Мій банк
МОЯ СВОБОДА
МОЯ СПРАВА
МОЄ МАЙБУТНЄ
МОЯ СИЛА
МОЄ ЗАВТРА
МІЙ СПОКІЙ
МОЇ ЛЮДИ

Ласкаво просимо в команду: як правильно оформляти нових співробітників?

У гостях у юриста

У новому випуску разом з Олександром Пілягіним, керуючим партнером юридичної компанії «ДП ГРУП», ми обговорили ТОП-7 питань про особливості працевлаштування в Україні сьогодні, його варіанти і існуючі міфи, яких не варто боятися.

НЕОФІЦІЙНЕ ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ ВСЕ ЩЕ ПОПУЛЯРНЕ

Працювати малому бізнесу доцільніше відповідно до чинного законодавства України. Спроби мінімізувати витрати на оплату праці та податки спричинять за собою санкції у вигляді штрафів за кожного співробітника, якого допустили до роботи без трудового договору у вигляді 30 мінімальних заробітних плат або 125 190 грн. Тому ілюзорна економія на податках і внесках може легко перетворитися на значні витрати для роботодавця. У разі неофіційного працевлаштування, крім економії на оподаткуванні заробітної плати, бізнес економить за рахунок письмових процедур прийому і звільнення персоналу, що також може привести до негативних результатів. Для працівника неофіційне працевлаштування загрожує наступним: роботодавець зможе припинити трудові відносини з працівником в будь-який момент, просто вирішивши, що більше не потребує послуг даного співробітника. Без трудового договору роботодавцю не доведеться чекати встановлених термінів і надсилати повідомлення про скорочення. Співробітник ж як "бонус" за неофіційне працевлаштування позбудеться всіх визначених законом виплат і компенсацій.

ЯКІ ІСНУЮТЬ ВИДИ ДОГОВОРІВ З ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ?

Існують два види договорів: трудовий договір і цивільно-правовий договір в залежності від того, які завдання буде виконувати працівник. Якщо виконання обов'язків працівником не потрібно на постійній основі, доцільно укладення цивільно-правового договору. Якщо ж працівник зобов'язаний виконувати певну постійну роботу і знаходитися на робочому місці, і дотримуватись трудового розпорядку - це трудовий договір.

ЯК ПРАВИЛЬНО ДОКУМЕНТАЛЬНО ОФОРМЛЮВАТИ НОВИХ ПРАЦІВНИКІВ?

Для прийняття нового співробітника слід отримати заяву про прийом на роботу від претендента і отримати перелік наступних документів: копії паспорта, ідентифікаційного коду, документ про освіту, документ про наявні пільги (пенсіонер, інвалід або ін.). Після необхідно заповнити анкету та особисту картку, дані про наявні захворюваннях, якщо робота вимагає спеціальних допусків або інші документи, розроблені на підприємстві. Уникнути будь-яких помилок в оформлені співробіників допоможуть професіонали-кадровики або юристи.

ЯКІ СЬОГОДНІ ІСНУЮТЬ «ТРЕНДИ» ПРИ ОФІЦІЙНОМУ ОФОРМЛЕННЯ?

Олександр виділив в якості «тренду» обов'язкове повідомлення відповідного органу Державної податкової служби України про прийом на роботу до того, як він фактично приступить до роботи, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. За словами юриста: «Страшним є не саме повідомлення, у вигляді чергового звіту, а штраф за його несвоєчасну подачу. На думку органів Держпраці - це 30 мінімальних заробітних плат (на даний момент це 125 190 грн.) ».

При офіційному оформленні на роботу роботодавець несе відповідальність за виплату зарплатні, всі види відрахувань, дотримання техніки безпеки на підприємстві, нещасні випадки на виробництві, своєчасне надання всіх видів відпусток. Роботодавець зобов'язаний виконувати всі вимоги трудового законодавства України.

ЩО ПРОСТІШЕ: ОФОРМЛЕННЯ НА РОБОТУ ЧИ ЗВІЛЬНЕННЯ?

Оформити на роботу співробітника значно простіше, ніж його звільнити, якщо працівник не згоден на звільнення. Чинний Кодекс законів про працю України, який був прийнятий в далекому 1971 році і на сьогодні законодавчо і морально застарів, добре прописаний для захисту прав та інтересів саме працівника, і юридично підковані працівники користуються ним при звільненні.

 З ЯКИМИ «МІФАМИ» В ПРАЦЕВЛАШТУВАННІ ЗУСТРІЧАЛИСЯ?

За словами Олександра, головний міф щодо працевлаштування в нашій країні - це те, що всі компанії мінімізують витрати на оподаткування оплати праці своїх працівників, виплачуючи заробітну плату в «конвертах», що не є дійсністю. Є ряд компаній України, які працюють і виплачують заробітну плату відповідно до чинного законодавства України, навіть при нинішньому рівні оподаткування (41,5%) - податкове навантаження на фонд заробітної плати в 2019 становить:

18% - податок на доходи фізичних осіб (ПДФО);

1,5% - військовий збір;

 22% - єдиний соціальний внесок (ЄСВ).

«Що потрібно зробити, щоб кількість цих законослухняних компаній збільшувалася? Звичайно, що знизити податки. Бізнес готовий платити адекватні податки, якщо він буде бачити і розуміти, куди йдуть ці відрахування і їх реальний результат у вигляді розвитку країни в цілому», - додав Олександр Пілягін.

У гостях у юриста

АТ "Ощадбанк"