Андрій ПИШНИЙ: «Країні потрібні 2 мільйони підприємців, і Ощадбанк готовий їх підтримати»

Матеріали експертів банку в змі
Інтерв’ю А.Г.Пишного
Сайт: Газета "Гривна"

Минулого тижня до Херсона з робочим візитом завітав голова правління Ощадбанку Андрій Пишний. Він відвідав установи банку, спілкувався з клієнтами, зустрівся з керівниками відділень. Думками щодо оцінки діяльності херсонських установ Ощадбанку та подальшого розвитку найбільш розгалуженого банку країни банкір поділився з «Гривною».

Яку мету мав робочий візит до Херсонщини? Це планова перевірка? Які висновки зроблено за результатами зустрічей у херсонських відділеннях, чи ви задоволені результатами роботи херсонських колег?

Це і планова перевірка, і спосіб «тримати руку на пульсі», і можливість особисто ознайомити персонал з нашими цілями та стратегією розвитку. Я з командою центрального апарату регулярно відвідую обласні управління, щоб з одного боку прозвітувати про роботу правління, окреслити стратегічні напрями розвитку банку, а з іншого – на власні очі побачити організацію роботи в регіонах та отримати зворотний зв’язок від співробітників на місцях. Це дає можливість розуміти ситуацію в цілому та порівнювати динаміку змін у різних областях.

Те, що я побачив у херсонському Ощадбанку, мені сподобалось. За низкою показників обласне управління посідає перші місця в системі Ощадбанку. Наприклад, тут найвищий рівень самообслуговування клієнтів через термінали у відділеннях. Це дуже важливий для нас показник, адже наразі наш пріоритет – дистанційні канали обслуговування клієнтів.

До речі, чи змінюються клієнти, наслідуючи зміни в Ощадбанку, чи головний сегмент – це оплата комунальних та інших послуг?

Будь-яка людина, яка заходить до відділення Ощадбанку, є нашим клієнтом, якого ми цінуємо і маємо якісно обслужити. Безумовно, якщо говорити саме про термін «клієнт», то це людина, яку банк ідентифікував при оформленні банківського продукту: депозиту, картки, кредиту. Наша мета – стати для таких клієнтів «своїм», основним банком, через який вони отримують весь спектр послуг. Для цього ми готові запропонувати нові банківські продукти й технології, навчити ними користуватись.

Які з новинок, на вашу думку, найцікавіші для пересічного громадянина?

Сподіваюсь почути відповідь від вас. Чим ви користуєтесь?

Терміналами для оплати рахунків.

Радий це чути. Ощад дійсно змінився, і про успішність реформ говорить той факт, що їх відзначають клієнти.  Сьогодні Ощадбанк – це вже не радянська ощадкаса. Паралельно з модернізацією найбільшої мережі відділень – вже звітуємо про 530 відділень нового формату по всій Україні – запустили інтернет- та мобільну платформу, розвиваємо мережу зон 24/7, терміналів, банкоматів. Більшість послуг вже можна отримати в дистанційних каналах, 7 днів на тиждень, 24 години на добу, без черг. Це – реалії.

Лише рік тому ми оновили онлайн-платформу «Ощад 24/7», а кількість її користувачів вже наближається до 2 мільйонів. Лише спробуйте, і вже не зможете по іншому. Одна з останніх новацій – відкриття депозитів онлайн, без відвідування відділення банку. Якщо говорити мовою цифр, наші клієнти здійснюють дистанційно вже 50% платежів.

Як банк розвиває мережу відділень в області? В найближчих планах – скорочення їхньої кількості або навпаки – збільшення?

