Проект зміни Інструкції з інкасації грошових коштів банками України

Коментує начальник відділу інкасації та перевезення цінностей Ощадбанку Олександр Герасимов

1. Проектом даної інструкції посилюються вимоги НБУ до рівня безпеки при транспортуванні грошей. Про що саме йдеться?

Так, вимоги посилюються, до вже існуючих вимог додалися такі:

- У першу чергу, зменшення (приблизно на 40%) суми готівки і цінностей, яку дозволяється перевозити в неброньованому автомобілі у супроводі озброєної охорони (до 2015 року такі автомобілі ще допускаються до перевезення цінностей). Дозволена сума перевезення готівки і цінностей в автомобілях, обладнаних броньованим захистом 1 класу (тобто захист від кулі пістолета ПМ), також стала менше. Іншими словами, суттєво скорочуються можливості застосування банками автомобілів з більш легкої бронею (1 класу).

- Додатковий елемент контролю з боку НБУ за використанням банками автомобіля відповідного класу захисту (банки зобов'язані будуть вказувати клас захисту автомобіля при кожній подачі заявки на отримання готівки в територіальному управлінні НБУ).

- Відтепер банки можуть здійснювати самостійну підготовку інкасаторів тільки після погодження відповідної програми з НБУ. Раніше такої норми не було.

- Так само вноситься ряд коригуючих змін до спеціальної банківської термінології, напевно, це робиться тому, що деякі банки в силу «розмитості» цих понять у чинній редакції інструкції трактували їх на свій розсуд. Тепер такої можливості немає.

2. Запропоновані в інструкції зміни, на думку НБУ, сприятимуть активізації створення банками власних інкасаторських підрозділів. Чому банки не зацікавлені в цьому і в які фінансові витрати це виллється?

Безсумнівно, ці вимоги регулятора своєчасні та адекватні подіям, і одночасно спрямовані на створення рівних умов для всіх операторів цього ринку. Разом з тим на даний момент достатня кількість невеликих банків вже зробили свій вибір на користь передачі цього напрямку на аутсорсинг більш великим операторам в особі системних банків.

3. Як просувається обладнання банками інкасаторських автомобілів системами їх відстеження, яке наказав виконати НБУ до 1 жовтня цього року?

В АТ «Ощадбанк» обладнання оперативних автомобілів системою стеження проводиться відповідно до вимог НБУ.

27.07.2011

інші пропозиції