З початку року процентні ставки за кредитами на придбання житла знижувалися кілька разів

Коментує заступник директора департаменту роздрібного бізнесу АТ "Ощадбанк" Олександр Нестеренко

 1. Як змінилися на ринку процентні ставки за кредитами на купівлю первинного житла за перші півроку (станом на 1.07. 11)?
  З початку року процентні ставки за кредитами на придбання житла знижувалися кілька разів, загалом, приблизно на 2 п.п. Зокрема, на сьогоднішній день отримати кредит на придбання житла на вторинному / первинному ринку нерухомості можливе за процентною ставкою від 17,0% і 17,5% річних відповідно.

 2. Як змінився по ринку перший внесок і максимальні терміни іпотеки за перші півроку?
  При кредитуванні фізичних осіб на придбання житла на вторинному ринку з початку року було зменшено мінімальний початковий внесок до 25% (без надання в забезпечення додаткового майна), при цьому максимальний термін кредитування залишився незмінним - 20 років. При придбанні житла на первинному ринку нерухомості за рахунок кредитних коштів мінімальний початковий внесок і максимальний термін були стабільні - 30% і 20 років відповідно.

 3. Які фактори вплинули на зміни вищезазначених умов у першому півріччі?
  1.зниження процентних ставок за депозитними продуктами;
  2. значне збільшення рівня ліквідності банків;
  3. зменшення кредитних ризиків за рахунок стабілізації ринку праці і деякого невеликого зростання платоспроможності населення;
  4. зниження цін на житло;
  5. загострення конкуренції на ринку надання банківських послуг (збільшення конкурентного тиску).

 4. Як зміняться процентні ставки, перший внесок і терміни за кредитами на купівлю первинного житла до кінця року (станом на 1.01.12)? Коли в принципі можуть відбутися якісь зміни на цьому ринку?
  У найближчі півроку очікується незначне збільшення іпотечних портфелів банків.
  Суттєвого збільшення обсягів кредитування на іпотечному ринку не буде, у зв'язку з тим, що банки будуть продовжувати боротися з проблемними кредитними портфелями і ситуація, яка склалася з працевлаштуванням і збільшенням доходів потенційних позичальників кардинально не покращиться. Але все ж повільне зниження ставок продовжиться (на 1-2 п.п.), враховуючи збільшення депозитних портфелів і конкуренцію в цьому сегменті кредитування. Хоча до кінця року не варто розраховувати на умови кредитування, які існували в докризові часи (термін кредитування до 30 років, нульовий перший внесок і т. д).

 5. Які фактори можуть вплинути на зміни цих показників у другому півріччі 2011 року?
  Все залежить від платоспроможності потенційних позичальників, адекватності вартості квадратного метра житла, економічної ситуації в країні, рівня інфляції, вартості ресурсної бази на ринку.
  Також важливим фактом є розробка загальних кредитних програм з державою, які грунтувалися б на компенсаційних схемах, що дозволило б запропонувати позичальникам пільгову відсоткову ставку. 

15.07.2011

інші пропозиції