Мій банк
МОЯ СВОБОДА
МОЯ СПРАВА
МОЄ МАЙБУТНЄ
МОЯ СИЛА
МОЄ ЗАВТРА
МІЙ СПОКІЙ
МОЇ ЛЮДИ

Лавандова справа

Катерина Спориш

Про успіх

Юлія Блях, засновниця «Лавандового гаю», розповіла «Будуй своє», як на квітковому полі створила бізнес-мануфактуру, і звідки з’явилась ідея перетворити її на популярне місце для фотосесій.

Інформаційна довідка. «Лавандовий гай» — виробництво повного циклу: від вирощування квітів лаванди до переробки в олію та кінцеві косметичні продукти. Разом з цим на підприємстві в період цвітіння лаванди пропонуються послуги фотосесій.

Бізнес зі сну: чому я обрала лаванду

До того, як почати займатися лавандою, я вже мала досвід роботи у великій компанії, а також спроби втілення в життя власних підприємницьких проектів. В 2014 р. я шукала нову бізнес-ідею — щось красиве, натуральне й корисне. Якось мені наснилось лавандове поле, наче підказка з підсвідомості. Ретельно дослідивши тему, я зробила первісний аналіз і вирішила спробувати.

Під час вивчення лавандового бізнесу у різних країнах світу я піддивилася декілька цікавих тенденцій. А саме, що наразі лавандовий бізнес — пліч-о-пліч з туризмом. Тобто це і фотосесії, і екскурсії на виробництво, ну і, власне, саме виробництво. Сам бізнес з часом може приймати різні форми — деякі гравці ринку фокусуються на сільському господарстві, продаючи квіти гуртом, а хтось залишається у переробці квітів на олію та лавандову воду тощо.

Спираючись на світові тенденції та виконавши певні розрахунки, я вирішила запропонувати людям косметичні товари, зроблені з власноруч вирощеної лаванди. А також — послуги зйомок на час цвітіння лаванди влітку. На мою думку, така послуга мала б користуватися популярністю серед українців, як і у інших країнах, наприклад, у Франції.

«Лавандовий гай»: етапи втілення ідеї

Звичайно, я розраховувала лише на власні сили, знання й кошти. Для початку мені знадобилося знайти ділянку, посадковий матеріал і місце для переробки. Мені була потрібна ділянка на відкритому ландшафті, з певними агротехнічними характеристиками для вирощування лаванди — кут нахилу склону, насиченість водою, кислотність ґрунту тощо. Зрештою, потрібну ділянку неподалік Києва я знайшла, і засадила перше поле лавандою.

Посадковий матеріал придбала в Україні — черенкову лаванду першого сорту. Можна було піти іншим шляхом, виростивши лаванду з насіння. Але у такому випадку я могла зіштовхнутися з проблемою — коли на одній ділянці розсип різних сортів, чого не можна було допустити.

Щодо переробки, то перший врожай лаванди 2016 р. я віддала на аутсорс — до лабораторії. Звідти я отримала два найважливіші компоненти: лавандову олію та лавандову воду — основу для косметичних засобів.

Втім, опісля я зрозуміла, що аутсорсинг — не мій шлях, тому що моя головна мета — найвища якість продукції зі збереженням максимальної кількості корисних речовин. Отже, час розпочинати власну переробку і виробництво.

Для власної переробки вакуумний дистилятор — чи не головний пристрій на виробництві. Завдяки йому я чітко контролюю технологічні параметри для видобування олії та гідролату, або лавандової води.

На основі лавандової олії ми виготовляємо косметику. А саме — лавандовий тонік, мило, саше (ароматизатор) та марокканське мило «Бельді». Хоча на цьому я не збираюся зупинятися, а планую рухатися далі.

Мій досвід: що вдалося і чого я навчилася

Як і в багатьох інших підприємців, у мене були помилки через нестачу досвіду та знань. Тому всього доводилося навчатися «на льоту» — і в питаннях виробництва, і з підрядниками, і з працівниками.

Незважаючи на складнощі, за плечима у мене — позитивний досвід просування торгової марки та залучення клієнтів. Моєму бізнесу стали у пригоді соціальні мережі, просування в інтернеті, виставки тощо. Допомогли у просуванні бренду й згадки про нас після фотосесій.

Але найголовніше для мене — це вдалий попередній сезон, задоволені клієнти, впізнаваність на висококонкурентному ринку.

Тепер я готуюся до нового сезону. Зростає друге поле лаванди, яке я планую відкрити у 2020 р. Воно буде схоже на парк у стилі прованс. До речі, у його закладенні взяли участь професійні архітектори і ландшафтні дизайнери. Сподіваюся, результат перевершить усі очікування!

А ще я маю багато інших планів на майбутнє — активніше розповідатиму про продукцію та її позитивний вплив на організм людини, працюватиму над маркетингом.

Є й інші плани, на які заплановані інвестиції близько 1 млн грн на 2019 р. Сподіваюся, все вийде!

Про успіх

АТ "Ощадбанк"