Мій банк
МОЯ СВОБОДА
МОЯ СПРАВА
МОЄ МАЙБУТНЄ
МОЯ СИЛА
МОЄ ЗАВТРА
МІЙ СПОКІЙ
МОЇ ЛЮДИ

Грант як можливість

Катерина Спориш

Ярослав Чикота, засновник компанії Bradbury Home (м. Новий Розділ, Львівська обл.), розказав «Будуй своє», як здобув грант від МОМ на закупівлю нового обладнання та що отримав у результаті.

Спершу — відмова

Можливість фінансування через гранти мене зацікавила понад 2 роки тому, коли Bradbury Home переїхав у велике орендоване приміщення. Моя компанія спеціалізується на виготовленні меблів з натурального дерева — дубу та ясеню — для спалень і віталень. У будь-якій справі завжди є що покращувати: обладнання, процеси, якість тощо. Тож, як і більшість підприємців, я шукав додаткове фінансування для власної справи.

Про можливості для бізнесу розпитував друзів, знайомих, інших підприємців. Одного разу у 2016 р. мені розповіли про грант від МОМ (міжнародної організації з міграції). І я залишив заявку на участь, розказавши про себе та свій бізнес.

На жаль, ця спроба отримати грант була невдалою. На мою заявку ніхто не відповів, що означало відмову. Вважаю, це було пов’язане із квотою на кількість учасників з місцевого населення — зі Львова та Львівської області. Перевагу надавали переселенцям, ВПО (внутрішньо переміщеним особам) — з Донецької, Луганської областей і Криму, до яких я не належав.

Вдруге — вдало

Про грант від МОМ через рік після відмови — вже у 2017 р. — мені нагадали знайомі. Цього разу я заходився детально вивчати умови конкурсу та квоти. Відповідно до умов конкурсу, було дві категорії грантів. Для тих, хто тільки планує стати підприємцем — самозайнятість. А мікропідприємництво пропонували підприємцям, які провадили підприємницьку діяльність не менше року — гранти видавали на обладнання.

Мені підходив другий варіант. Заявки приймали від чоловіків та жінок віком 18-60 років майже зі всієї України, за винятком кількох областей, і ВПО — із Донецької, Луганської областей та Криму.

Сума гранту становила до £1700, її належало використати на закупівлю обладнання для бізнесу.

Вивчивши умови, я написав заявку на грант. Зазначив, що планую закупити нове обладнання — для нарізання та шліфування дерева. Таке обладнання, за моїми підрахунками, мало б покращити швидкість виготовлення продукції, а разом з ним і якість.

До заявки на грант додав копії інших документів — про державну реєстрацію підприємства і копії всіх сторінок паспорту.

На щастя, цього разу вже за 2 дні мені зателефонували з Клубу ділових людей (посередника МОМ у Львові та Львівській обл.) і запросили на навчання. Воно включало в себе основи підприємницької діяльності, маркетинг, продажі, звітування.

Особлива увага приділялася написанню бізнес-плану. Останній потрібно було не тільки написати, а й захистити по завершенні навчання.

Далі залишалося очікувати рішення журі. Чекаючи на відповідь, я шукав постачальників обладнання на випадок виграшу. Постачальники мали бути ФОП, із хорошою діловою репутацією.

Все змінив телефонний дзвінок

За місяць, у березні 2017 р., мені зателефонували з Клубу ділових людей та повідомили гарну новину — я виграв грант на суму £1700. Вартість обладнання була вищою, тож мені потрібно було доплатити ще 20 тис. грн власних коштів.

Отримавши гарну новину, я надав всю інформацію про постачальників та їхні реквізити для переказу коштів на обладнання. Адже, згідно з умовами конкурсу, переможці отримують не кошти, а нове обладнання. Ще за кілька тижнів обладнання було оплачене та доставлене. Потім я його сфотографував і надіслав організаторам конкурсу.

Щодо звітування, то надавати листи чи регулярні фото мене не зобов’язували. Натомість кожного місяця мені телефонували представники Клубу ділових людей та розпитували, як працює обладнання, чи реалізуються мої цілі — чи збільшується швидкість виготовлення, якість та інше. Всі запитання мені були подібні на чекліст.

Подавав заявку на участь і 2018 р., маючи позитивний досвід. Все відбувалося за тією самою схемою, як раніше, і знову я отримав позитивне рішення на суму у €2500.

Таким чином я оновив обладнання на виробництві на 50%, що дало змогу збільшити пропускну здатність на 20-25%.

Отже, найголовніше, що я отримав — це нові можливості для бізнесу. І справді, грант допоміг втілити у життя мої задуми та досягнути мети. Тепер про свій позитивний досвід розповідаю друзям і знайомим.

Підсумовуючи вищезазначене — рекомендую підприємцям хапатися за будь-які можливості та користуватися грантами. Навіть якщо вперше не виходить отримати фінансування — вийде наступного разу. Головне — не відступати, аналізувати помилки, і не зупинятися!

АТ "Ощадбанк"