Андрій ПИШНИЙ: «Країні потрібні 2 мільйони підприємців, і Ощадбанк готовий їх підтримати»

Матеріали експертів банку в змі
Інтерв’ю А.Г.Пишного
Сайт: Газета "Гривна"

Минулого тижня до Херсона з робочим візитом завітав голова правління Ощадбанку Андрій Пишний. Він відвідав установи банку, спілкувався з клієнтами, зустрівся з керівниками відділень. Думками щодо оцінки діяльності херсонських установ Ощадбанку та подальшого розвитку найбільш розгалуженого банку країни банкір поділився з «Гривною».

Яку мету мав робочий візит до Херсонщини? Це планова перевірка? Які висновки зроблено за результатами зустрічей у херсонських відділеннях, чи ви задоволені результатами роботи херсонських колег?

Це і планова перевірка, і спосіб «тримати руку на пульсі», і можливість особисто ознайомити персонал з нашими цілями та стратегією розвитку. Я з командою центрального апарату регулярно відвідую обласні управління, щоб з одного боку прозвітувати про роботу правління, окреслити стратегічні напрями розвитку банку, а з іншого – на власні очі побачити організацію роботи в регіонах та отримати зворотний зв’язок від співробітників на місцях. Це дає можливість розуміти ситуацію в цілому та порівнювати динаміку змін у різних областях.

Те, що я побачив у херсонському Ощадбанку, мені сподобалось. За низкою показників обласне управління посідає перші місця в системі Ощадбанку. Наприклад, тут найвищий рівень самообслуговування клієнтів через термінали у відділеннях. Це дуже важливий для нас показник, адже наразі наш пріоритет – дистанційні канали обслуговування клієнтів.

До речі, чи змінюються клієнти, наслідуючи зміни в Ощадбанку, чи головний сегмент – це оплата комунальних та інших послуг?

Будь-яка людина, яка заходить до відділення Ощадбанку, є нашим клієнтом, якого ми цінуємо і маємо якісно обслужити. Безумовно, якщо говорити саме про термін «клієнт», то це людина, яку банк ідентифікував при оформленні банківського продукту: депозиту, картки, кредиту. Наша мета – стати для таких клієнтів «своїм», основним банком, через який вони отримують весь спектр послуг. Для цього ми готові запропонувати нові банківські продукти й технології, навчити ними користуватись.

Які з новинок, на вашу думку, найцікавіші для пересічного громадянина?

Сподіваюсь почути відповідь від вас. Чим ви користуєтесь?

Терміналами для оплати рахунків.

Радий це чути. Ощад дійсно змінився, і про успішність реформ говорить той факт, що їх відзначають клієнти.  Сьогодні Ощадбанк – це вже не радянська ощадкаса. Паралельно з модернізацією найбільшої мережі відділень – вже звітуємо про 530 відділень нового формату по всій Україні – запустили інтернет- та мобільну платформу, розвиваємо мережу зон 24/7, терміналів, банкоматів. Більшість послуг вже можна отримати в дистанційних каналах, 7 днів на тиждень, 24 години на добу, без черг. Це – реалії.

Лише рік тому ми оновили онлайн-платформу «Ощад 24/7», а кількість її користувачів вже наближається до 2 мільйонів. Лише спробуйте, і вже не зможете по іншому. Одна з останніх новацій – відкриття депозитів онлайн, без відвідування відділення банку. Якщо говорити мовою цифр, наші клієнти здійснюють дистанційно вже 50% платежів.

Як банк розвиває мережу відділень в області? В найближчих планах – скорочення їхньої кількості або навпаки – збільшення?

Третій рік поспіль Ощадбанк проводить масштабне реформування мережі. Саме реформування, а не скорочення чи розширення. Ця робота є безпрецедентною, адже жодний банк у країні не має такої спадщини, яку отримав Ощадбанк від радянського Сбербанку у вигляді застарілих ощадкас. Модернізація – це відкриття відділень нового формату з якісно новими стандартами сервісу, комфортними зонами очікування та обслуговування, електронною чергою. Це інший підхід до вибору місця розташування, до навантаження на відділення. В Херсоні відкрито 9 відділень нового формату, ще 8 – по області. До кінця поточного року плануємо, що в периметр реформування потраплять ще 6 відділень.

Паралельно ми визначаємо неефективні, збиткові установи, які банк закриває. Але цьому завжди передує обговорення з місцевою владою, пропонуються альтернативні рішення.

Знаю, що в рамках візиту ви зустрічалися з керівництвом  Херсонської державної морської академії. Можете поділитися, про що йшлося? Досягли певних домовленостей? 

По-перше, щиро скажу – я вражений! Рівнем професіоналізму, компетенції, навіть натхнення ректора – Ходаковського Володимира Федоровича. З великою повагою ставлюсь до керівників, які досконало знають навчальний процес та роблять ставку на конкретний результат. Який ще з вишів в Україні готовий гарантувати випускникам 100% працевлаштування? Матеріально-технічна база викликає захоплення навіть у сторонньої людини. Підхід до планування навчального процесу – згідно з останніми світовими трендами.

Щодо співробітництва – наразі ми співпрацюємо з цим унікальним навчальним закладом  у рамках зарплатного проекту. Переговори було присвячено розширенню співпраці: йшлося і про розширення зарплатного проекту, і про розміщення вільних коштів, і про можливість кредитування.

Навчальні заклади потребують окремої уваги, чи їх можна порівнювати з обслуговуванням підприємств у рамках зарплатних проектів? 

