Підбірка контенту
У вересні відбулося чимало подій, важливих для бізнес-середовища. Парламентарії взялися за регуляцію віддаленої роботи, Кабмін продовжив заборону на перевірки бізнесу, з'явився новий рейтинг кращих вітчизняних міст для підприємництва, а в ЄС розробили нові гранти для українських бізнесменів.
1. У Верховній Раді ініціюють законопроєкт про дистанційну роботу. Народні депутати пропонують українцям укладати окремий трудовий договір про дистанційну або надомну роботу. Форму для документа повинен затвердити центральний орган виконавчої влади, повідомляється на порталі ВРУ.
За словами експерта в області HR Тетяни Пашкіної, офіційне працевлаштування "дистанційників" - питання наболіле.
"Актуально це зафіксувати, щоб люди могли працювати з дому на законних підставах. І кадровикам буде легше: оформлення людини на дистанційку з передачею їй дорогої техніки поки законодавчо не регулюється", - зазначила Пашкіна.
2. Хмельницький - найкраще місто для бізнесу. Міністерство економіки оприлюднило рейтинг міст України з найсприятливішим бізнес-кліматом. Перше місце посів Хмельницький, друге – Івано-Франківськ, третє – Львів.
Рейтинг склали на основі опитування більше 5 тисяч підприємців та зібраних статистичних даних з міст.
Перше місце інформує підприємців про сприятливе середовище для ведення бізнесу в місті. Також лідерство в рейтингу означає, що в місті не ускладнений процес започаткування бізнесу, а доступ до публічної власності й інформації прозорий і відкритий.
Крім того, в містах-лідерах невисокий рівень корупції, присутній авторитет міської влади та ресурси для розвитку.
Рейтинг складається з 10 компонентів для оцінки міст:
Започаткування бізнесу;
- Доступ до публічного майна;
- Прозорість та відкритість даних;
- Вартість дотримання законодавства;
- Податки та збори;
- Неформальні платежі та корупція;
- Безпека ведення бізнесу;
- Лідерство міської влади;
- Ресурси для розвитку;
- Підтримка інновацій.
3. У UNIT.City побудують п'ять нових величезних бізнес-кампусів. Український інноваційний парк UNIT.City залучив $70 млн інвестицій від компанії "Ковальська", розповів гендиректор компанії Сергій Пилипенко в інтерв'ю "Економічній правді". Засоби вкладуть в будівництво масштабного бізнес-кластера, куди увійдуть 5 кампусів UNIT.City.
Парк UNIT.City був створений у 2017 році в Києві, на місці колишньої промзони по вулиці Дорогожицькій. Резидентами проєкту є понад 110 компаній, в числі яких Bolt, DTEK, міжнародна агрокомпанія Syngenta, множинні стартапи, інвестфонди, школи й інші.
Окрім офісів, на території парку розміщуються стартап-акселератори, лабораторії, освітні заклади, коворкінги, інвестиційні фонди – вся необхідна інфраструктура для розвитку бізнесу.
4. В Україні дозволили видавати бізнесу кредити під держгарантії. З 24 вересня набув чинності закон, що дозволяє надавати державні гарантії по кредитах для мікро-, малих і середніх приватних підприємств.
Портфельні держгарантії - це зобов'язання держави перед банком погасити до 80% зобовя’зань за кредитами підприємця, якщо він стане неплатоспроможним. Держгарантії можуть бути дієвим інструментом для бізнесів, які не мають достатньо власного майна, яке можна передати у заставу по кредиту.
Документ опубліковано в офіційному друкованому віснику уряду "Голос України", ним передбачено держгарантії на портфельній основі на суму до 5 млрд грн.
5. Нові гранти від ЄС. Програма "House of Europe" ("Будинок Європи"), яку фінансує Євросоюз, виділила близько 0,8 млн євро на негайні гранти й іншу підтримку культури та креативних індустрій України, про це повідомляється на сайті організації.
Програма House of Europe створена з метою підтримки професійного та творчого обміну між українцями і їхніми колегами в країнах ЄС. Програма фокусується на культурі та креативному секторі, освіті, медицині, соціальному підприємництві, медіа та роботі з молоддю.
6. Кабмін продовжив мораторій на держконтроль і перевірки бізнесу. Тепер мораторій, який був введений 18 березня 2020 року, триватиме до кінця карантину і ще шість місяців після його завершення. Про це йдеться у Плані пріоритетних дій уряду від 9 вересня.
Однак, 15 вересня Кабмін вніс до Верховної Ради законопроект №4101. Якщо його приймуть, то мораторій відмінять уже з 1 січня 2021 року. Це рішення урядовці пояснюють ризиками несплати податків та неможливістю реагувати на скарги громадян щодо тих чи інших бізнесів.
Мораторій поширюється на планові перевірки, контроль пожежної безпеки, охорону праці, екологічні питання, та ще близько 80 видів перевірок, які підпадають під дію закону “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”. Крім цього, забороняється здійснювати перевірки:
- валютного контролю;
- податкового контролю;
- митного контролю;
- державного експортного контролю (крім деяких питань космічної діяльності);
- контролю за дотриманням бюджетного законодавства;
- банківського нагляду;
- державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції;
- державного нагляду (контролю) в галузі телебачення і радіомовлення;
- державного нагляду (контролю) за дотриманням суб’єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг;
- законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг;
- державного ринкового нагляду та контролю нехарчової продукції.
7. В Україні запустили платформу ФінСкарга. Безкоштовний сервіс доступний для всіх, хто хоче заявити про порушення своїх прав у сфері фінансових послуг. Тепер українці можуть поскаржитися на банк або мікрофінансову організацію (МФО). Сервіс орієнтований на тих, хто не обізнаний детально у юридичних та фінансових нюансах і допоможе правильно та безкоштовно оформити необхідні документи.
Підбірка контенту