Позичальнику потрібно реально оцінювати свої можливості і перспективи подальшого обслуговування боргу

Коментує заступник директора департаменту роздрібного бізнесу АТ «Ощадбанк» Володимир Москаленко 

  1. Який графік погашення кредиту - ануїтет або класичний (диференціальний) - більш поширений в банківському кредитуванні. Чи залежить графік погашення від видів кредитування - споживчий кредит, автокредит, іпотека? 
    Вибір варіанту погашення кредиту (ануїтетна чи класична схема) клієнт робить самостійно. Але найчастіше, як показує практика, цей вибір диктує життя: а саме - за більш довгими кредитами боргове навантаження на клієнта менше, якщо платежі будуть оформлені за ануїтетною схемою, і, навпаки, по кредитах з коротким терміном погашення вигідніше класична схема. Це легко пояснюється тим, що довгострокові кредити - це іпотека, сума кредиту за якою значна. Відповідно, чим більше сума кредиту, тим більша сума платежу. У такій ситуації саме ануїтетний платіж дає можливість позичальникові оформити кредит на покупку квартири, враховуючи реальну платоспроможність. 

    Психологічно для клієнта більш прийнятний класичний варіант погашень - адже з часом розмір платежу зменшується і створюється враження, що розмір виплачених відсотків банку менше. У той же час, з інвестиційної точки зору, вартість грошей сьогодні завжди дорожче вартості грошей завтра. Тому, великі розміри платежу в перші роки погашень за класичною схемою не завжди себе виправдовують порівняно з ануїтетом, за графіком якого всі платежі однакові незалежно від терміну кредитування, і на початковому етапі істотно нижче. 

  2. Чи є на даний момент можливість домовитися з банком про зміну умов погашення кредиту (наприклад, кредитних канікулах або зменшення розміру щомісячного платежу зі збільшенням терміну кредиту)? У яких випадках це реально?
    Ощадбанк одним з перших в Україні розробив і впровадив комплекс заходів, спрямованих на зниження кредитного навантаження з позичальника, для забезпечення своєчасного виконання ним взятих на себе зобов'язань. Відповідні заходи можуть включати різні комбінації - кредитні канікули, переклад на аннуітетний графік погашення, зміни валюти кредиту, збільшення терміну кредиту, те й інше одночасно. Слід зазначити, що перегляд встановлених умов кредитування здійснюється індивідуально для кожного позичальника в залежності від обставин, які призвели до погіршення платоспроможності. Основною метою комплексу зазначених заходів є зменшення боргового навантаження і попередження виникнення, а також накопичення обсягів простроченої заборгованості. 

    Варто зазначити, що не останнім фактором при перегляді умов кредитування буде об'єктивність причин неможливості виконання позичальником поточного графіка погашення кредиту та добровільні наміри увійти у графік погашення кредиту або реалізувати заставне майно. Мета кредитування (іпотека, автокредит, кредитна картка) не є основоположними для прийняття рішення. У кожному випадку питання про зміну умов кредитування - це обопільна робота - банку і клієнта. Адже позичальнику слід реально оцінити свої можливості і перспективи подальшого обслуговування боргу. 

14.09.2011

інші пропозиції