Поясню. Ощадбанк – визнаний лідер розвитку інноваційних карткових банківських технологій. Навчальним закладам ми пропонуємо комплексні рішення в концепції «розумного університету». В рамках таких проектів випускаються картки, що є  універсальним інструментом розрахунків та контролю доступу на територію, а також ідентифікатором при користуванні низкою сервісів для студентів навчального закладу. Такий сервіс передбачає отримання виплат студентами та викладачами на картку; нею можна оплатити навчання та навчальні матеріали, розрахуватись у платіжній інфраструктурі університету — наприклад, в їдальні. Окрім функцій власне банківської платіжної картки ця картка виконує роль перепустки: для того щоб потрапити на заняття чи вийти за територію університету, достатньо піднести її до турнікета на вході, оснащеного терміналом з технологією безконтактної оплати. Також картка може бути своєрідним електронним читацьким квитком, відкриває доступ до розкладу занять, новин та обліку відвідуваності навчального закладу.

Стосовно підприємств – тут перелік сервісів залежить лише від побажань замовника. В нашому активі такі цікаві зарплатні проекти, як випуск карток для Укрзалізниці, Національної поліції, Національного банку та ще десятків тисяч державних та приватних компаній, яких у портфелі зарплатних проектів Ощадбанку порівну: половина – державної, половина – приватної форми власності.

Ощадбанк часто наголошував на пріоритетності підтримки малого та середнього бізнесу. Що може зацікавити херсонських підприємців чи, можливо, аграріїв? У нашому регіоні аграрний сектор відіграє значну роль.

Малий бізнес має відігравати значно більшу роль в українській економіці. Тому Ощадбанк, використовуючи власний унікальний досвід співпраці з іншими сегментами клієнтів, напрацювання європейських колег та найбільшу в країні мережу відділень, планує стати лідером з надання банківських послуг українським підприємцям. Нещодавно між Ощадбанком та Франкфуртською школою фінансів і менеджменту було підписано угоду про офіційний старт першого проекту технічної допомоги в рамках спільної програми з ЄБРР (ред. – Європейський банк реконструкції та розвитку). Цей проект передбачає розробку і затвердження бізнес-стратегії розвитку цього сегмента послуг, покращення власне процесу кредитування  – він стане більш стандартизованим та автоматизованим. Старт цього проекту є одним з етапів комплексної програми реформування Ощадбанку. Країні потрібні 2 мільйони підприємців, і Ощадбанк готовий їх підтримати.

Підприємства аграрного комплексу – стратегічно важливий клієнтський сегмент для державного банку. Сьогодні Ощадбанк пропонує фінансування сільгосппідприємств за одними з найпривабливіших на ринку відсоткових ставок – від 16,9%. У рамках партнерських програм підприємства можуть оновити або сформувати парк техніки та обладнання за ще більш низькими ставками – від 12%.

До речі, Херсонська область входить до п’ятірки лідерів, сільгоспвиробників яких найбільше профінансовано Ощадбанком. Загальний кредитний портфель клієнтів ММСБ (мікро-, малого та середнього бізнесу) Херсонського облуправління становить 156,2 млн. грн. Підтримкою банку користуються 55 клієнтів, серед яких більшість – сільгосппідприємства.

Нещодавно Ощадбанк став уповноваженим банком з реалізації урядової програми для сільгоспвиробників щодо придбання сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва з компенсацією 20% їх вартості з держбюджету. Відкривши рахунок і здійснивши оплату техніки та обладнання через Ощадбанк, сільгоспвиробники отримають 20% компенсації на безповоротній основі.

Серед глобальних напрямів роботи Ощадбанку – початок стратегічного співробітництва з ЄБРР. Що вже зроблено, чи досі ЄБРР – потенційний інвестор та партнер?

Ощадбанк продовжує співпрацю з ЄБРР у рамках підписаного у 2016 році Меморандуму порозуміння між Урядом України, Ощадбанком та ЄБРР для реформування державного банку та його підготовки до приватизації. Стратегічне партнерство з ЄБРР спрямовано на комплексну трансформацію корпоративного управління, операційної та фінансової моделей банку.

Як я вже відзначав, впроваджено програму технічної допомоги з боку ЄБРР  для підвищення ефективності кредитування малого та середнього бізнесу. Протягом першого півріччя клієнтами Ощадбанку стали понад 12 тис. представників ММСБ.

Завдяки Програмі сприяння торгівлі ЄБРР, що була запроваджена з метою стимулювання зовнішньоторговельних зв’язків між країнами Центральної та Східної Європи та СНД, Ощадбанком розпочато проведення операцій з торговельного фінансування з провідними банківським установами світу під гарантії ЄБРР.

Одне з питань, яке цікавить наших читачів у співпраці з Ощадбанком, – державна програма «теплих кредитів». У якому вона стані зараз, чи можна чекати її відновлення найближчим часом?

Усі бажаючі скористатись «теплими» кредитами можуть звертатись до відділень Ощадбанку. Програму відновлено! Поспішайте, адже саме Ощадбанк – лідер з її реалізації, і вона користується великою популярністю – кошти можуть закінчитись дуже швидко. Програма продемонструвала свою дієвість. Всі у виграші: держава, клієнт, банк.

 Газета «Гривна» (Херсон), 16.08.2017

інші статті

Андрей Пышный: «Балансы госбанков нужно очищать от токсичных активов, а не декор...

Інтерв’ю А.Г.Пишного
Сайт: Financial Club
Ощадбанку разрешили взыскать с России $1,3 млрд в счет погашения убытков из-за аннексии Крыма. О том, как госбанк собирается это делать и решать свои проблемы, глава правления Андрей Пышный расск

Мислити ясно

Колонка Андрія Пишного
Сайт: Новое время
Найбільш оптимістичний сценарій для нас у 2019 році – встояти на ногах і продовжити виконувати своє домашнє завдання, яке замість нас ніхто не зробить Свого часу Нікола Тесла, даючи оцін

інші пропозиції