Українські підприємці демонструють мужність та витримку попри усі втрати, які завдала війна. Найсміливіші інвестують у розвиток та відкриття нових напрямів виробництва навіть в умовах невизначеності. Зокрема, компанії «Укрземком» та «Овощник» скористалися для цього позиками за програмою «Доступні кредити 5–7–9 %». Розповідаємо історії їхньої стійкості.
«Укрземком»: взяли позику й придбали потужну сушарку
Компанія обробляє понад 1 300 га землі на Київщині з 2010 року. Сіє пшеницю, жито, кукурудзу, соняшник та сою. Врожай продає за кордон.
У 2021-му підприємство готувалося не до війни, а до майбутньої посівної. Зрештою, це допомогло вистояти, засіяти поля й зібрати врожай.
«На щастя, наша техніка, склади та майно не постраждали від воєнних дій. З полів лише 15 га зараз непридатні для засіювання. Це малий відсоток. Тож ми були готові сіяти, коли ЗСУ звільнили північ України від окупантів. Ми мали запаси пального, добрив. Щоправда, забирали їх з Миколаєва фактично під бомбардуваннями. Потім дізналися, що за кілька днів на склади того підприємства прилетіли ракети», – ділиться директор «Укрземкому» Геннадій Манолюк.
Під час активної фази війни на Київщині компанія допомагала захисникам. Серед іншого надавала пальне, монтажну й будівельну техніку для спорудження блокпостів. Так само ділилася харчами. А для місцевої самооборони дала в користування робочий пікап.
«2022 рік був складним і з погляду отримання доходів. Так, ми змогли продати зерно, але отримали значно менше прибутку. Наведу приклад: у січні 2022-го в порту пшениця коштувала 300 доларів, довезти її туди нам стало у 30 доларів. А в сезон ми змогли реалізувати зерно лише по 150 доларів. Додайте ще витрати на логістику, які суттєво зросли. Ось і вся арифметика», – пояснює аграрій.
Крім ціни на зерно та вартості логістики, далася взнаки й енергокриза. Електроенергія потрібна компанії, щоб сушити зерно. Але висушити вдалося лише частину врожаю кукурудзи. Потім через обстріли енергоінфраструктури почалися перебої з електропостачанням, тож понад 100 га кукурудзи досі залишаються в полі. Директор каже, що її приберуть, коли електропостачання стане стабільним.
Для сушіння зерна компанія використовує обладнання італійського виробництва MECMAR. Її придбали шляхом позики в Ощадбанку за програмою «Доступні кредити 5–7–9 %». На вигідних умовах на три роки «Укрземком» отримав 3 млн грн.
«У нас була сушарка цієї фірми, та вона відпрацювала своє ще у 2012-му. Її потужності для підприємства було замало: вона давала змогу просушити лише 25 кубометрів зерна. Тож до війни ми вирішили придбати потужнішу, на 40 кубів. Зробили передоплату взимку 2021-го. Але після вторгнення росії й падіння прибутків через війну сплатити решту суми було важко. Отже, ми продали стару сушарку, погасили частину суми, а решту виплатили коштом кредиту. Мушу сказати, ми дуже вчасно його отримали, тому змогли розрахуватися з виробником», – розказує директор.
Компанія вже готується до наступної посівної. Зменшувати площу чи структуру посівів не збирається. Фермер сподівається, що вдасться отримати гарний врожай і зменшити собівартість вирощування.
«Люди тисячу років вирощують зерно на українських землях. І ситуації за цей час були набагато гірші, ніж зараз. Земля дуже пластичний актив, тому потрібно працювати. Я впевнений: аграрії це добре знають. Можливо, десь треба потерпіти, десь оптимізувати витрати. А може, й пропустити рік, дати землі відпочити і потім отримати гарний урожай», – розмірковує директор «Укрземкома».
«Овощник»: відкрили новий напрям бізнесу
Харківська компанія із січня 2021 року забезпечувала харчовими продуктами військові частини та навчальні військові заклади в Донецькій, Луганській і Харківській областях. За два місяці до повномасштабного вторгнення додалися об’єкти і в інших областях. Усього обслуговували 54 військових об’єкти.
«Ми закупали фрукти, овочі й інші продукти. А потім на власному транспорті доставляли їх у кожну військову частину. Тобто, були субпідрядниками Міноборони», – пояснює принцип роботи компанії директор Андрій Плотніков.
До повномасштабної війни в компанії працювало 25 людей. У 2022 році планували розширювати бізнес – вирощувати овочі самостійно. Для цього створили ще одне підприємство й орендували землю на Харківщині.
Продукти для військових зберігали на складах у Харкові та в селі Циркуни Харківської області. Село опинилося в окупації, і російські військові пограбували склад. Через це компанії зазнала збитків на понад 5 млн грн. Попри значні фінансові втрати команда підприємства вирішила допомагати військовим, теробороні та людям, які на той час фактично жили в метрополітені. Для цього працівники роздали продукти харчування, які були на складах у Харкові.
«Ми роздали зі складу усе, що було. Це понад 240 т продуктів. У червні з командою переїхали на Київщину. Там орендували ангар. Тоді ми потребували підтримки, і мова не тільки про гроші, але й фахові консультації. Зокрема, наші постійні партнери – компанія «Адвокат Арт» допомогла працівницям організовано виїхати та влаштуватися за кордоном. А в Харкові вони також волонтерили: готували продуктові набори для дітей, які жили в метро», – розказує Андрій.
Аби продовжувати працювати на новому місці, «Овощнику» потрібні були 2,2 млн грн. За ці гроші мали придбати крупоцех – обладнання, яке із зерна робить крупу для сухпайків. Гроші збирали спільними зусиллями друзів, партнерів, команди. Але 800 тис. грн все одно не вистачало. Їх отримали за програмою «Доступні кредити 5–7–9 %» в Ощадбанку.
Обладнання вже встановлено. Перша партія крупи буде готова в березні.
«Ми робитимемо із ярого ячменю ячку та перловку. Потужність обладнання – 10 т каші на добу. Це чимало. Крім того, крупа виходить чиста, без борошенця. Потім кашу перевозитимемо на інше підприємство, там до неї додаватимуть м’ясо й робитимуть сухпайки», – пояснює керівник підприємства.
Зараз «Овощник» не тільки розвиває новий напрям бізнесу на Київщині, а й активно волонтерить: допомагає з відбудовою житла на Харківщині. І після розмінування звільнених територій області планує розпочати власне вирощування овочів для військових.
«Ми працюватимемо далі і забезпечуватимемо захисників якісними продуктами. Наша сила – в єдності команди, яка готова ефективно працювати задля підтримки українського народу», – резюмує Андрій Плотніков.
Аби підтримати український бізнес та зміцнити продовольчий фронт, держава створила чимало програм підтримки українського бізнесу. Серед них – «Доступні кредити 5–7–9 %». Дізнатися детальніше про умови програми можна на сайті Ощадбанку.