Мій банк
МОЯ СВОБОДА
МОЯ СПРАВА
МОЄ МАЙБУТНЄ
МОЯ СИЛА
МОЄ ЗАВТРА
МІЙ СПОКІЙ
МОЇ ЛЮДИ

Ароматний бізнес: як організувати вирощування квітів у теплиці

Олена Залєвська

Ідея для бізнесу

В українських реаліях вирощування квітів є перспективним бізнесом, оскільки вітчизняне виробництво практично відсутнє, а імпортна продукція значно дорожча з огляду на витрати з доставлення продукції з-за кордону та її зберігання. Як правильно скласти бізнес-план та з чого почати квіткову справу, розказала провідна фінансова аналітикиня консалтингової компанії MOST Аліна Євтушенко.

Продаж гуртовикам

«Вирощувати квіти доцільно у спеціалізованому промисловому тепличному комплексі, де вони не померзнуть за будь-яких температур ззовні, – радить експертка. – Проте організувати продаж самостійно не вийде, бо квіти найчастіше викуповують гуртові покупці за досить низьку ціну, встановлюючи при цьому власну максимальну націнку. Єдине, що залежить від виробника квітів за значних масштабів справи, – забезпечити максимальний рівень механізації, щоб не лише мінімізувати витрати часу на ручну роботу та підтримання високої якості оброблення рослин, а й організувати постачання квітів відповідно до погодженого графіка, бо це критично важливо для товарів з коротким строком зберігання».

У тепличних умовах потрібно організувати вирощування квітів на зрізання – саме такий напрям вимагає безперебійного цілорічного вирощування й постачання квітів. Необхідно постійно мати посадковий матеріал, який також можна вирощувати самостійно, а його надлишок реалізувати охочим.

Пам'ятайте про сезонність

«Найпопулярнішими є троянди, гвоздики, лілії, хризантеми й тюльпани, – каже Аліна Євтушенко. – Під час їхнього вирощування слід врахувати, що попит на квіти досить нерівномірний протягом року. Його піки: осінь, кінець зими – початок весни. Саме на цей час треба планувати вирощування найбільшої кількості рослин. Однак для підтримання постійних відносин із постачальниками слід забезпечити певний рівень вирощування і в інші сезони».

Враховуйте й традиційність вибору квітів: 

  • троянди актуальні завжди;
  • у період жіночих і романтичних свят, окрім троянд, добре беруть лілії та тюльпани;
  • осінній період пов’язаний зі шкільними святами, тому більше купують хризантеми й айстри.

Підприємець може сформувати основну частину асортименту з троянд і доповнювати його квітами із сезонним попитом чи зосередитися лише на трояндах найпопулярніших видів. В останньому варіанті мінімізуються складнощі підбору технологій вирощування, характерних для різних видів квітів, та максимально уніфікується механізм догляду за рослинами. Тож, такий варіант бізнесу для підприємця буде найпростішим. 

Проєкт теплиці

Для організації тепличного господарства площею у 100 м2 залежно від рівня запланованого технологічного оснащення необхідно приблизно 200–250 тис. грн стартових інвестицій.

До початкових вкладень враховують витрати:

  • на спорудження теплиці: 
  1. закупівля матеріалів;
  2. зведення;
  3. технологічне оснащення; 
  • закупівлю посівного матеріалу;
  • формування фонду оборотних коштів до виходу підприємства у беззбитковість;
  • оренду землі.

Структура інвестицій у відкриття тепличного господарства площею 100 м2, %

Закупівля й вирощування

Купуйте посадковий матеріал у перевірених постачальників або у спеціалізованих розплідниках. За гуртової закупівлі вартість саджанців буде нижче ринково-роздрібної приблизно на 30–35 %.

Обсяг необхідного посадкового матеріалу розраховують таким чином: на 1 м2 можна висадити 4 кущі троянди, відповідно на площі у 100 м2 – 400 кущів.

Середня вартість куща (гуртом) становить 70–75 грн. Отже:

  • на придбання необхідного обсягу квітів ви витратите 28–30 тис. грн;
  • на біодобрива й хімікати для оброблення рослин від хвороб на старті – не менше ніж 10 тис. грн.

