Мій банк
МОЯ СВОБОДА
МОЯ СПРАВА
МОЄ МАЙБУТНЄ
МОЯ СИЛА
МОЄ ЗАВТРА
МІЙ СПОКІЙ
МОЇ ЛЮДИ

Гречаний сувенір

Про успіх

Оксана Мартим’янова називає себе геніальним прокрастинатором. Однак це не завадило їй створити інноваційний продукт, який не соромно подарувати іноземцям, – цукерки Hrecka Sweets. На перший погляд, це – продукція для тих, хто веде здоровий спосіб життя та уникає звичних нам солодощів із шоколадом. Втім, як виявилось, це не зовсім так. Оксана розповіла, як з’явилася ідея створення цукерок із гречки, які труднощі довелося долати під час запуску бізнесу та які канали продажу приносять найбільше прибутку.

 

Як народилася ідея створити цукерковий бізнес? Чому саме цукерки для ЗОЖників?

Історія нехитра: зайшла до супермаркету, на очі трапився кленовий сироп – продукт, що одразу викликає стійкі асоціації з Канадою. Що привезти з Канади особливого, для інших країн невластивого? Звичайно, кленовий сироп. А який смаколик є у нас, аби порадити туристам? Довго думала, та нічого на думку не спало. Тому вирішила створити продукт сама. Найкращий смачний сувенір, звичайно, цукерки. Якими вони мають бути, щоб асоціюватися з нами? З чого вироблятися? З гречки! Україна у трійці світових лідерів з вирощування та споживанням гречки. Усі з дитинства їдять її, всіляко шанують. Тож від початку це була ідея саме сувенірного продукту, а не товару для тих, хто пильнує свою дієту. Крім того, у цих солодощах є цукор, тож поціновувачі дієтичного харчування навряд звернуть на них увагу, як на замінник цукерок.

 

Чим особливий ваш продукт?

Крім мене, цукерки з гречки ніхто не виготовляє, принаймні масово. Є кілька рецептів в інтернеті, я всі спробувала. Однак солодощі за цими рецептами не дуже смачні й швидко псуються.

 

Якими були початкові інвестиції? Це були ваші кошти чи інвестора?

Я – геніальний прокрастинатор, можу майстер-класи давати, як кожного дня обіцяти собі почати щось, але вже завтра. Аби якось себе дисциплінувати, почала вести на сторінці у Facebook гречкомарафон. Щодня робила щось для розвитку проекту і писала про це пост. Був також інший задум: перевірити, чи можна почати бізнес без стартового капіталу. Витрачала невеликі гроші на гречку для експериментів та на пакування. Це тривало близько року. Шукати інвестора не поспішала, бо продукт іще не був готовий. Але продажі запустила. Чимало людей, які стежили за марафоном, уже чекали на солодощі, замовляли наперед.

 

Якою була структура витрат? Скільки грошей пішло на розробку продукту, просування, персонал?

Розробляла продукт самостійно. А щодо витрат, то 50-кілограмовий мішок гречки коштує 1,5 тис. грн, стільки ж цукор плюс додаткові інгредієнти. Навряд чи стартові витрати перевищили 5 тис. грн.

 

Що було найскладнішим?

Головне – не втрачати оптимізму, адже нелегко продовжувати працювати, коли повернення інвестицій у далекій перспективі. Любов до ідеї підтримує, але любов до нових кросівок теж буває нестримною.

 

Хто створив лого та упаковку? Зверталися в агенцію чи самостійно над цим працювали?

Мені пощастило дружити з Дмитром Растворцевим. Це найкращий шрифтовик України, крутий дизайнер, співпрацював з Esquire, Harvard Business Review, L’Officiel та іншими брендами. Ми знайомі років десять. Дмитро розробляв лого, упаковку. Продовжує досі це робити, адже ми постійно щось вигадуємо. Приходиш на зустріч з Дмитром – і це не просто така собі бесіда з дизайнером, а справжня стратегічна сесія, він дуже переймається завданням.

 

За допомоги яких інструментів та каналів комунікації просуваєте продукт? Що з цього працює найкраще і чому?

Сторінка у Facebook: приймаємо замовлення, розповідаємо про продукт. Через неї надходить 80% замовлень. Працює також сарафанне радіо: хтось купив, надіслав родичам за кордон, розповів друзям. Було кілька телевізійних матеріалів, після яких продажі зросли: «Сніданок з 1+1», «Дешево і сердито» на «Новому каналі».

Сайту немає і не планую. Сторінки у соцмережах переймають на себе більшість функцій сайту, і, як на мене, вони ефективніші для продажів.

 

Які креативні фішки використовуєте в SMM?

Намагаюся розповідати від першої особи. Я, дівчинка Оксана, вигадала гречані цукерки, ви самі за цим стежили у гречкомарафоні. Тепер продаю їх. Ось це в бізнесі мені вдалося, а це – ні. Плани – ось такі, а такі ідеї. Вам подобається? Можливо, щось запропонуєте? Відкритість і діалог з реальними і потенційними клієнтами – ось моя фішка.

 

Хто уподобав ваш продукт? Чи є клієнт, якого ви можете назвати адвокатом бренда? І хто з них ваше «найбільше досягнення»?

Мені здається, некоректно називати когось із клієнтів найбільшим досягненням. Я всім, хто купує гречані цукерки, дуже вдячна. Багато людей залишають відгуки. Коли пишуть втішне – це мегамотивація. А коли щось не подобається – страшенно засмучуюся і мізкую, як стати кращими. Фідбек дуже важливий. Від кількох варіантів солодощів я відмовилася, бо їх сприймали двозначно. Решту вдосконалила.

Мої солодощі зазвичай купують люди, у яких є родичі за кордоном, щоб надіслати або взяти із собою як гостинець. Є корпоративні замовлення, і теж переважно для зустрічей з іноземними партнерами.

 

Яким бачите подальший розвиток своєї компанії?

Натепер фінішує розробка нового продукту – гречано-шоколадних плиток. Вони дуже смачні, незвичні й корисні – зелена гречка, чорний шоколад, цукати, мед. Круто, чи не так? Не можу дочекатися, коли скуштують перші клієнти. І упаковка буде лаконічною, стильною, зручною. Із цим продуктом ми хочемо вийти у мережеві супермаркети. Плануємо експортувати свої смаколики, утім, поки що в Україні роботи сила-силенна.

Про успіх

АТ "Ощадбанк"