Коментар до закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання правових відносин між кредиторами і споживачами фінансових послуг»

Заступник голови правління Ощадбанку Антон Тютюн коментує закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання правових відносин між кредиторами і споживачами фінансових послуг»

1. Коли закон набуде чинності, чи можна очікувати істотного зниження ставок за споживчими та іпотечними кредитами?

Зниження процентних ставок не може відбутися як результат прийняття одного закону, для цього необхідно провести ряд цілеспрямованих заходів не лише на законодавчому рівні. Одним з таких заходів сьогодні є створення чотирма великими українськими банками (AT «Ощадбанк», «Укрексімбанк», «Укргазбанк» і банк «Київ») Агентства з рефінансування іпотечних кредитів. Основна його мета - зниження найближчим часом вартості іпотечного кредитування.

2. Закон дозволяє банкам видавати кредити за плаваючою ставкою. При цьому ставки повинні бути прив'язані до індикатора, визначеного незалежною установою. На які індикатори будуть орієнтуватися банки?

Цього року з ініціативи НБУ був впроваджений український індекс ставок за депозитами фізичних осіб. Найімовірніше, він стане основним індикатором, на який будуть орієнтуватися банки і якому можуть довіряти позичальники.

3. У кредитному договорі необхідно буде вказувати максимальний розмір плаваючої ставки. Якщо ваш банк видає або планує видавати кредити на подібних умовах, який граничний рівень ставки можливий? Вона може досягати 25-50% річних?

Для більшої привабливості кредитів з плаваючою процентною ставкою її початковий рівень повинен бути на кілька пунктів нижче, ніж за аналогічними кредитами з фіксованою ставкою. Що ж до її максимального обмеження, то воно має бути на кілька пунктів вище діючої на момент укладення договору фіксованої ставки, щоб не відлякувати клієнта, і, враховуючи сьогоднішній рівень ставок за заставними кредитами, малоймовірно, що він буде досягати 25-50% річних.

4. Законом вносяться зміни до Житлового кодексу, які дозволяють кредитору накладати стягнення на закладену квартиру або будинок шляхом позасудового врегулювання на підставі договору. Але як це узгоджується з 47 і 55 статтями Конституції, що гарантують право громадян на захист у суді?

Дані зміни жодною мірою не обмежують права громадян на захист своїх прав у суді, оскільки передбачають добровільне виселення в узгоджені між кредитором і позичальником терміни. Тобто у разі незгоди позичальника добровільно передати предмет іпотеки питання буде вирішуватися в судовому порядку.

5. Для валютних позичальників передбачається новий спосіб реструктуризації, коли частина кредиту погашається за курсом на момент укладення кредитного договору. Чи погодиться ваш банк на такі умови реструктуризації?

Ощадбанк активно працює зі своїми позичальниками з питань реструктуризації проблемної заборгованості, пропонуючи індивідуальні, комплексні варіанти рішення із використанням різних інструментів. Даний спосіб реструктуризації дозволить істотно розширити можливі варіанти, зробити їх більш привабливими, що дозволить провести реструктуризацію більшому колу позичальників.

20.07.2011

інші пропозиції