«Слід врахувати, що бізнес із вирощування квітів даватиме стабільний прибуток протягом року лише в тому разі, якщо будуть налагоджені гуртові канали продажу троянд, – підказує експертка. – Звичайно, на початковому етапі основними клієнтами будуть лише невеликі квіткові магазини чи павільйони, але надалі можна розглядати й великі чи преміальні магазини флористики та декору». 

Персонал

Для підтримання безперебійної роботи й забезпечення функціонування теплиці потрібні:

  • технолог – агроном чи фахівець із вирощування квітів у тепличних умовах;
  • працівник теплиці, що допомагатиме зрізати квіти, висаджуватиме саджанці, доглядатиме за рослинами. 

Якщо ініціатор проєкту має спеціальні знання й бажає брати активну участь у розвитку власного бізнесу, він може доглядати за теплицею й рослинами самостійно, заощаджуючи на персоналі.

Змінні витрати підприємства

Вони складаються із 2 категорій:

  • оплата комунальних послуг (сплата рахунків за полив й опалення теплиці) – у літній період приблизно 2 тис. грн, у зимовий – до 5 тис. грн;
  • закупівля витратних матеріалів – саджанців, добрив і хімікатів.

Зазвичай у подібних господарствах націнка на вирощені квіти становить у середньому 300 %, тому змінні витрати сягатимуть 30–35 % від загального обсягу доходу.

Постійні витрати

«До щомісячних витрат тепличного господарства належить лише фонд оплати праці, та й то, якщо наймають додаткових працівників (обсяг витрат буде розраховуватися індивідуально залежно від їхньої кількості), – каже Аліна Євтушенко. – Цей параметр завжди залишається на розсуд ініціатора, оскільки робити все можна й самостійно. Однак у разі формування фонду оплати праці слід врахувати витрати на сплату єдиного соціального внеску за працівників».

Прибуток й окупність

За словами експертки, вирощування троянд є одним із найвигідніших видів квіткового бізнесу. 

З 1 куща троянд можна зрізати до 200 квіток за рік, а з площі у 100 м2 – приблизно 80 тис. За мінімальної гуртової ціни за квітку у 15 грн отримуємо річний чистий прибуток до сплати податків 804 тис. грн (якщо підприємець самостійно доглядає за теплицею).

Зареєструвати тепличне господарство можна як ФОП на спрощеній системі оподаткування (3-й групі). З усього доходу треба сплатити 5 % єдиного податку та ЄСВ – 20 % від розміру мінімальної заробітної плати. Таким чином, за рік підприємство сплачуватиме приблизно 75 тис. грн податків.

«Коли власного земельного наділу немає, – додає пані Аліна, – підприємство додатково сплачуватиме орендну плату, яка не перевищуватиме 25 тис. грн на рік (може бути й нижчою, залежно від регіону, де розміщена теплиця, та віддаленості від великих міст).

Після відрахування всіх платежів і сплати податків тепличне господарство площею у 100 м2 матиме 700 тис. грн чистого прибутку, що свідчить про надзвичайно високу економічну ефективність цього бізнесу. У середньому воно окупиться за 6–7 місяців.

Безумовно, слід врахувати, що перші квіти можна зрізати в кращому разі лише за два місяці після висаджування саджанців. Проте за правильного планування надалі можна уникати розривів у виробничому плані, як і підлаштовувати графік постачань під пікові дні: 8 Березня, 14 лютого та інші свята з високим попитом на продукцію. 

Ризики

Є в цьому бізнесі свої нюанси. Серед ризиків слід виділити:

  • швидкий термін псування товару. Щоб уникнути значних збитків та правильно підлаштувати виробничі процеси й терміни постачань, потрібно прогнозувати попит на декілька місяців і розуміти обсяги збуту. Помилки в оцінюванні цих показників можуть призвести до утилізації продукції;
  • якість продукції, що не відповідає вимогам ринку. Необхідно постійно моніторити якість і виявляти відхилення (недостатня якість саджанців чи посівного матеріалу, недотримання технології вирощування). Від помилок у процесі вирощування залежатиме не лише якість продукції, а й врожайність; 
  • пошкодження системи поливу або устаткування теплиці. Через відсутність підтримання оптимальної температури й умов на квіти впливатимуть зовнішні чинники, як-от погода: спека чи холод. Щоб запобігти цьому, потрібно періодично перевіряти стан систем поливу й опалення, вчасно робити профілактику та про всяк випадок мати все для переходу на автономне опалення й ручний полив.

Ідея для бізнесу

АТ "Ощадбанк"