Третій рік поспіль Ощадбанк проводить масштабне реформування мережі. Саме реформування, а не скорочення чи розширення. Ця робота є безпрецедентною, адже жодний банк у країні не має такої спадщини, яку отримав Ощадбанк від радянського Сбербанку у вигляді застарілих ощадкас. Модернізація – це відкриття відділень нового формату з якісно новими стандартами сервісу, комфортними зонами очікування та обслуговування, електронною чергою. Це інший підхід до вибору місця розташування, до навантаження на відділення. В Херсоні відкрито 9 відділень нового формату, ще 8 – по області. До кінця поточного року плануємо, що в периметр реформування потраплять ще 6 відділень.

Паралельно ми визначаємо неефективні, збиткові установи, які банк закриває. Але цьому завжди передує обговорення з місцевою владою, пропонуються альтернативні рішення.

Знаю, що в рамках візиту ви зустрічалися з керівництвом  Херсонської державної морської академії. Можете поділитися, про що йшлося? Досягли певних домовленостей? 

По-перше, щиро скажу – я вражений! Рівнем професіоналізму, компетенції, навіть натхнення ректора – Ходаковського Володимира Федоровича. З великою повагою ставлюсь до керівників, які досконало знають навчальний процес та роблять ставку на конкретний результат. Який ще з вишів в Україні готовий гарантувати випускникам 100% працевлаштування? Матеріально-технічна база викликає захоплення навіть у сторонньої людини. Підхід до планування навчального процесу – згідно з останніми світовими трендами.

Щодо співробітництва – наразі ми співпрацюємо з цим унікальним навчальним закладом  у рамках зарплатного проекту. Переговори було присвячено розширенню співпраці: йшлося і про розширення зарплатного проекту, і про розміщення вільних коштів, і про можливість кредитування.

Навчальні заклади потребують окремої уваги, чи їх можна порівнювати з обслуговуванням підприємств у рамках зарплатних проектів? 

Поясню. Ощадбанк – визнаний лідер розвитку інноваційних карткових банківських технологій. Навчальним закладам ми пропонуємо комплексні рішення в концепції «розумного університету». В рамках таких проектів випускаються картки, що є  універсальним інструментом розрахунків та контролю доступу на територію, а також ідентифікатором при користуванні низкою сервісів для студентів навчального закладу. Такий сервіс передбачає отримання виплат студентами та викладачами на картку; нею можна оплатити навчання та навчальні матеріали, розрахуватись у платіжній інфраструктурі університету — наприклад, в їдальні. Окрім функцій власне банківської платіжної картки ця картка виконує роль перепустки: для того щоб потрапити на заняття чи вийти за територію університету, достатньо піднести її до турнікета на вході, оснащеного терміналом з технологією безконтактної оплати. Також картка може бути своєрідним електронним читацьким квитком, відкриває доступ до розкладу занять, новин та обліку відвідуваності навчального закладу.

Стосовно підприємств – тут перелік сервісів залежить лише від побажань замовника. В нашому активі такі цікаві зарплатні проекти, як випуск карток для Укрзалізниці, Національної поліції, Національного банку та ще десятків тисяч державних та приватних компаній, яких у портфелі зарплатних проектів Ощадбанку порівну: половина – державної, половина – приватної форми власності.

Ощадбанк часто наголошував на пріоритетності підтримки малого та середнього бізнесу. Що може зацікавити херсонських підприємців чи, можливо, аграріїв? У нашому регіоні аграрний сектор відіграє значну роль.

Малий бізнес має відігравати значно більшу роль в українській економіці. Тому Ощадбанк, використовуючи власний унікальний досвід співпраці з іншими сегментами клієнтів, напрацювання європейських колег та найбільшу в країні мережу відділень, планує стати лідером з надання банківських послуг українським підприємцям. Нещодавно між Ощадбанком та Франкфуртською школою фінансів і менеджменту було підписано угоду про офіційний старт першого проекту технічної допомоги в рамках спільної програми з ЄБРР (ред. – Європейський банк реконструкції та розвитку). Цей проект передбачає розробку і затвердження бізнес-стратегії розвитку цього сегмента послуг, покращення власне процесу кредитування  – він стане більш стандартизованим та автоматизованим. Старт цього проекту є одним з етапів комплексної програми реформування Ощадбанку. Країні потрібні 2 мільйони підприємців, і Ощадбанк готовий їх підтримати.

