, всі подальші – Фонд соціального страхування.
Що робити з колегами захворілого
Віталій Єрмоленко каже, що в разі виявлення COVID-19 у співробітника на виробництві, контактні особи, що задіяні у виробничому процесі, усуваються від роботи й роблять швидкий тест на визначення антигену SARS-CoV-2 (COVID-19). Якщо хвороба підтверджується, робоче місце дезінфікується. Працівник виходить на роботу тільки за наявності негативного ПЛР-тесту або закритого лікарняного листа.
Важкі часи потребують жорсткого реагування. Щоб стримати розповсюдження хвороби та зберегти здоров’я своїх співробітників, треба постійно дбати про чистоту, наявність засобів захисту та миттєво реагувати на перші симптоми й прояви хвороби. У такому разі компанія буде працювати стабільно, навіть за відсутності деяких членів команди.
Порада від спеціаліста