Кілька тижнів тому світ міжнародних фондів сколихнула новина: станом на 2019 р. Україна не використала €8 млрд — більшу частину грантової допомоги від Європейського Союзу. Ці слова ЗМІ спочатку приписали заяві Хюга Мінгареллі, голови представництва Євросоюзу в Україні, під час конференції EU: Future Simple or Future Indefinite, організованої Європейською бізнес-асоціацією 15 травня 2019 р. Потім у представництві ЄС уточнили, що в його промові йшлося про те, що значна частина коштів, виділених ЄС на підтримку реформ в Україні, не використана так, як мала бути.
У будь-якому випадку новина приголомшлива, тож, аби з’ясувати, чому грантові кошти не використовуються українцями, «Будуй своє» провів прямий ефір на YouTube-каналі. Гостем стала Світлана Олєйнікова, спеціаліст з підготовки грантових заявок, засновниця соціального підприємства Synergy Development Consulting. До вашої уваги — найцікавіші моменти її виступу.
Інформаційна довідка. Synergy Development Consulting — соціальне підприємство, засноване у Києві. Спеціалізується на консультуванні компаній та організацій з питань залучення коштів для розвитку соціальних, культурних і бізнес-проектів. Серед клієнтів — компанії та організації з України, Африки, Європи і США.
Де шукати гранти?
Підприємці, активісти та винахідники у всьому світі багато років поспіль користуються грантами. Адже грантові кошти — не лише можливість протестувати бізнес або будь-яку іншу ідею, а й нагода подорожувати різними країнами, спілкуючись з однодумцями на профільних заходах.
В Україні ситуація дещо дивна. Виділяються величезні суми грантових коштів, які використовувати нікому. Так відбувається, бо люди або не знають про гранти та де їх шукати, або не уявляють, як подавати чи презентувати проект тощо. У підсумку кошти не використовуються, водночас багато проектів залишаються без фінансування.
Цьому можна запобігти, якщо слідкувати за оновленнями на сайтах http://proaid.gov.ua/ та https://ec.europa.eu/. Тут публікується інформація про європейські грантові програми, адже саме Європейський Союз є одним з найбільших донорів України у питаннях грантів — безповоротної фінансової допомоги.
Як перевірити готовність компанії?
Потенційні грантоотримувачі в Україні зазвичай не готові до грантових програм. На відміну від колег з інших країн, українці допускаються кількох типових помилок. Передусім, шукають грантів, коли їхнє підприємство або громадська організація не зареєстровані. До того ж багато хто не сплачують податків або сплачують їх частково. Очевидно, що помітивши таку неповагу до себе і держави, грантодавці ніколи не дадуть коштів компанії без реєстрації, із сірою бухгалтерією тощо.
Отже, обов’язково реєструйтеся та звітуйтеся вчасно і надавайте реальні цифри. Адже ваше головне завдання — створити довіру, сильний персональний бренд, авторитетність.
Як мінімізувати ризики провальної кампанії?
Претенденти на грант вкрай рідко вивчають його умови або вивчають поверхово — за декілька хвилин. Чому так трапляється? Подеколи автори не знають іноземної мови або лінуються тощо. У підсумку створюють щось незрозуміле, витрачаючи і свій час даремно, і команди, і конкурсної комісії. У підсумку провалюють проект та зневірюються в ідеї.
Як уникнути потрапляння у список невдалих грантових проектів?
1. Вивчіть цілі сталого розвитку
У бізнес-спільноті по всьому світові активно просувається концепція сталого розвитку. Відповідно до неї, продукти діяльності наявного покоління не мають шкодити наступним. Це означає, що світова спільнота зацікавлена в таких ідеях, які допоможуть вирішити завдання сталого розвитку, як-от проблеми зі сміттям, екологією тощо. Щоб бути в курсі всіх новин, слідкуйте за цілями сталого розвитку для України, затвердженими ООН. І звичайно, працюйте над собою та своїм мисленням. Адже чим швидше ви зрозумієте запити суспільства, чим простіше буде створити або адаптувати проект.
2. Призначте відповідального за грантовий проект
На моє переконання, для грантового проекту має бути виділений окремий менеджер. Тобто людині, що займається цим проектом, не слід накидати додаткових справ. Спеціаліст сфокусується на проекті — тоді й підготовка просуватиметься краще, і виконання.
3. Знайдіть партнера
Для успіху грантової заявки потрібен партнер в Україні або поза її межами. Знайти такого можна на сайті https://een.ec.europa.eu/.
4. Уважно читайте інструкції
Будь ласка, не поповнюйте список людей, що читають умови за 1,5 хвилини. Раджу витратити на це досить часу, залучити перекладача, щоб зрозуміти всі деталі конкурсу.
5. Готуйтеся відповідально
Моя порада: залучіть до підготовки людей, які якісно перекладуть ідею. Тобто це мають бути або перекладачі, що спеціалізуються на грантових заявках, або носії мови. Також ставтеся відповідально до оформлення. Охайна і приваблива робота привертає більше уваги, а неохайна — відволікає та викликає бажання повернутися до неї пізніше або не повертатися ніколи.
6. Визначте результати
Перемога вимірюється не тільки в грошах, а й у можливостях. Серед таких і конференції, і подорожі.
7. Заведіть CRM
Задля успіху проекту потрібна зрозуміла і прозора система відслідковування проекту. Для цього в пригоді стане CRM, де всі учасники проекту стежитимуть за його просуванням.
8. Відслідковуйте процес
Не випускайте з уваги грантовий проект, постійно контролюйте процес та проміжні результати.
9. Дякуйте грантодавцям
Налагоджуйте відносини з тими, хто допомагає проектам.
10. Створюйте та змінюйте
Якщо виграли, регулярно звітуйтеся і доцільно використовуйте кошти. А якщо ні — досліджуйте причини невдач та працюйте над ними.
Підсумки і поради
По-перше, будьте у курсі всіх новин про гранти. По-друге, будьте чесними з собою і державою. По-третє, ставтеся відповідально до підготовки. І по-четверте — у разі виграшу доцільно використовуйте кошти.
Новина про чесних засновників та доцільне використання коштів стрімко пошириться у грантовій спільноті, так само як і новина про недоцільне використання коштів. У першому випадку ви збільшите шанси знову отримати кошти на свої проекти, у другому — потрапите до чорних списків.
У разі програшу — не панікуйте та не зневірюйтеся. Натомість підійдіть до питання конструктивно. Наприклад, зверніться до консультанта або до переможців інших конкурсів. Успіхів!