Головний ризик для української економіки

Матеріали експертів банку в змі
Авторська колонка А.Г.Пишного
Сайт: Новое время
Вибори нам не потрібні. Політична криза - теж. Наразі йдеться не про чиїсь політичні амбіції, а про виживання країни

Перед державними та комерційними банками України стояло завдання за умов ідеального шторму в економіці, відтоку депозитів та очищення банківської системи або, як в народі кажуть, «банкопаду», втримати ситуацію, повернути довіру клієнтів, відновити ресурсну базу, щоб створити передумови для відновлення повномасштабного кредитування бізнесу й громадян.

Ми впорались з першою частиною завдання – відновили ресурсну базу, повернувши депозити в банківську систему. Як? За рахунок повернення довіри клієнтів. А довіру повернули завдяки перебудові нової бізнес-моделі, маркетингу та комунікаційної стратегії. Правду кажучи, це було, надскладно, особливо для Ощаду. Але нам це вдалося. Наразі у банківській системі накопичено безпрецедентні обсяги ліквідності. Загалом близько 80 млрд. грн.

Тепер перед банками стоїть друга частина завдання: а кому ці гроші роздати, кого кредитувати? Відповідь однозначна – якісним, чесним, сумлінним, відповідальним позичальникам.

Де є точка нашого зростання? Очевидно, це – підтримка мікро-, малого й середнього бізнесу (ММСБ). Про це свідчить досвід провідних економік світу. Чим більша частка ММСБ в національному ВВП, тим країна більш заможна, вільна й авторитетна в цивілізованому світі.

У результаті трансформації банківської системи, яка триває останні два роки, банки, що лишились на ринку, підтягнулися до міжнародних стандартів. І це нова реальність. Проведені стрес-тести, встановлені нові жорсткі правила. Топ-менеджери банків шукають, як у нових умовах підвищити продуктивність, скоротити операційні витрати й отримати транзакційні доходи. Як правильно побудувати бізнес та операційну моделі своєї діяльності.

Те саме має робити й реальний сектор. Тож тепер справа за українським бізнесом. Бізнес також має сприйняти цю нову реальність, бо іншої вже не буде.

Постає питання: як вибудувати відносини банків і бізнесу на даному перехідному етапі, коли кредитні ставки ще кусаються, але руки вже чешуться щось робити?

Переконаний, банки в цій історії мають виступити драйверами змін у реальному секторі. Чи спільно, чи окремо, але банки мають взяти активну участь у формуванні якісної ефективної моделі українського мікро-, малого й середнього бізнесу.

Навіщо? Бо прибуток бізнесу – це не лише робочі місця, зарплати працівникам, зростання економіки, це, зрештою, заробіток і самих банків. Тому банкірам сидіти, згорнувши руки, і чекати, коли економіка піде вгору, не доводиться. Економіку треба піднімати в прямому сенсі.

Наприклад, Ощад на базі своїх відділень створює центри компетентності для підприємців. Просто кажучи, ми не чекаємо, а самі собі створюємо якісного позичальника.

Бо, чесно кажучи, окрім зависоких ставок, в нас є ще одна системна проблема, так би мовити, зворотний бік медалі. Бракує насправді якісних кредитних проектів. Якщо такий проект подекуди трапляється, банки за нього конкурують, причому досить жорстко. Клієнт з таким проектом сьогодні на вагу золота.

Тому питання ставок – питання часу, і досить нетривалого. А ось створення якісних кредитних проектів потребує більшого часу і зусиль. Тому ми спільно з бізнесом напрацьовуємо кредитні проекти вже зараз. Щоб тоді, коли ставки підуть униз, бути готовими одразу перехопити ініціативу.

Я дуже сподіваюсь, що все ж-таки сигнали про можливість знизити ставки вже незабаром підуть і з боку НБУ, і з боку парламенту, і від МВФ. Ми подолаємо цей ризик.

Але ще більше сподіваюсь, що буде подолано найбільш високий для банків, економіки й країни ризик – політичну кризу. Упевнений, модель виходу з неї є.  І її мають віднайти політики, бо це їхня робота. Зрештою, вони її й створили.

Натомість банківський сектор та бізнес мають виконати свою роботу – завести економічний двигун країни. А, щоб зробити це, банки й бізнес-середовище мають зайняти однозначно чітку громадянську позицію і послати спільний сигнал українському політикуму.

Схаменіться! Вибори нам не потрібні. Політична криза – теж. Розберетеся потім, через рік-два, коли запрацює українська економіка. Наразі йдеться не про чиїсь політичні амбіції, а про виживання країни. У прямому сенсі.

Колонка написана на основі мого виступу 18 лютого під час круглого столу в рамках Форуму CIS Bankers.

інші статті

Бонжур, Москва. Як Ощадбанк може змусити Росію оплатити рахунки на 1,3 мільярда

Інтерв’ю А.Г.Пишного
Сайт: Економічна правда
Український Ощадбанк чотири роки готувався, щоб завдати Росії поразку в Арбітражному трибуналі у Парижі. Як тепер отримати від опонента мільярдну компенсацію? "Ще в 2014 році, розуміючи

Як перемагати Росію

Колонка Андрія Пишного
Про досвід Ощадбанку, якому вдалося перемогти РФ у міжнародному арбітражі, здобувши рішення про виплату 1,3 мільярда доларів США компенсації за втрачені внаслідок окупації АР Крим активи плюс

Наталія Буткова-Вітвіцька: Кредитування — сходинка на новий рівень агросектора

Інтерв’ю Н. Буткової-Вітвіцької
Сайт: Kurkul.com
Сьогодні портрет сучасного українського аграрія має дедалі менше спільного з тим, який працював ще якихось 20 років тому. Більше того, ще років 5 тому було складно уявити таку кількість мікро- й ма

інші пропозиції