Дебора Фейрлам, координатор Ukrainian National Startup Fund, у рамках Першого міжнародного ярмарку грантів для бізнесу в ексклюзивному інтерв’ю «Будуй своє» розповіла, навіщо створювався фонд, з якою метою та що це принесе у майбутньому IT-галузі в Україні.
— Деборо, розкажіть, чому та коли з’явилася ідея — створити Ukrainian National Startup Fund?
— Минулого року прем’єр-міністр України Володимир Гройсман вирішив створити фонд, який інвестуватиме у стартапи. Подібні фонди — стандартна практика у багатьох країнах світу.
Створюючи Ukrainian National Startup Fund, ми спиралися на досвід 12 країн світу, серед яких Польща, Німеччина, Грузія, Ізраїль. В цих країнах придивлялися до їхніх практик у питаннях стимулювання законодавства задля підкріплення фондів. Вивчали й цілі таких фондів, оскільки розуміли, що немає у світі двох країн, де була б однакова політика щодо інвестицій — усюди своє законодавство, свої потреби.
Говорячи про Україну, цей фонд не схожий на жоден інший проект, тому що його основою є фокусування на IT-компаніях, їхнє стимулювання та зростання.
— Чому обрали IT, а не якийсь інший сектор економіки?
— Тому що IT — хоча й не найбільший, проте найшвидше зростаючий сектор економіки. Це та галузь, в якій українці вельми талановиті. До того ж IT — це те, у чому зацікавлені іноземні інвестори, які прагнуть інвестувати у сильний та стрімко зростаючий бізнес.
Серед галузей IT ми обрали: блокчейн, біотехнології, або medtech, фінтех, інтернет речей (IoT), штучний інтелект (AI), великі дані, кібербезпеку, а також сфери оборони та енергетики, сільського господарства.
Саме ці сектори шукають вирішення світових проблем, у чому є потреба. Ну, а інвестори шукають проекти у цих сферах. Насправді цей список необмежений. Якщо побачимо компанію, що пропонує технології у сфері освіти та є цікавою й перспективною, ми інвестуватимемо у неї.
— Хто буде донорами?
— Наразі фінансування здійснюється за рахунок державного бюджету. Однак вже з’явилися певні інвестори, що бажають допомогти фінансуванням.
— Який бюджет проекту?
— На 2018 р. — 50 млн грн, де 45 млн грн спрямовуватимуться безпосередньо на інвестиції, інші 5 млн грн 一 на операційні витрати самого фонду, підтримку бізнесу для компаній, в які ми інвестуємо, тощо.
У подальшому бюджет встановлюватиметься кожного року. Розмір грантів дорівнюватиме еквіваленту від $25 тис. до $75 тис. Ці суми залежатимуть від заявки. Надалі прийматиметься рішення з урахуванням виправданості цього запиту.
— Що грант фінансуватиме, а що — ні?
— Для нас є ключовим, аби компанія витрачала кошти на те, що насправді їй потрібно. Наприклад, якщо одній компанії треба закупити обладнання, розвинути свій проект, а інша потребує фінансування на маркетинг, то обидва варіанти ми нормально сприймаємо. Втім, у будь-якому випадку головне — пояснити, чого саме хоче компанія, а витрати мають бути доцільними та сприяти розвиткові бізнесу.
— Покриватиметься повна сума витрат чи фінансування буде частковим?
— Насправді можливі обидва варіанти. Зазначу, ми вкрай зацікавлені, щоб спільно фінансувати проект за рахунок державного бюджету та інвесторів.
— Чи будуть преференції для учасників АТО або переселенців із зони розмежування?
— Нашому фонду цікава будь-яка компанія із будь-якого куточка України. Розташування не є преференцією.
— На якій стадії розвитку проектів прийматимуться заявки?
— Ми чекаємо на заявки від команд, що мають життєздатний проект, команду, бізнес-план та резюме проекту.
— Як подати заявку?
— Заявки від учасників прийматимуться протягом всього року. А прийом проходитиме у три кроки. Перший — подача, що складається з онлайн-форми та презентації. Це відео на 60 секунд, де менеджер або засновник за цей час представлять проект. Другий — розгляд заявок та звуження списку кандидатів. Якщо ми не схвалюємо компанію, ми повідомлятимемо її представникам, але це не може бути електронною поштою 一 ми запрошуємо їх зустрітися та поговорити. Попрацювавши над недоліками, учасники можна подаватися знову. Третій — комітет обирає переможців.
— А що вимагається від переможців?
— Ми маємо отримувати звіти про прогрес, і проситимемо, щоб вони свою поведінку вибудовували. Перевірки триватимуть протягом 3-5 років. Якоїсь частини прибутку ми не забиратимемо. Також ми не зацікавлені у купівлі акцій.
— Скільком підприємцям плануєте надати допомогу?
— У нас немає чіткого плану щодо кількості підприємців. Якщо брати загальний бюджет на рік 50 млн грн, то у випадку виплати $25 тис. це 80 підприємців, $50 тис. — 40 відповідно.
— Як ви вважаєте, що принесе Ukrainian National Startup Fund у майбутньому?
— З практичної точки зору ми очікуємо, що знайдемо чудові компанії з блискучими ідеями, гарною командою. Такі проекти ми зможемо фінансувати та вийти на міжнародний ринок. Адже IT — це новий сектор в Україні. Тим не менше, він стрімко розвивається.
Переконана, створення цього фонду — один із найперших кроків у розвитку IT у країні. Попереду — ще довга дорога та велике майбутнє.