Мій банк
МОЯ СВОБОДА
МОЯ СПРАВА
МОЄ МАЙБУТНЄ
МОЯ СИЛА
МОЄ ЗАВТРА
МІЙ СПОКІЙ
МОЇ ЛЮДИ

Мораль або бізнес

Мораль і бізнес — це сумісні речі? Інколи — так, але іноді — й ні. «Будуй своє» підібрав для вас кінострічки, що спонукають подумати над цим. Адже якщо на початку бізнесу обрати правильні орієнтири, потім не доведеться шкодувати про зроблений вибір, втрачаючи бізнес та усі здобутки.

«Нафта» (2007)

Наполегливість та цілеспрямованість — незмінні риси підприємців усіх часів. Як і, інколи, одержимість своєю справою. Саме про це йдеться у фільмі «Нафта» (оригінальна назва «There Will Be Blood» — у перекладі «тут буде кров»). На думку критиків, цей фільм — одна з найважливіших кінострічок нашого часу. До речі, картина вийшла на широкі екрани у 2007 р., а у 2008 р. стала лауреатом премії «Оскар» у номінаціях за кращу операторську роботу та кращу чоловічу роль.

Сюжет фільму переносить глядачів аж у кінець XIX століття. Головний герой на ім'я Деніел Плейнвью активно шукає золото та срібло у Каліфорнії. Одного разу він падає у шахту і ламає ногу. У цій шахті герой знаходить зразок гірської породи, що вказує на наявність на ділянці нафти. І от протягом трьох десятиліть Деніел — невтомний та одержимий діяльністю нафтодобувача. Заснована ним невеличка видобувна компанія за цей час виростає у нафтову імперію. Але у основі цього успішного бізнесу лежить обман. І через багато років Деніел зовсім не мільярдер, а безхатченко, який любить прикладатися до пляшки.

— У мені дуже сильний дух суперництва. Я не витримую чужого успіху. Ненавиджу майже всіх. Буває, я дивлюся на людей, і не бачу в них нічого приємного. Я хочу заробити стільки грошей, щоб не бачити нікого, — таку ціль обрав собі Деніел Плейнвью.

«Небезпечний бізнес» (2018)

Легалізація марихуани останнім часом — поширена тема для обговорення у більшості розвинених країн. Та поки весь світ розмірковує — легалізувати чи ні, кмітлива красуня-блондинка Елайн Маркінсон придумує, як обійти закон. Вона знаходить потенційних інвесторів, готових вкласти солідні гроші у реалізацію конопель у вигляді мініатюрних таблеток. Угода обіцяє спонсорам величезні бариші — і вони без зволікання укладають контракт. Ефектна жінка ідеально підходить для ведення такого небезпечного бізнесу «на межі». Аж ось один з її підлеглих дізнається унікальну формулу таблеток, за якою весь світ уже полює. Цей співробітник імітує власне викрадення, аби отримати викуп від своєї компанії. Однак даремно шахрай сподівався на допомогу — адже для його язикатої керівниці, та й усієї компанії в цілому, він набагато вигідніший мертвим.

— Ну... У одного була класична криза віри. А інший за власним бажанням продав душу. Головне — вирішити для себе, хто з них ти, — розмірковує Елайн Маркінсон.

«Тут курять» (2005)

Наскільки етично — будувати бізнес на згубній звичці? Фільм присвячений питанню лобіювання тютюнового бізнесу в США. Головний герой Нік Нейлор — нахабний, безпринципний і страшенно харизматичний лобіст, що працює на Інститут із дослідження тютюну. Головна мета його діяльності полягає у пропагуванні тютюнопаління та боротьбі з прихильниками відмови від цієї звички. Здавалося б, який абсурд — вступати у конфлікт із затятими противниками куріння та намагатися довести корисність останнього. Але така вже у Ніка робота. І він у ній домігся чималих результатів, агітуючи всіх до паління в ток-шоу на телебаченні та просуваючи сигарети у кінофільмах. Одного разу, погодившись на інтерв’ю та проігнорувавши попередження друзів, герой зізнається журналістці у дечому, що може зашкодити його діяльності. Що він зовсім не переконаний у справедливості суджень, які сам же й відстоює, і що вся його цинічна риторика — це лише робота, якою він займається виключно «заради виплат по позиках».

— 5 000 000 згубив Атілла, 30 000 000 — Чингісхан та більше сотні мільйонів — я, Нік Нейлор. І кількість моїх жертв невпинно зростає, — визнає Нік Нейлор.

«Засновник» (2016)

Фільм знятий за біографією Рея Крока, творця McDonald's. До 52 років Крок перепробував багато професій. Він працює комівояжером, подорожує країною та продає міксери. Незважаючи на відсутність клієнтів, продовжує вірити у свій успіх. Одного разу він приїздить у невеличке каліфорнійське містечко Сан-Бернардіно. Там знайомиться з братами Макдональдами, які володіють рестораном швидкого харчування. Винахідливий Рей умовляє братів укласти з ним контракт на поширення їхньої продукції. І хоча Макдональди не вельми зацікавлені у розширенні бізнесу, Крок все ж став їхнім представником. Він будь-що хоче поширити McDonald's по всій Америці. А оскільки, як відомо, у світі великого бізнесу дружби не існує, користуючись нагодою, Рей викуповує всі права на McDonald's.

— Ніщо у світі не зможе замінити стару та добру наполегливість, — впевнений Рей Крок.

«Дуель братів. Історія Adidas та Puma» (2016)

Біографічна стрічка про засновників двох найвідоміших брендів спортивного взяття. Події фільму починаються у 20-х роках минулого століття у Німеччині. Рудольф і Адольф Дасслери — брати, які народилися у родині шевця та перейняли від батька любов до взуття. Подорослішавши, вони не лише продовжили сімейну справу, але й вирішили її розширити. Адольф завжди мріяв, щоб його взуття носили кращі спортсмени у світі. Він відкрив першу власну взуттєву фабрику та запросив працювати до себе старшого брата Руді. Аді розробляє дизайн спортивних туфель, комерційна жилка Руді допомагає підприємству розширюватися. Взуття братів користується величезною популярністю — його замовляють найвідоміші спортсмени. Однак з початком Другої світової війни виробництво практично зупиняється, а між братами стається серйозний сімейний конфлікт. У 1948 р. «Взуттєва фабрика братів Дасслер» була розділена. Так з'явились два жорстоких суперника — компанії Adidas і Puma.

— Мова не про те, щоб бути кращими. Йдеться про те, аби вижити. Саме тому і треба бути кращими, — вважає Адольф Дасслер.

АТ "Ощадбанк"