Вадим Рогульський, аналітик компанії Franshise Group, розповів «Будуй своє» про фінансову модель та її роль для будь-якого бізнесу. А також — дав поради, на що звертати увагу в першу чергу, як правильно користуватися фінансовою моделлю та чому її розробку краще доручити спеціалістам.
Інформаційна довідка. Franchise Group — київська компанія, що сприяє розвитку франчайзингу в Україні. Це досягається завдяки презентаціями, прес-конференціям і зустрічам за участю представників ділових кіл та інвесторів України.
Що таке фінансова модель бізнесу?
Бізнес все частіше порівнюють із живим організмом — від народження до загибелі. Адже бізнес, так само, як людина, має різні періоди та кризи. Деякі бізнеси функціонують дуже довго, стають самостійними, незалежними — їхній тривалий період існування вимірюється десятиліттями. Інші, навпаки, не переживають кризу та гинуть.
Першим вдається досягти таких чудових результатів завдяки відбудованій фінансовій моделі, аналізу ключових показників та правильним рішенням. У других — відсутність або халатне ставлення до фінансів зрештою призводить до занепаду бізнесу.
Тому я завжди наголошую, що фінансова модель — основа ефективного бізнесу. По суті це відображення бізнесу у цифрах. Можна сказати іншими словами, використавши порівняння з медицини: фінансова модель — це медична книжка бізнесу, яка заводиться у момент народження, так само, як і для дитини. Далі у цю книжку вносяться всі дані про розвиток, проблеми та рішення. Наприклад, у фінансовій моделі зазначаються і терміни повернення інвестицій, і точка беззбитковості, і плани на 3-5 років, і стратегія зростання, і кількість продажів, і кредити, і багато інших показників.
Підсумовуючи, без фінансової моделі бізнес не існує. А якщо існує, то недовго і з величезними проблемами.
Фінансова модель потрібна, якщо:
Вас не влаштовують фінансові результати вашого бізнесу.
Ви плануєте розпочати новий бізнес чи проект.
Маєте намір залучити інвестиції або кредит.
Плануєте продати бізнес.
Хочете розвивати франшизу.
Які показники варто аналізувати якнайчастіше?
Багато хто з підприємців, що на запуску бізнесу, що у процесі його розвитку, не звертаються до фінансової моделі. Тобто приймають ті або інші рішення — беруть на роботу працівника, купують обладнання, — не оцінюючи реального стану справ у бізнесі та доцільність рішень.
Часто так відбувається через брак у підприємців досвіду роботи з фінансами та документами. Стається це і через страх — скажімо, іноді лячно відвідувати лікаря та здавати аналізи, так само хтось боїться дізнатися про реальний стан справ у власному бізнесі.
У підсумку підприємці створюють подеколи нежиттєздатний бізнес-продукт, який забирає багато грошей, часу, сил та енергії через неправильно організовану роботу, невірні пріоритети, надмірні витрати тощо.
Щоб не поповнювати список провальних бізнесів, раджу навчитися правильно рахувати хоча б ці три показники в бізнесі.
1. Виручку.
2. Валовий прибуток.
3. Чистий прибуток.
В такому випадку матимете реальну картину справ та прийматимете рішення, спираючись на реальні показники, а не на інтуїцію.
Що краще: розробити фінансову модель самостійно або віддати на аутсорс?
Буває, підприємці не можуть прийняти рішення: що краще — займатися фінансовою моделлю самостійно чи віддати на аутсорс? Насправді рішення залежить як від масштабу бізнесу, так і від стану справ.
Це означає, чим менший бізнес, тим легше проаналізувати реальну ситуацію. Тобто, чим менший бізнес, тим менше потрібно «здати аналізів» задля оцінки реального стану справ. І навпаки — чим більший, тим більше це потрібно.
Для малого бізнесу можливий варіант розробити фінансову модель самостійно, якщо ви маєте базові фінансові знання та навички роботи в MS Excel. Хоча краще доручити це питання спеціалістам. Адже робити самому без досвіду в фінансах — означає наражати себе та бізнес на небезпеку. Так само, як і випадку з самолікуванням, яке рідко завершується позитивно — одужанням.
Представникам як малого, так і великого бізнесу краще звернутися до фахівців — фінансових аналітиків. Останні і порахують витрати на запуск, і наведуть лад у справах за 1-3 місяці в залежності від масштабу бізнесу, і запропонують лікування та підтримку бізнесу на регулярній основі.
Три головні поради
Займайтеся фінансовою моделлю бізнесу з моменту його народження.
Навчіться правильно рахувати найважливіші показники.
Не експериментуйте з самолікуванням бізнесу.