Мій банк
МОЯ СВОБОДА
МОЯ СПРАВА
МОЄ МАЙБУТНЄ
МОЯ СИЛА
МОЄ ЗАВТРА
МІЙ СПОКІЙ
МОЇ ЛЮДИ

Равликовий досвід

Катерина Спориш

Тематичний тиждень

Іван Паламарчук, співзасновник підприємства «Каньйон Груп», яке весною 2018 р. запустило ферму «Покутський равлик» (Івано-Франківська обл., Городенківський район, с. Копачинці), та учасник реаліті-школи бізнесу «Будуй своє», розповів про равликовий бізнес. А ще — про ризики, помилки та плани на майбутнє.

Занепад — не кінець світу!

Наше село — одне із найдепресивніших у районі. Воно віддалене, має найменший бюджет — з усіма можливими наслідками, як-от відсутність робочих місць. Тож більшість селян — на заробітках.

Звісно, така ситуація нікого не влаштовувала категорично. З друзями і сусідами по вулиці ми часто обговорювали проблеми і перспективи. Зійшлися на тому, що можна і треба створити прибутковий та цікавий бізнес. Розмірковували про горіховий і фруктовий сади, вирощування ягід, енергетичної верби, посадили часник на пробу. З’їздили й на одну сироварню, так би мовити, для знайомства. «Сусідкою» сироварні якраз і була равликова ферма, її ми теж відвідали. Там ми з подивом дізналися про значний попит на равликове м'ясо у провідних країнах Європи — Франції, Італії, Іспанії та інших. Можливість експортувати туди власну продукцію вельми нас зацікавила!

З початку з 2018 р. заходилися писати бізнес-план, а за втілення взялися навесні.

Як втілювали ідею в життя?

Спочатку ми навчалися на равликових фермах по всій Україні, де здобували необхідні знання — про равликів, їхні види та особливості, про побудову бізнесу тощо.

На одній з ферм купили равликів сортів helix aspersa maxima. Ці тварини виростають до дорослої особини за 1 сезон — з весни до осені — та мають 55-65% м’яса. А от від равлика helix pomatia, що дорослішає за 3 сезони, ми відмовилися.

Знайшли у нашому селі відповідну будівлю з присадибною ділянкою. Обирали серед варіантів такі, що мають водопостачання — свердловину, колодязь тощо.

Звертали увагу й на можливості розширення площі у майбутньому. Придбали устаткування — холодильники, деревину. Відремонтували приміщення, де розмістили інкубатор та теплиці, зону для заготівлі кормів тощо.

Загалом за перший сезон — з лютого по вересень — витратили 700 тис. грн власних коштів. Втім, мушу зазначити, що для подібного бізнесу ця сума може відрізнятися через низку параметрів: масштаби, стан приміщення для ферми і витрати на його ремонт та устаткування — деревину, холодильне обладнання та інше.

Говорячи про розподіл витрат, то 15% — мальок равлика, 10% займає оплата праці людей, 15% витратили на закупівлю охолоджувального обладнання, 15% — деревина, 20% — ремонт. Все інше — витрати на навчання, доставку, полив та огорожу поля тощо.

Розпочали сезон не з початку, а з вирощування малька. У квітні мальків випустили у теплицю, у червні — на поле для випасу. У жовтні зібрали урожай.

Весь цикл розведення равлика проходить наступним чином. Равлик з холодильника (при температурі +1-5 ºС і при низькій вологості ці створіння сплять) переноситься у розплідник, де створені умови для пробудження, подальшого розмноження та відкладання ікри. Ікра збирається і переноситься в інкубатор. За 3 тижні з неї вилуплюються маленькі равлики. Звідси мальків равлика переносимо до теплиці. У теплиці і на полі для равликів сіється спеціальний вид ріпака — перко. Також їх годуємо спеціальним кормом на основі зернових.

Після збору — у вересні-жовтні — дорослих особин промивають, просушують та вводять у стан анабіозу, тобто сплячки, для подальшого продажу в Україні або експорту.

Чому ми досягли успіху?

Озираючись на рік, що минув, я розумію, наскільки сильно ми ризикували, не маючи підприємницького досвіду. Могли ж завадити різні фактори! Наприклад, запізно винесені в поле равлики могли загинути, або через неуважність могла розвинутися якась інфекція. Або й щури могли напасти. На щастя, у нашому першому сезоні все склалося, як треба. Ми виростили понад 200 тис. особин! Однак, навіть при таких чудових результатах я не можу сказати, що ми зробили все правильно. Чесно кажучи, можна було зекономити кошти, аби ми десь — не так поспішали, а десь — ретельніше спланували: на деревині, доставці, обладнанні тощо.

Але це — досвід. І для нас важливі і наші помилки, і наші успіхи! Ми маємо урожай, впізнаваність. Нашу ферму відвідали туристи з різних куточків України та з-за кордону — Польщі, Франції, Іспанії, США та Еквадору. Зараз в кооперації з іншими фермами будемо експортувати равлика. Маємо запити з Італії та Франції про експорт більших партій равлика вже з нового врожаю. Також є пропозиції по ікрі равлика, яка в нас буде вже у березні.

Підсумовуючи все вищезазначене, на досягнутому зупинятися ми не збираємося! Тепер у планах — розширити площі, вийти на експорт, облаштувати цех переробки ікри, равликового м’яса і фаршированих равликів. А також — створення равликового кооперативу на Прикарпатті.

Тематичний тиждень

АТ "Ощадбанк"