Тематичний тиждень
Ярослав Мовчун, співзасновник ягідної ферми «Озеряна», розповів «Будуй своє» про досвід, що зіграв важливу роль у становленні майбутнього бізнесу. А також про непрості пошуки землі і витрати. Наостанок ми поговорили про освіту, факапи та плани на майбутнє
Інформаційна довідка: «Озеряна» була заснована у 2013 р. батьком та сином — Валентином і Ярославом Мовчунами. Ферма розташована у Брусилівському районі Житомирської області. На сьогодні займає 2 га, і площа ділянки розширюється.
Підприємство вирощує лохину без шкоди навколишньому середовищу, що дорівнює 0% шкідливих речовин у ґрунт, 0% шкоди повітрю і 0% — воді. Лохина продається у свіжому виді, а ще — замороженою та переробленою. Також останніми роками одночасно з вирощуванням і продажем на фермі планується розвивати екотуризм.
— Ярославе, розкажи про досвід, що передував початку власного бізнесу.
— Раніше були журналістика, PR, SMM. А також — один з найбільших розплідників саджанців, де я працював якраз у відділі маркетингу. Саме тоді стикнувся з аграрним бізнесом пліч-о-пліч, дізнавшись про все: від базових речей до деталей, як-от фрезерування ґрунтів або ремонтантна малина (сорт, що дає плоди декілька разів на рік. — ред.). У той період здобув усі можливі знання, завів нові знайомства.
Пізніше продовжив роботу у сфері SMM, що дало змогу напрацювати кейси. Я, як і вся родина, й зараз також займаємось іншими проектами задля того, аби не позичати грошей, не брати кредитів. Навпаки — розраховуємо на власні сили, розвиваючи «Озеряну».
— Чому саме лохина?
— Це ідея мого батька Валентина. Втім, це було спільне рішення, адже, незважаючи на ситуацію у країні, людям завжди хочеться їсти. А лохина унікальна за смаком і корисними властивостями. Ми націлилися на культуру, що була присутня у країнах ЄС, водночас в Україні кілька років тому її популярність лише набирала обертів.
— Чи підходить лохина для вирощування в Україні?
— Чудово підходить як для півночі, так і для півдня.
— Як шукали землю?
— Через знайомих, зважаючи на наступне: зручний асфальтований під'їзд; розташування далеко від траси, поблизу водойми і лісу; комунікації — вода, електроенергія, газ; можливість розширення у майбутньому. Витратили на це 2 роки. Перша ділянка була розміром 60 соток (на сьогодні вже 2 га. — Ред.) у Брусилівському районі Житомирської області. Коштувала близько $5000. Але у сумі витрат це 20%.
— Що ще знадобилося для початку бізнесу?
— 1500 саджанців — по $4,5/штука, тобто $6750. Свердловина для води — $1000. До неї знадобиться штучна водойма — $1200 (за її допомогою організовується система поливу — Ред.). Далі: крапельний полив — $1100, добрива — $1000.
З техніки міні-трактор — $1000. Інші речі: огорожа, торф, пісок, тирса. А ще приладдя — сапки, лопати тощо.
— Яким чином побудована робота на ділянці протягом року?
— Для розуміння, сезон розпочинається наприкінці зими — з аналізів ґрунтів та створення технологічної карти. Потім, вже навесні — підрізання кущів, що триває до брунькування, перевірка системи поливу, насосів. А також — підгодовування, опилення, боротьба зі шкідниками. Надалі — сезон врожаю з кінця червня по серпень. Роботи на фермі тривають до кінця жовтня. Опісля ферма на 3 місяці завмирає.
一 Чи відвідуєш додаткові курси або тренінги?
一 Регулярно, адже ринок стрімко розвивається. Однак часто стикаюся з тренінгами, семінарами, конференціями сумнівної якості. Насправді відвідувати можна лише одиниці, які проводять практики. І все ж, на мою думку, одноденна поїздка у поле замінить 25 конференцій.
Вартість заходів в Україні — від 1000-2500 грн. Для розуміння, у сусідній Польщі 2-денний захід коштуватиме близько 700 грн. Є дорожчі, є дешевші, але цінова політика інша. На відміну від України, там гість отримує куди більше інформації і корисних знайомств. А часто-густо — ще й подарунки від спонсорів. Лінзи з підсвіткою для обстеження листя, секатори тощо, вартість яких дорівнює вхідним квиткам.
— Скільки років знадобилося, аби отримати перший врожай?
— Ми висаджували лохину протягом 2013-2015 рр. Відповідно, перший урожай отримали за 4 роки — у 2016 р.
— У якому вигляді продаєте продукцію?
一На сьогодні — 90% свіжою. Інше — переробка і заморожена продукція.
— Як виробити заморожену ягоду?
— Можна зробити самостійно або віддати на аутсорсинг. Існують підприємства, що займаються цим. Тобто можна заморозити і домовитися про зберігання продукції. У такому випадку питання в кількості, що впливає на вартість заморожування та зберігання.
— На твою думку, які головні помилки за роки існування?
— Їх декілька: у так званій підкормці, вирощуванні, виборі крапельної стрічки для поливу, наймі на роботу людей.
— Які плани на майбутнє?
— Стати сімейною ягідною фермою №1 в Україні та розвивати екотуризм.
Тематичний тиждень