Мій банк
МОЯ СВОБОДА
МОЯ СПРАВА
МОЄ МАЙБУТНЄ
МОЯ СИЛА
МОЄ ЗАВТРА
МІЙ СПОКІЙ
МОЇ ЛЮДИ

Ризики інноваційних стартапів

Які ризики можуть загрожувати інноваційному бізнесу? Досить часто підприємці приділяють недостатню увагу питанню інтелектуальної власності. Однак це може стати великою проблемою. На лекції у 1991 Civic Tech Center Світлана Мальована, CEO та засновниця юридичної компанії Olans Group, співзасновниця Raccoon, розповіла про помилки у патентному праві, яких припускаються інноваційні бізнеси, та способи запобігання неприємним ситуаціям. 

 

Де працював ваш співробітник раніше?

Якщо у вас виникають проблеми з правами на інтелектуальну власність, це може призвести до дуже серйозних наслідків. Наприклад, розробник комп’ютерних ігор ZeniMax звинуватив Оculus у порушенні авторських прав та запозиченні VR-технологій для створення ґаджету віртуальної реальності Oculus Rift. Його розробляли два колишніх співробітники ZeniMax. Який був результат? Фірма виграла судову справу на $500 млн у Facebook (власника Оculus із 2014 року). 

Коли ви заповнюєте анкету для бізнес-інкубатора, там зазвичай є запитання: чи працював хтось із команди з конкурентами та чи є у нього зобов’язання перед ними. І цей підхід варто перенести у ваш бізнес. Якщо ви наймаєте нового співробітника, поцікавтеся, де він працював раніше. Додайте пункт у договорі, що зобов’язуватиме працівника не використовувати інформацію чи розробки з попередньої роботи. А якщо таке трапиться, працівник повинен підтвердити, що уся відповідальність за порушення прав інтелектуальної власності лежить на ньому. 

(фото - Facebook 1991 Civic Tech Center)

 

Чому патенти важливі

Чи знаєте ви, чому закрився стартап Titanovo? Він спеціалізувався на ДНК-тестах, але після трьох років успішної роботи отримав судовий позов від конкурента за порушення патенту на технологію. До того часу стартап співпрацював із лабораторіями, що проводили вимірювання за цією технологією. Після консультації з адвокатами представники Titanovo зрозуміли, що вони не мають необхідної суми грошей для ведення процесу. Виявилося, що конкуренти викупили права на цю технологію і довести, що Titanovo мав право її використовувати, дуже складно. Який з цього висновок? Якщо ви ще не отримували патенту, не забувайте відстежувати дії конкурентів (наприклад, перевіряйте патентні заявки за своєю темою), щоб не опинитися у подібній ситуації. 

Як проводити патентний пошук? Найкраще спочатку передивитися патентну інформацію самому, бо ви краще знаєте усі нюанси вашого бізнесу, і лише потім звертатися до спеціалістів. Шукати можна у https://patents.google.com.

Що краще: спочатку оформити патент чи вийти на ринок? Це дуже індивідуальне питання, яке залежить від етапу розроблення продукту. Ви можете отримати патент, але, якщо у процесі доопрацювання ваш продукт зміниться, вам доведеться отримувати ще один патент.

Важливо також знати: якщо ви маєте намір подати розробку на патентування, не варто демонструвати її на публіці, бо вам можуть відмовити саме з цієї причини, особливо якщо ви демонстрували її під іншою назвою. Це не стосується авторського права: у цьому випадку публічність вам допоможе. Також можна презентувати технологію на виставках, якщо ви не розкриваєте нюансів її створення (код), а демонструєте лише зовнішній вигляд.

Майте на увазі, що є багато нюансів, про які потрібно знати: наприклад, у США, якщо ви більше року використовуєте свій винахід, то не зможете його запатентувати як інновацію. 

 

Що робити інноваційним стартапам? 

1. Стежте за конкурентами: вам потрібно розуміти, чи не загрожують вам проблеми з їхнього боку.
2. Чітко пропишіть, що є вашою інтелектуальною власністю. Ставтеся уважно до публічних демонстрацій власних ноу-хау: у деяких випадках не варто демонструвати винахід на виставках або дозволяти журналістам знімати детальне відео процесу виробництва.
3. Ваші договори мають бути продуманими з юридичної точки зору, тож не забувайте вносити пункт про відповідальність працівника за використання чужої інтелектуальної власності.

АТ "Ощадбанк"