Головний ризик для української економіки

Матеріали експертів банку в змі
Авторська колонка А.Г.Пишного
Сайт: Новое время
Вибори нам не потрібні. Політична криза - теж. Наразі йдеться не про чиїсь політичні амбіції, а про виживання країни

Перед державними та комерційними банками України стояло завдання за умов ідеального шторму в економіці, відтоку депозитів та очищення банківської системи або, як в народі кажуть, «банкопаду», втримати ситуацію, повернути довіру клієнтів, відновити ресурсну базу, щоб створити передумови для відновлення повномасштабного кредитування бізнесу й громадян.

Ми впорались з першою частиною завдання – відновили ресурсну базу, повернувши депозити в банківську систему. Як? За рахунок повернення довіри клієнтів. А довіру повернули завдяки перебудові нової бізнес-моделі, маркетингу та комунікаційної стратегії. Правду кажучи, це було, надскладно, особливо для Ощаду. Але нам це вдалося. Наразі у банківській системі накопичено безпрецедентні обсяги ліквідності. Загалом близько 80 млрд. грн.

Тепер перед банками стоїть друга частина завдання: а кому ці гроші роздати, кого кредитувати? Відповідь однозначна – якісним, чесним, сумлінним, відповідальним позичальникам.

Де є точка нашого зростання? Очевидно, це – підтримка мікро-, малого й середнього бізнесу (ММСБ). Про це свідчить досвід провідних економік світу. Чим більша частка ММСБ в національному ВВП, тим країна більш заможна, вільна й авторитетна в цивілізованому світі.

У результаті трансформації банківської системи, яка триває останні два роки, банки, що лишились на ринку, підтягнулися до міжнародних стандартів. І це нова реальність. Проведені стрес-тести, встановлені нові жорсткі правила. Топ-менеджери банків шукають, як у нових умовах підвищити продуктивність, скоротити операційні витрати й отримати транзакційні доходи. Як правильно побудувати бізнес та операційну моделі своєї діяльності.

Те саме має робити й реальний сектор. Тож тепер справа за українським бізнесом. Бізнес також має сприйняти цю нову реальність, бо іншої вже не буде.

Постає питання: як вибудувати відносини банків і бізнесу на даному перехідному етапі, коли кредитні ставки ще кусаються, але руки вже чешуться щось робити?

Переконаний, банки в цій історії мають виступити драйверами змін у реальному секторі. Чи спільно, чи окремо, але банки мають взяти активну участь у формуванні якісної ефективної моделі українського мікро-, малого й середнього бізнесу.

Навіщо? Бо прибуток бізнесу – це не лише робочі місця, зарплати працівникам, зростання економіки, це, зрештою, заробіток і самих банків. Тому банкірам сидіти, згорнувши руки, і чекати, коли економіка піде вгору, не доводиться. Економіку треба піднімати в прямому сенсі.

Наприклад, Ощад на базі своїх відділень створює центри компетентності для підприємців. Просто кажучи, ми не чекаємо, а самі собі створюємо якісного позичальника.

Бо, чесно кажучи, окрім зависоких ставок, в нас є ще одна системна проблема, так би мовити, зворотний бік медалі. Бракує насправді якісних кредитних проектів. Якщо такий проект подекуди трапляється, банки за нього конкурують, причому досить жорстко. Клієнт з таким проектом сьогодні на вагу золота.

Тому питання ставок – питання часу, і досить нетривалого. А ось створення якісних кредитних проектів потребує більшого часу і зусиль. Тому ми спільно з бізнесом напрацьовуємо кредитні проекти вже зараз. Щоб тоді, коли ставки підуть униз, бути готовими одразу перехопити ініціативу.

Я дуже сподіваюсь, що все ж-таки сигнали про можливість знизити ставки вже незабаром підуть і з боку НБУ, і з боку парламенту, і від МВФ. Ми подолаємо цей ризик.

Але ще більше сподіваюсь, що буде подолано найбільш високий для банків, економіки й країни ризик – політичну кризу. Упевнений, модель виходу з неї є.  І її мають віднайти політики, бо це їхня робота. Зрештою, вони її й створили.

Натомість банківський сектор та бізнес мають виконати свою роботу – завести економічний двигун країни. А, щоб зробити це, банки й бізнес-середовище мають зайняти однозначно чітку громадянську позицію і послати спільний сигнал українському політикуму.

Схаменіться! Вибори нам не потрібні. Політична криза – теж. Розберетеся потім, через рік-два, коли запрацює українська економіка. Наразі йдеться не про чиїсь політичні амбіції, а про виживання країни. У прямому сенсі.

Колонка написана на основі мого виступу 18 лютого під час круглого столу в рамках Форуму CIS Bankers.

інші статті

Банки vs фінтех: друзі чи вороги

Колонка Андрія Пишного
Сайт: Новое время
Нині багато говорять про фінтех, як про майбутнього "могильника" банківського сектору. Такі бренди як PayPal, Apple Pay, Blockchain та Bitcoin сьогодні в центрі уваги просунутих користувачів фінан

Открытый доступ. Как бизнес может улучшить качество жизни людей с инвалидностью

Сайт: Фокус
Фокус выяснил, с чего начинается инклюзия, как её принципы облегчают жизнь не только людям с инвалидностью, но и другим маломобильным группам, и нашёл примеры хороших решений в нашей стране

Голова Ощадбанку: До банківської системи потрібно ставитися як до кришталевої ва...

Інтерв’ю А.Г.Пишного
Сайт: Мінфін
Український банківський ринок переживає непрості часи. Після націоналізації Привату галузь було монополізовано державою. За даними НБУ, за підсумками минулого року на підконтрольні Мінфі

другие предложения