Мій банк
МОЯ СВОБОДА
МОЯ СПРАВА
МОЄ МАЙБУТНЄ
МОЯ СИЛА
МОЄ ЗАВТРА
МІЙ СПОКІЙ
МОЇ ЛЮДИ

Хто отримає 51,2 млн грн на започаткування бізнесу?

Катерина Спориш

На Першому міжнародному ярмарку грантів для бізнесу начальник управління організації надання соціальних послуг Державної служби зайнятості України Любов Бершадська розповіла «Будуй своє» про програму допомоги безробітним для започаткування власної справи. А саме — скільки передбачено фінансування та хто його отримує найчастіше.

Як розпочати власну справу за державної підтримки?

Багато хто з українців мріють відкрити власний бізнес. І наразі для цього є чудова нагода — Державна служба зайнятості України надає безробітним одноразову допомогу для створення власної справи у випадку, коли на ринку праці відсутні бажані робочі місця.

Зазначена програма для безробітних регулюється законами України: «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 №1533, «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 №5067. І Порядком надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затвердженим Мінсоцполітики 15.06.2015 наказом №613.

Ця програма на сьогодні користується стабільним попитом українців. Зазначу, за 9 місяців 2018 р. допомогу отримали 1385 осіб на суму 36,1 млн грн із запланованих 51,2 млн грн. Серед цих громадян 692 особи — молодь до 35 років, 626 — мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню, 516 — це жінки, 324 жителя села і 128 осіб з інвалідністю.

Що стосується галузей, то найчастіше фінансувалися проекти, пов’язані з торгівлею — 33%. Надання інших видів послуг, професійна та наукова діяльність, сільське господарство — 10%. Найрідше потребує фінансування адміністративне обслуговування — 3%.

Завдяки програмі досягається декілька цілей. Так, на початкових етапах активізується бізнес-мислення у безробітних, відбувається навчання основам підприємницької діяльності. Залучаються зовнішні ресурси — можливе співфінансування бізнесу іншими проектами. Надалі — підприємницька ініціатива, і нові робочі місця. Іншими словами, вчорашній безробітний переходить у статус роботодавця, з яким ми співпрацюємо.

Порядок отримання

Отже, спочатку українці, яким виповнилося 18 років, звертаються до служби зайнятості та отримують статус безробітного. Якщо протягом календарного місяця безробітний не знаходить відповідного робочого місця, він претендує на допомогу по безробіттю для організації підприємницької діяльності.

Згодом на цих громадян чекають кілька послідовних кроків. Спершу — професійні консультації. Про бізнес-планування, правове регулювання, оподаткування, дійсні грантові програми, безоплатне навчання на цільових тематичних семінарах з основ підприємництва чи/або професійне навчання на курсах.

По-друге — розпочинається тестування на підприємницькі навички. За його результатами стає зрозуміло, має особа здібності до ведення бізнесу чи ні.

І зрештою, розробляється бізнес-план — як у процесі професійного навчання, так і самостійно. Останній складається з кількох розділів. Там мають бути:

— характеристика підприємницької діяльності;

— аналіз ринку;

— маркетинговий, виробничий, організаційний і фінансовий плани;

— аналіз можливих ризиків.

Потім бізнес-план і заява на відкриття власної справи подаються на розгляд комісії.

Як довго чекати відповіді?

Щодо складу комісії з питань надання одноразової виплати допомоги з безробіття для започаткування безробітними підприємницької діяльності. Окрім представників центру зайнятості, там також присутні представники держадміністрації з управління економіки і промислової політики та управління агропромислового комплексу; громадських організацій з питань МСБ та контролюючих органів — податкової інспекції, контрольно-ревізійного управління, профспілок тощо. Ця комісія приймає рішення стосовно тієї чи іншої заявки, беручи до уваги аспекти та необхідність у тому або іншому регіоні. Відповідь надається протягом 10 днів.

Трапляються й відмови — у таких випадках, коли заявникам не виповнилося 18 років, або особи ще не мали трудового стажу, та деякі інші.

У разі позитивної відповіді громадянин має зареєструватися як приватний підприємець протягом 30 днів з моменту прийняття комісією рішення. Якщо цього не відбулося, можливість виплати допомоги по безробіттю одноразово автоматично втрачається. Подовжити цей термін можуть: хвороба громадянина, смерть членів його сім’ї та родичів, догляд за хворою дитиною віком до 14 років та інші причини, які унеможливлюють реєстрацію і підтверджуються документами. Зрозуміло, що далі кошти виплачуються. Тож дійте і користуйтеся можливостями!

АТ "Ощадбанк"