Андрій Федорів, засновник креативної агенції FEDORIV, тренер реаліті-школи бізнесу «Будуй своє» та автор навчального курсу «Бізнес у форматі no bullshit», розповів про важливі аспекти створення бізнесу: що потрібно, окрім ідеї, хто такий «клоун» і чому він приречений на загибель.
Немає плану — немає надії
Підприємці-початківці на стадії ідеї закохані у власну справу. Такий підхід не є правильним, оскільки бізнес — це баланс з двома обов’язковими складовими, як інь і янь. Де інь — натхнення, віра, закоханість, емоції, а янь — це планування і математика, тобто все, що можна порахувати та розрахувати.
У будь-яких інших варіантах, де є лише одна частина, бізнесу не існуватиме. Завжди виникатиме дисбаланс. Якщо лише математика і планування часу та інших ресурсів, тоді справа перетвориться на беземоційне заробляння грошей у таблицях формату Exel. Якщо покладатися виключно на емоції без планування часу, грошей та інших ресурсів — це дорога в нікуди.
Тому у бізнесі балансуйте між цифрами і захопленням процесом. Таким чином ви і реалізуватиметеся, і розвиватимете бізнес у заданому зрозумілому й чіткому напрямі.
Хто такий «клоун»?
З року в рік молоді підприємці покоління за поколінням роблять одну і ту ж саму дію. Що саме? Починають грати у бізнес, не знаючи правил. Маю на увазі, що людина починає грати в футбол або виготовляти продукцію, або пропонувати послуги — без засвоєних правил бізнесу. У підсумку з такого гравця, тобто підприємця, сміються інші учасники, називаючи «клоуном».
До прикладу, подекуди дружини відомих людей за гроші чоловіків бажають відкрити заклад — кав’ярню тощо. Втім, не мають жодного уявлення ані щодо конкуренції, ані щодо приміщень та їхніх особливостей. У результаті заклад не відкривається — через слабкі електромережі, проблеми з каналізацією тощо. Буває й інше — заклад відкривається, але стає збитковим через неправильні розрахунки або й взагалі їхню відсутність.
До речі, відсутність планування фінансів та бюджету — характерна риса «клоунів». Адже ці люди йдуть невідомо куди. Коли немає бюджету, це не можна назвати бізнесом. Можна — «халабудою», як завгодно.
А дехто — гине. А якщо порівнювати цей процес з грою — вони не переходять на новий, складніший рівень.
Про стадії розвитку бізнесу
Зрозуміло, багато таких «гравців» у процесі гри за рік-два і вивчають її правила, і ефективно ними користуються. Завдяки своїй наполегливості переходять на наступний рівень — у «авторський» бізнес.
Це така стадія розвитку бізнесу, коли підприємець активно його розвиває. Але й не може полишити його, тому що не всі процеси налаштовані та/або автоматизовані.
Наступна стадія розвитку — «індустріальний» бізнес. В такому випадку справа може розвиватися без щоденного активного втручання власника. Натомість на роботу наймаються директор та наглядова рада.
Найголовніше у бізнесі — не залишатися «клоуном» і прогресувати. А чи переходити від «авторського» до «індустріального» — складне питання. Деякі власники успішних бізнесів не полишають їх через особисті причини — як-от задоволення від процесу тощо.
Як переходити з одного рівня бізнесу на інший?
Насправді, у підприємців існують два шляхи розвитку справи.
1. На стадії «клоуна» — опановувати правила гри та використовувати їх, докладати максимум зусиль для розвитку бізнесу, вивчати конкурентів, вчити англійську мову, ходити на профільні заходи. І коли все вдається — рухатися від «авторського» до «індустріального» бізнесу.
2. Грати у безкінечну гру від конкуренції до інновацій та навпаки. От і весь бізнес.
Все інше — нюанси. Переконаний, саме в них — істина, що полягає у втіленні запланованого в життя. Під запланованим маю на увазі все те, що називається виконанням обіцянок, зобов’язань тощо у зазначений термін. Адже чудова ідея — це лише старт, далі все залежить від дисципліни, планування та іншого.
Підсумовуючи вищезазначене, по-перше, не живіть лише надією та захопленням ідеєю, плануйте й розраховуйте послідовність дій і розставляйте пріоритети. Безпосередньо від них залежить швидкість розвитку вашого бізнесу.
По-друге, не живіть ілюзіями, оцінюйте реальний стан справ — на якому етапі розвитку перебуває бізнес та куди прямує.
І звичайно ж, виконуйте заплановане і обіцяне бізнесу. Без виконання запланованих дій та дисципліни результату не буде.