Підприємства аграрного комплексу – стратегічно важливий клієнтський сегмент для державного банку. Сьогодні Ощадбанк пропонує фінансування сільгосппідприємств за одними з найпривабливіших на ринку відсоткових ставок – від 16,9%. У рамках партнерських програм підприємства можуть оновити або сформувати парк техніки та обладнання за ще більш низькими ставками – від 12%.

До речі, Херсонська область входить до п’ятірки лідерів, сільгоспвиробників яких найбільше профінансовано Ощадбанком. Загальний кредитний портфель клієнтів ММСБ (мікро-, малого та середнього бізнесу) Херсонського облуправління становить 156,2 млн. грн. Підтримкою банку користуються 55 клієнтів, серед яких більшість – сільгосппідприємства.

Нещодавно Ощадбанк став уповноваженим банком з реалізації урядової програми для сільгоспвиробників щодо придбання сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва з компенсацією 20% їх вартості з держбюджету. Відкривши рахунок і здійснивши оплату техніки та обладнання через Ощадбанк, сільгоспвиробники отримають 20% компенсації на безповоротній основі.

Серед глобальних напрямів роботи Ощадбанку – початок стратегічного співробітництва з ЄБРР. Що вже зроблено, чи досі ЄБРР – потенційний інвестор та партнер?

Ощадбанк продовжує співпрацю з ЄБРР у рамках підписаного у 2016 році Меморандуму порозуміння між Урядом України, Ощадбанком та ЄБРР для реформування державного банку та його підготовки до приватизації. Стратегічне партнерство з ЄБРР спрямовано на комплексну трансформацію корпоративного управління, операційної та фінансової моделей банку.

Як я вже відзначав, впроваджено програму технічної допомоги з боку ЄБРР  для підвищення ефективності кредитування малого та середнього бізнесу. Протягом першого півріччя клієнтами Ощадбанку стали понад 12 тис. представників ММСБ.

Завдяки Програмі сприяння торгівлі ЄБРР, що була запроваджена з метою стимулювання зовнішньоторговельних зв’язків між країнами Центральної та Східної Європи та СНД, Ощадбанком розпочато проведення операцій з торговельного фінансування з провідними банківським установами світу під гарантії ЄБРР.

Одне з питань, яке цікавить наших читачів у співпраці з Ощадбанком, – державна програма «теплих кредитів». У якому вона стані зараз, чи можна чекати її відновлення найближчим часом?

Усі бажаючі скористатись «теплими» кредитами можуть звертатись до відділень Ощадбанку. Програму відновлено! Поспішайте, адже саме Ощадбанк – лідер з її реалізації, і вона користується великою популярністю – кошти можуть закінчитись дуже швидко. Програма продемонструвала свою дієвість. Всі у виграші: держава, клієнт, банк.

 Газета «Гривна» (Херсон), 16.08.2017

інші статті

Голова Ощадбанку: До банківської системи потрібно ставитися як до кришталевої ва...

Інтерв’ю А.Г.Пишного
Сайт: Мінфін
Український банківський ринок переживає непрості часи. Після націоналізації Привату галузь було монополізовано державою. За даними НБУ, за підсумками минулого року на підконтрольні Мінфі

Вирус перемен. 10 принципов управления изменениями Ощадбанка

Блог Андрія Пишного
Сайт: Фокус
Четыре года изменений в самом большом и старейшем государственном банке страны дают мне право поделиться не прописными истинами менеджмента, а правилами, проверенными на практике Кон

Не промисловістю єдиною

Блог Андрія Пишного
Сайт: Левый берег
Як відродити українську промисловість як основу зростання української економіки. Про це йшлося в дискусії на VIІІ Національному Експертному Форумі «Україна: у прагненні до рівноваги». Б

інші пропозиції