Порядок обміну зношених банкнот іноземної валюти - доларів США, євро та ін. в українських банках

Коментує начальник управління касових операцій та операцій з банківськими металами Ощадбанку Євген Кондратенко

 

Згідно вимог Інструкції про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 12.12.2002 р. № 502 (із змінами та доповненнями),   уповноважені банки  здійснюють операції з приймання на інкасо банкнот іноземних держав. У касах банків приймаються на інкасо банкноти іноземних держав від фізичних осіб (резидентів і нерезидентів)  та юридичних осіб резидентів і представництв юридичних осіб-нерезидентів.

 

На інкасо приймаються  банкноти іноземних держав, які  мають значні пошкодження та/або значні ознаки зношення або є сумнів в їх платіжності,   в тому числі:

-        банкноти розірвані на шматки та склеєні;

-        із зміненим первісним кольором;

-        банкноти,  що не зберегли деяких ознак платіжності (наявні зміни в портреті, немає захисної стрічки, є написи на банкнотах, які заважають визначенню ознак платіжності, тощо);

-        обпалені або пропалені банкноти;

-        залиті повністю або значною мірою фарбою, чорнилом, жиром, тощо;

-        мають явні друкарські недоліки.

 

Також на інкасо приймаються банкноти, які  вилучені іноземною державою з обігу після дати, оголошеної центральним банком – емітентом відповідної валюти. Такі банкноти приймаються за наявності згоди банку-кореспондента відповідної держави на обмін цих банкнот.

 

Якщо банкноти іноземних держав дуже значно зношені, це фрагменти банкнот, які мають сліди впливу високих температур та агресивних  середовищ (опалення, травлення, трухлявість, зміна кольору та ін.),   які практично розсипаються в порох при взяті їх в руки, то банки можуть  відмовити в прийманні таких банкнот, оскільки за такими  банкнотами банки-кореспонденти не зараховують відшкодування.

 

Крім того, за інформацією банків-кореспондентів,  для оплати можуть бути прийняті банкноти іноземної валюти, розмір яких становить 60% і більше відсотків від загальної площі банкноти. Оплата банкнот, розмір яких становить менше 60% від загальної площі банками-кореспондентами не здійснюється.

 

При здійсненні операції з приймання банкнот іноземних держав на інкасо клієнтом сплачується комісійна винагорода.  В  банках України  комісійна винагорода становить від 5 до 10% від суми прийнятих банкнот на інкасо. Комісійна винагорода сплачується клієнтами в гривнях за офіційним курсом гривні до іноземних валют, що встановлений Національним банком України на день проведення операції.

 

05.02.2013

інші пропозиції