Мій банк
МОЯ СВОБОДА
МОЯ СПРАВА
МОЄ МАЙБУТНЄ
МОЯ СИЛА
МОЄ ЗАВТРА
МІЙ СПОКІЙ
МОЇ ЛЮДИ

Кредити для аграріїв на час війни: що потрібно знати

Олена Залєвська

Попри обстріли й бомбардування, в Україні розпочалася посівна. Аграрії, ризикуючи життям, роблять усе можливе, щоб восени в країні не було продовольчої кризи. З огляду на це держава вирішила надавати фермерам кредити на пільгових умовах. Про тонкощі такої фінансової допомогти розповідає власник ТОВ «ПОСП Колос» (Житомирська область) Володимир Марищенко.

Проблеми посівної

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль відзвітував, що в країні розпочалася посівна кампанія – в усіх областях, крім Луганської.

Щоправда, через бої та бомбардування аграрії не можуть працювати на повну. У різних регіонах ворог намагається зірвати початок робіт. До того ж Мінагрополітики повідомляє про негативний вплив дефіциту палива. 

Заходи підтримання землеробів

Та незважаючи на все, посівна триває. Держава намагається створити максимально зручні умови для землеробів, зокрема:

  1. Спростила:
    - сертифікацію насіння;
    - процедури експорту й ліцензування дозволених груп товарів;
    - маркування кормів та імпортованих харчових продуктів;
    - фітосанітарні заходи;
    - реєстрацію сільськогосподарської техніки.
     
  2. Полегшила бюрократичні вимоги щодо отримання пестицидів, хімікатів та пального.
     
  3. Скасувала ліцензування на експорт соняшникової олії та кукурудзи.
     
  4. Створила Координаційну раду з питань логістики в агросекторі. 

«Ми прагнули розпочати кампанію якнайшвидше, – каже Володимир Марищенко, – бо від цього залежить продовольча безпека країни. Хлопці готові працювати цілодобово, щоб обробити якнайбільше посівних площ. Проте в нічний час роботи не поводяться, що значно скорочує продуктивність посівної кампанії. Особливістю цієї посівної є погодження робіт із місцевою військово-цивільною адміністрацією. Сьогодні основним завданням для менеджменту підприємства є своєчасне забезпечення пально-мастильними матеріалами та запчастинами, що наразі зробити непросто. Фінансова ж частина посівної стала дещо легшою завдяки державному підтриманню та спрощенню кредитування». 

Спрощене кредитування

Крім полегшених процедур щодо проведення посівної, ВРУ запровадила додаткову фінансову допомогу для малих і середніх представників агробізнесу. Нею можуть скористатися аграрії з оборотом не більше ніж €20 млн на рік. Це підприємці, які обробляють площі приблизно 10 тис. га. 

ВАЖЛИВО: щоб отримати кредитування, потрібно бути оформленим як сільськогосподарський товаровиробник. 

За даними Мінагрополітики, банки вже видали 5,5 млрд грн кредитів понад 2 тис. аграріям.

За державною програмою можна оформити кредит до 60 млн грн.

Так, головними умовами пільгового кредитування від Ощадбанку є:

  • нульова відсоткова ставка протягом шести місяців;
  • далі ставка зростає до 5 %;
  • кредит надається тільки в умовах воєнного стану та лише на проведення посівної; 
  • держава бере на себе фінансовий ризик у 80 % від суми кредиту. 

Заявки на таке кредитування можна подати до кінця травня по всій території України.

Взагалі, Ощадбанк активно долучається до реалізації ініціатив підтримання аграрного бізнесу, адаптуючи кредитні процеси під теперішні реалії.

«Ми суттєво зменшили пакет документів, необхідний для отримання кредиту та спростили процедуру ухвалення рішення. Тепер аграрій може отримати його за 3 дні, а суми до 5 млн грн надаються без додаткового забезпечення від клієнта, лише під державну гарантію», – зазначила директор департаменту мікро-, малого та середнього бізнесу Ощадбанку Наталія Буткова-Вітвіцька.

При цьому фінустанова кредитує як середній бізнес, так і малих фермерів, оскільки не виставляє обмежень по обсягу оброблених земель.

Важливим напрямом допомоги аграріям стала компенсація державою по вже залучених кредитах. Максимальна сума кредиту, яка підлягає компенсації, – 50 млн грн.

Як скористатися допомогою

Міністр агрополітики та продовольства Роман Лещенко вважає, що посівна-2022 стане однією з найважливіших в історії держави. Українські аграрії роблять все, щоб втримати економіку країни на своїх плечах. 

Для полегшення діяльності землеробів вже розроблено дві онлайн-платформи: 

  • для зручного оформлення пільгового кредитування та моніторингу інформації щодо допомоги аграріям на час посівної-2022 Мінагрополітики створило онлайн-платформу. Тут можна подати заявку відповідно до потреб сільгосптоваровиробника, отримати чіткий алгоритм дій та актуальну інформацію щодо кредитування й інших нагальних питань; 
  • в режимі реального часу працює логістична платформа, де можна уточнити питання по логістиці й залишити відгук про стан і якість логістичних маршрутів в умовах воєнного стану.

АТ "Ощадбанк"