Мій банк
МОЯ СВОБОДА
МОЯ СПРАВА
МОЄ МАЙБУТНЄ
МОЯ СИЛА
МОЄ ЗАВТРА
МІЙ СПОКІЙ
МОЇ ЛЮДИ

Податок на Google, відновлення перевірок бізнесу й крок до скасування паперових трудових книжок: огляд новин за лютий

Лютий запам’ятався розблокуванням перевірок бізнесу, призупинених під час карантину. 

Верховна Рада була дуже активною щодо регуляції бізнесу. Зокрема, ухвалила закон про дистанційну роботу, який дозволяє укладати онлайн-угоди про працевлаштування. Крім того, скасувала необхідність вести облік трудової діяльності у паперових трудових книжках. 

1. Створять Фонд гарантування кредитів для фермерів.

Рада у першому читанні підтримала створення Фонду часткового гарантування кредитів в сільському господарстві. Планується, що він надаватиме гарантії по кредитах в обсязі до 50 % непогашеної суми основного боргу на строк до 10 років. Допомагатимуть тим господарствам, які працюють на землі сільгосппризначення площею до 500 га.

2. Рада підтримала пільгове розмитнення для «євроблях».

Прийняті за основу проєкти законів про внесення змін до Податкового й Митного кодексів, що встановлюють пільговий період для розмитнення старих автомобілів, увезених на територію України до 31 грудня 2020 року. 

Для автомобіля віком до 5 років й обсягом двигуна 2 тис. см³, що працює на бензині, ставка акцизного податку становитиме 500 євро. Для дизельної автівки, старше за 15 років  з обсягом двигуна 5 тис. см³, – 2 750 євро. 

Цей режим не поширюється на транспортні засоби, що не відповідають екологічним нормам «Євро-2» і вище або мають походження з країни-окупанта.

3. Рада запровадить ПДВ на послуги Google, Apple і Netflix.

Прийнятий за основу проєкт змін до Податкового кодексу, який передбачає введення ПДВ для операцій із постачання нерезидентами електронних послуг фізичним особам в Україні. 

Йдеться про податок на купівлю українськими громадянами послуг, що надаються компаніями Apple, Google, Microsoft, Netflix, Wargaming, Bloomberg, Alibaba, Booking тощо. Після ухвалення закону підприємці зобов'язуються сплачувати ПДВ із реалізованих в Україні підписок на послуги або з реклами.

Закон пропонує звільнити від ПДВ постачання електронних послуг у межах надання освітніх послуг.

4. Крок до легалізації приватних детективів.

Верховна Рада прийняла за основу проєкт закону «Про приватну детективну діяльність».

Пропонується дозволити приватним детективам збирати, фіксувати й досліджувати відомості для розгляду справ у кримінальному, цивільному, господарському й адміністративному судочинстві.

5. Пролонгована дія карантину до 30 квітня. 

Кабінет Міністрів продовжить дію карантину до 30 квітня, послабивши низку обмежень, про це заявив міністр охорони здоров’я Максим Степанов. 

На території України пропонується встановити адаптивний карантин із запровадженням 4 рівнів епідеміологічної безпеки: зелений, жовтий, помаранчевий і червоний.

Зараз для всієї країни діє жовтий рівень епідеміологічної небезпеки, який передбачає ті самі обмеження, що й були раніше. 

У разі перевищення одного зі встановлених постановою показників у певній області запроваджується помаранчевий або червоний рівень обмежень. Постанова набула чинності 24 лютого. 

6. Відновлені перевірки бізнесу. 

Кабінет Міністрів розблокував перевірки бізнесу, що були призупинені на час карантину з 18 березня 2020 року, а також дозволив органам контролю здійснювати інші перевірки. 

Постанова відновлює й документальне перевіряння дотримання термінів надходження товарів за імпортними операціями. Дає дозвіл і на позапланові документальні перевірки у разі скарг на дії або бездіяльність органів контролю через неправомірні нарахування грошових зобов'язань платників податків. 

Водночас документальні перевірки фізичних осіб-підприємців залишаються під забороною.

7. Відтепер паперові трудові книжки не обов’язкові.

Верховна Рада ухвалила закон, що запроваджує облік трудової діяльності працівника в електронній формі в Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Після внесення відомостей про трудову діяльність працівника до держреєстру роботодавець зобов'язаний видати оригінал паперової трудової книжки працівнику на руки під розписку. На вимогу працівника роботодавець робитиме в ній записи про приймання на роботу, переведення та звільнення. 

Зміни мають усунути ймовірні ризики й негативні наслідки втрати трудової книжки, її фізичного пошкодження, фальсифікації та внесення неправдивих відомостей до цього документу. 

8. Нацбанк підвищив для фізосіб ліміт на виведення валюти за кордон.

НБУ удвічі підвищив е-ліміт інвестицій за кордон для фізичних осіб – зі 100 тис. до 200 тис. євро на рік. 

Е-ліміт підвищений для інвестицій за кордон, розміщення коштів на власних закордонних рахунках, переказу коштів за угодами страхування життя й надання позики нерезидентам.

9. Ухвалений закон про дистанційну роботу.

Верховна Рада ухвалила закон про правове регулювання дистанційної роботи. Відтепер передбачені два види робіт – дистанційна та надомна, які мають різне законодавче визначення.

Роботодавець під час укладення трудової угоди на дистанційну роботу може вимагати відомостей про місце проживання працівника або місце, де той працюватиме. А працівник – ознайомитися з правилами внутрішнього трудового розпорядку, колективним договором, локальними нормативними актами роботодавця в електронному вигляді. 

Закон дозволяє поєднувати віддалену роботу із роботою у звичайному режимі в офісі або іншому приміщенні роботодавця.

АТ "Ощадбанк"