Олександр Ушаков, засновник групи компаній UA Group, розповів «Будуй своє» про отримання гранту від ЄБРР задля виведення підприємства з кризи та подальшого його розвитку і масштабування.
Інформаційна довідка. UA Group — агрохолдинг, заснований у Кропивницькому. Спеціалізується на комплексному розвитку агропромислового комплексу, дистрибуції та реалізації посівного матеріалу, біопрепаратів і засобів захисту рослин, впровадженні інноваційних технологій у сфері агровиробництва й інших напрямів сільськогосподарської діяльності.
Зі стагнації до гранту
У 2015 р. внаслідок падіння продажів сої і появи великої кількості конкурентів на ринку зернових культур почалася стагнація мого підприємства. Аби цьому запобігти, ми почали продаж інших видів продукції — біопрепаратів, пшениці тощо. Втім, ці дії не принесли бажаного результату — продажі не зростали.
Криза тривала вже близько року, коли під час одного із заходів для підприємців у Кропивницькому я зустрівся з присутніми там представниками ЄБРР. Вони розповіли про грантові можливості для бізнесу — програму, що покриває частину витрат на консалтингові послуги під назвою «Консультації для малого бізнесу в Україні».
Після цього я всерйоз замислився про отримання гранту. Консультаційні послуги могли б допомогти вирішити відразу кілька питань:
— проаналізувати наявну ситуацію на підприємстві;
— визначити проблеми;
— запропонувати подальші кроки задля виходу з кризи та розвитку бізнесу.
На роздуми я не витрачав багато часу і невдовзі відвідав столичний офіс ЄБРР. Там зустрівся з представниками банку — і залишив заявку на грант.
До заявки додав такі документи:
— реєстраційне свідоцтво;
— звіти щодо сплати податків;
— дані про найманих працівників.
Опісля чекав на відповідь від команди ЄБРР.
Від відмови до згоди
За кілька тижнів — отримав електронного листа з відмовою. Як мені згодом пояснили представники ЄБРР, так сталося, оскільки моя компанія не вирізнялася на фоні інших. Тобто підприємство за зовнішнім виглядом, напрямами діяльності було схоже на багато інших компаній на ринку.
У ЄБРР мені запропонували попрацювати над помилками та виконати наступне:
— розробити сайт;
— зробити окремий домен для листування;
— виокремити напрями діяльності тощо.
На втілення рекомендацій пішло 1,5 місяця. І тільки-но все було готово, я одразу ж, на початку жовтня 2016 р., подав нову заявку на грант. І цього разу отримав позитивну відповідь!
Магічні ліки для бізнесу
Отримавши листа, я знову завітав до Києва. На зустрічі з представниками ЄБРР мені ще раз пояснили процедуру відбору консультантів і запропонували 10 консалтингових компаній, які повинні допомогти вирішити проблеми на підприємстві. А я мав вибрати з них одну, що візьметься за вирішення цих проблем.
Також пояснили, що програма триватиме 6 місяців. З них 4 відведені на розробку дій по аналізу наявної ситуації, вирішенню проблем у бізнесі та його масштабуванню. Також повідомили, що грант покриє лише 70% вартості послуг. Тобто спочатку я сплачу власні кошти — $10 тис., а по завершенні програми мені повернуть 70% з них.
Що було далі? Я зустрівся з представниками всіх 10 консалтингових компаній. Обрав серед них одну, яка провела для нас дослідження ринку, зібравши детальну інформацію. Згодом представники завітали до нашого офісу у Кропивницькому, щоб поспілкуватися із працівниками.
У підсумку на початку березня 2017 р. я отримав так звану дорожню карту. Іншими словами, структурований план дій, який мав вивести підприємство з кризи та вказати напрями руху і способи масштабування бізнесу. Всі рекомендації я почав застосовувати і досяг чудових результатів. По-перше, підприємство успішно масштабувалося. На момент проведення гранту воно називалося «Соєвий вік», а вже за декілька років перетворилося на групу компаній UA Group. По-друге, я отримав план дій на випадок кризи.
Тепер я щиро раджу всім підприємцям активно користуватися грантами. Адже це — наче магічні пігулки для бізнесу. Для одних це вітаміни для зростання, для інших — лікувальні засоби на випадок кризи. Тож відслідковуйте гранти, уважно вивчайте умови та подавайте заявки на участь.