Мій банк
МОЯ СВОБОДА
МОЯ СПРАВА
МОЄ МАЙБУТНЄ
МОЯ СИЛА
МОЄ ЗАВТРА
МІЙ СПОКІЙ
МОЇ ЛЮДИ

Попри війну тестують ракети та готують тісто: кейси Promin Aerospace та Valesto

Наталія Найдюк

Поки росія бомбить українські міста й села, наші компанії не тільки допомагають армії та громадянам, а ще й заробляють гроші та розвивають технології.

Цього разу розповімо про компанію Valesto, яка в Одесі робить тісто та напівфабрикати шокового заморожування. А також про космічний стартап Promin Aerospace, який у Дніпрі створює найменшу у світі ракету й тестує її двигун попри війну.

Valesto: допомагають армії і розвивають економіку регіону

Компанію Valesto заснував у 2016 році в Одесі Валерій Волков. Вона виготовляє тісто та заморожені напівфабрикати – десерти й солону випічку. Спочатку там працювало 20 осіб. У 2021-му штат підприємства виріс до 400 працівників. Сьогодні продукцію Valesto продають в Ашані, Метро, Фоззі, АТБ й інших мережевих супермаркетах України. 

«До такої масштабної війни ми не готувалися жодним чином, – зізнається адміністративна директорка компанії Інга Левашова. – Не вірилося, що в ХХІ столітті така дикість можлива. На цей та наступний роки ми мали великі плани, як і більшість наших партнерів». 

З початком російського вторгнення головним для підприємства, крім комерційної діяльності, стало волонтерство. Його фінансував засновник Valesto Валерій Волков. Процес налаштували швидко. Компанія передає продукцію напряму військовим ЗСУ й тероборони, переселенцям тощо. Так само співпрацює з іншими організаціями, які безкоштовно годують людей: БО «Я допоможу», Укрзалізниця, Smile Food.

А ось для налагодження комерційної діяльності знадобився час. Логістичні ланцюжки доставлення продукції, які працювали понад 5 років, були зруйновані. Отже, їх довелося вибудовувати з нуля. 

У березні, поки компанія ладнала нову логістику, а країна оговтувалася від першого шоку війни, кількість замовлень зменшилася. Але вже у квітні обсяги знов почали зростати. За словами директорки, наразі основна мета – відновити довоєнні показники й до кінця 2023 року вийти на заплановані раніше результати. 

«Через війну в нас змінилися внутрішні бізнес-процеси. Зараз частіше проводимо оперативні наради, швидше ухвалюємо рішення й діємо. Ситуація може змінюватися мало не щохвилини. В компанії зараз, на жаль, працюють не всі. Частину наших хлопців мобілізовано, дехто виїхав за кордон, так само ускладнена логістика. Але ми всіх чекаємо назад і будемо раді відновити співпрацю, коли це стане можливо», – ділиться пані Інга.

Сьогодні одна з найбільших потреб компанії – обігові кошти. Їх не вистачає. Річ у тім, що відстрочення платежу за сировину партнери наразі не дають. А з іншого боку, ритейлери системно не сплачують дебіторської заборгованості. Через це компанія звернулася до одного з комерційних банків України щодо кредитування, зокрема за державною програмою «5–7–9 %». Відповіді поки не отримала.

Після того як ворог відступив з півночі й зосередив більше сил на сході та півдні України, працювати стало складніше. Загарбники періодично обстрілюють регіон, тому наразі компанія розглядає різні плани дій залежно від розвитку ситуації. У тому числі й можливу релокацію, якщо в Одесі стане небезпечно.

«Але ми віримо в наші ЗСУ. Ці хлопці та дівчата – справжні герої. Вони мужньо захищають лінію фронту, а ми робимо свій внесок у захист економіки України», – резюмувала пані Левашова.

Promin Aerospace: тестування двигуна ракети йдуть за планом

У січні 2021 року підприємець Міша Рудомінський та інженер-винахідник Віталій Ємець створили компанію Promin Aerospace, щоб збудувати найменшу й найекологічнішу у світі ракету. І вже у травні стартап отримав $500 млн інвестицій. А 25 січня 2022 року оголосив про співпрацю з оператором космодрому у Північній Атлантиці Atlantic Spaceport Consortium (ASC). 

Українська ракета важитиме до 500 кг і буде завдовжки 4–8 м. Для порівняння: сьогодні вага найменшої орбітальної ракети 2 600 кг, а довжина – 9,5 м.

Ракета «‎спалюватиме» сама себе, тому не залишатиме сміття ані на Землі, ані в космосі. Корпус Promin Aerospace буде з полімеру, він одночасно слугуватиме й паливом. Двигун, розташований у хвості, нагріватиме корпус-паливо. Той буде згоряти, а ракета летіти.

«‎Поки ракета летить, її корпус поступово згорятиме. Відходів немає взагалі. Коли двигун відділиться від корисного навантаження, то повністю згорить в атмосфері, не долетівши до Землі», – пояснив ідею і цінність розробки Міша Рудомінський. 

Сьогодні нано- та пікосупутники можна запустити в космос тільки разом з малими супутниками. Тож клієнти часто чекають на старт понад 1,5 року. Розробники переконують, що з Promin Aerospace цей період триватиме до трьох місяців. До того ж нано- й пікосупутники можна відправляти на орбіту самостійно, без прив’язки до малих супутників. Це розширить можливості для науковців і компаній, що вивчають поверхню Землі, Місяця, а надалі й інших планет.

Наразі Promin провів сім тестувань двигуна. Власне, на це компанія й отримала перший раунд інвестицій. Наступний етап – суборбітальні комерційні запуски. А далі – орбітальні ракети. 

До війни команда стартапу базувалася у Дніпрі та Києві. Але з початком бойових дій ситуація змінилася. Частина команди інженерів залишилася у Дніпрі, де продовжує випробовувати двигун для ракети. Адміністративна команда роз’їхалася у різні міста України. Комунікація відбувається онлайн.

«Ми продовжуємо проводити експерименти, беремо участь у волонтерських інформаційних проєктах, збираємо гроші для ЗСУ. І звичайно, готуємося до нового раунду інвестицій: ведемо переговори, презентуючи наш проєкт і його перспективи інвесторам. Незабаром маємо юридично затвердити плани на співпрацю з новим європейським космічним портом», – розповів Рудомінський.

Пробний запуск ракети компанія планує зробити наприкінці 2022 року. А комерційну експлуатацію розпочати на початку 2023-го. У Promin Aerospace впевнені, що війна не перешкодить цьому. 

Поки путін веде варварську війну, українські підприємства знаходять можливість працювати й усіляко підтримувати економіку та людей. Поки росіяни намагаються створити екологічну катастрофу, українські стартапи розвивають технології, які потрібні світу, та бережуть навіть космічне довкілля. Різниця в ментальності та характері очевидна. Все буде Україна! 

АТ "Ощадбанк"