Підбірка контенту
Якщо починаєш власний бізнес, дуже важливо створити позитивний імідж. Гарний спосіб для цього – підхід win-win, який веде до довгострокової взаємовигідної співпраці. Цей підхід збільшує шанси на успіх у переговорах та на стрімкий розвиток бізнесу, оскільки допомагає створити зручне та безпечне бізнес-середовище. Як же потрібно діяти, щоб прийти до таких результатів?
Отримати найбільше без поразок
Технології переговорів у бізнесі спрямовані на те, щоби за будь-яку ціну здобути повну перевагу над опонентом. Зазвичай інша сторона налаштована так само, тому результат таких переговорів – мінімальний для обох, взаємні звинувачення та багато негативних емоцій. Це можна назвати взаємним програшем.
Інша стратегія – пошук компромісу, коли кожна сторона чимось поступається, і тоді двоє отримують більше, ніж у першому випадку, але багато і втрачають.
Проте за стратегії win-win обидві сторони можуть отримати майже все, на що вони розраховували. Яким чином? Переважно на переговорах розглядається не одне, а група питань. Ось чому до початку переговорів варто поставити собі запитання:
– Якої головної мети я хочу досягти на переговорах?
– Які важливі завдання хочу вирішити ще?
– Чого хоче інша сторона?
– На які компроміси я міг би піти?
– Де та межа, за якою угода стане для мене невигідна?
Припустімо, в першу чергу компанія хоче розмістити свою продукцію у магазині, щоб її реалізація давала змогу підтримувати бажаний обсяг виробництва. Друге завдання – прибуток, проте компанія готова дещо поступитися цінами задля досягнення основної мети.
Для магазину насамперед важливо отримати прибуток. На другому місці – систематичне постачання, адже магазин не хоче, щоб полиці порожніли. І коли пріоритети з’ясовані, стає очевидним, що для сторін цілком реально знайти взаємовигідне рішення.
Звичайно, обидві сторони можуть іти на певні компроміси. І це правильно: по-перше, невелика поступка дає загальний виграш, а по-друге, крок назустріч іншому – це перевірка партнера: якщо він зробить крок зі свого боку, то він справжній партнер. Якщо він дотримується жорсткої позиції, то захоче ще кроків йому назустріч.
Як поводитися під час переговорів
Стратегія win-win передбачає людяність, повагу та лояльність до свого партнера. Для цього варто:
– зосередити увагу партнера на тому, які вигоди він матиме від угоди;
– не тиснути на партнера, не нав’язувати йому свою думку, а підвести його до певного висновку;
– не зачіпати почуттів співбесідника, бути коректним;
– оперувати цифрами та фактами;
– намагатися знайти всі можливі варіанти, за яких партнер відчув би вигоду від рішення, яке ви пропонуєте.
Чому це важливо? Задоволений партнер приведе ще одного партнера, а той – ще одного. Стратегічно філософія win-win веде до виграшу, адже поступово навколо людини, яка дотримується принципу вигоди для всiх, зберуться люди з такими самими життєвими принципами. І навіть компанії, які зазвичай є конкурентами, можуть працювати над спільними цілями і мати зиск від такої співпраці.
Якщо є довіра до партнерів, зменшується потреба в апараті безпеки, ретельних перевірках усіх угод та штаті юристів. Адже на все це, крім грошей, потрібен час, а час – це безцінний ресурс.
Стійкі відносини ґрунтуються на чітких етичних принципах. Що вони простіші та вигідніші для всіх учасників, то мiцнiші відносини. Тож надійних вам партнерів і взаємовигідного співробітництва!
Підбірка контенту