На кону мільйон мільйонерів

Матеріали експертів банку в змі
Блог Андрія Пишного
Сайт: Новое время

Заможні й заповзятливі громадяни є гордістю будь-якої країни. За них йде глобальна конкуренція

Тих, хто мають гроші завжди готові переманити, і переманюють до себе як розвинені країни – США, Канада, Японія, ЄС, так і східноазійські економіки, що швидко зростають, перш за все Китай, а також Корея, Малайзія, Індонезія і навіть В'єтнам.

Чому? Такі люди, вибачте за банківський цинізм, це подвійний живий ресурс для економіки – гроші плюс бізнес-ідеї їх власника. Як правило, не олігарха, а підприємця, інвестора середньої руки. Досить креативного і адаптивного з точки зору швидко мінливого сучасного світу.

У цій конкурентній боротьбі ми як країна поки що виглядаємо не найкращим чином. Але все ж рухаємося в правильному напрямі. Про що свідчить наше хоч і дещо повільне, але впевнене просування вгору в різних міжнародних бізнес та інвестиційних рейтингах.

Так, у нас ще немає таких стартових пакетів для інвесторів, як «бізнес під ключ», що вже стало правилом для сусідніх Польщі, Угорщини, Словаччини, країн Балтії та Балкан. Але ми вже маємо суттєво спрощене регуляторне середовище, стабілізовану макроекономічну і курсову ситуацію після «ідеального шторму» в банківському секторі й економіці 2014-15 років, йде поступальне відновлення і економічне зростання.

Звичайно ж, війна на сході і досить поки що високий рівень корупції стримує прихід сюди іноземних інвесторів. Реформи ще не закінчені. Ключові – судову, медичну і земельну – ще належить реалізувати. І це важливо не стільки для самого МВФ, скільки для оцінки нашої країни від імені МВФ. Адже думка цієї міжнародної фінансової організації – маяк для різних міжнародних рейтингових агентств. А їх оцінку, в свою чергу, беруть до відома і орієнтуються на неї великі міжнародні інвестиційні компанії та приватні закордонні інвестори, які мають достатньо високі вимоги до комфорту ведення бізнесу і захисту своїх прав як кредиторів.

Але в цій історії є ще один момент – рівень ставлення в нашій країні до власного, українського інвестора. Якщо тут будуть поважати своїх, то будуть поважати й зарубіжних. Так живе цивілізований світ – люби іноземного інвестора, як свого національного. Тому берегти і плекати наших заможних громадян – це перший крок до поліпшення загального інвестиційного клімату в країні та підвищення її конкурентоспроможності.

Хто вони – багаті, заможні українці? Скільки їх? Якщо говорити мовою банкірів, то в Україні близько 1 мільйона заможних вкладників. Це або власники, насамперед, малого і середнього бізнесу, або топ-менеджери великих державних і міжнародних компаній. Середній вік – 35-45 років. 70% – чоловіки, 30% – жінки. У цьому VIP-сегменті ми, банкіри, виділяємо два рівні. Перший – private – сума вкладу таких банківських клієнтів стартує від 7 млн грн. Другий – premium – з депозитами від 1 млн грн. Перших в Україні близько 250-300 тисяч, других – більше 700 тисяч. Разом – мільйон.

Багато це чи мало? Я б сказав, досить за мірками країн Центрально-Східної Європи для того, щоб почати цілеспрямовану роботу, щоб ці люди залишилися в Україні, не виводили свої кошти, інвестували і заробляли тут. Зароблятимуть вони – за ними прийдуть і іноземні підприємці. Так починався шлях до успіху практично кожної країни, яка сьогодні входить до клубу розвинених або країн, що стрімко розвиваються.

Але без банків у цій справі не обійтися. Вони виступають головними комунікаторами і операціоністами. Саме тому в жорсткій конкуренції сьогодні розвивається преміум-банкінг. А це в грошовому еквіваленті не мало не багато більше третини суми всіх вкладів і поточних рахунків фізичних осіб. Величезний ресурс мільйона мільйонерів розміром як мінімум в ще один держбюджет, за який сьогодні йде неймовірна боротьба між банками. Ощад в цій історії бере найактивнішу участь. Це абсолютно новий для нас напрям. У своїх модернізованих відділеннях для таких клієнтів ми створили 17 преміум-зон обслуговування. І в результаті за рік приплив заможних вкладників виріс на 59%, а депозитний портфельVIP-сегмента збільшився на 61%.

Чому це важливо? Тому що мільйон гривневих мільйонерів на країну з населенням в 43 мільйони (без тимчасово окупованих територій), як на мене, дуже мало. Країні потрібні мільйонери, якомога більше. Раніше я вже говорив – країні потрібні 2 мільйони нових підприємців. І наше спільне головне завдання як нації полягає в тому, щоб збільшувався і процвітав український середній клас, який цілком очевидно вже в недалекому майбутньому поповнить клієнтський сегмент преміум-банкінгу, кошти якого, в свою чергу, стануть кредитним ресурсом для становлення і зростання наступних поколінь українських підприємців.

Найвірніший шлях боротьби з бідністю дуже простий – бути багатим. На кону – мільйон українських мільйонерів. І тільки від нас самих залежить, поїдуть вони чи залишаться, стане їх менше чи набагато більше.

Я обираю другий варіант. Як, втім, упевнений, і ви.

Чи не так?

http://nv.ua/ukr/opinion/pyshnyj/na-konu-miljon-miljoneriv-1581616.html

інші статті

Эпоха вдохновения

Колонка Андрія Пишного
Сайт: Новое Время
В ЗДОРОВОМ ТЕЛЕ: Павел Вышебаба и его молодая команда из One Planet желают всем приятного аппетита и чистой перед фауной совести Истории двух представителей малого и&nb

Мислити ясно

Колонка Андрія Пишного
Сайт: Новое время
Найбільш оптимістичний сценарій для нас у 2019 році – встояти на ногах і продовжити виконувати своє домашнє завдання, яке замість нас ніхто не зробить Свого часу Нікола Тесла, даючи оцін

інші пропозиції