Мій банк
МОЯ СВОБОДА
МОЯ СПРАВА
МОЄ МАЙБУТНЄ
МОЯ СИЛА
МОЄ ЗАВТРА
МІЙ СПОКІЙ
МОЇ ЛЮДИ

Як держава допомагає бізнесу пом'якшити наслідки блекауту

Наталія Найдюк

Через повномасштабну війну у повсякденному словнику українців на рівні з воєнними термінами з’явилося слово «блекаут». Перебої з електропостачанням після російських ракетних ударів завдали чимало проблем людям та бізнесу. Але волі й бажання працювати не зламали. 

Люди адаптувалися жити й робити за графіком вимкнень світла. Так само й підприємці. А держава створила для останніх кілька програм, аби пом’якшити наслідки енергетичної кризи. 

Кредити на енергозабезпечення від Ощадбанку

У листопаді Ощадбанк почав видавати кредити на придбання й встановлення обладнання, яке забезпечує безперебійну роботу енергосистеми бізнесу. Підприємець може отримати від 100 тис. до 60 млн грн на генератори, сонячні панелі, електронакопичувачі, акумулятори, вітрогенератори, біопаливо. Кредитна ставка – 0%. Строк – від 6 до 60 місяців.

Позику видають у межах програми «Доступні кредити 5–7–9%». Щоб дізнатися більше чи отримати консультацію представника банку, перейдіть за посиланням

Серед тих, хто вже скористався програмою, – взуттєва фабрика «Кадар Техно» з Луцька. Компанія придбала генератор потужністю понад 200 кВт, Ощадбанк профінансував 65% його вартості – 825 тис. грн.

«Ощадбанк допоміг профінансувати потужний генератор, який зараз розв’язує всі питання фабрики з електроенергією в разі вимкнень. Завдяки цьому ми працюємо стабільніше. Ми задоволені співпрацею з Ощадом і зараз починаємо розрахунки нових проєктів, які можемо реалізувати разом», – поділився фінансовий директор компанії Володимир Кузьмяк.

«Кадар Техно» виготовляє чоловіче й жіноче взуття із 2002 року. До повномасштабної війни фабрика щомісяця видавала по 10–12 тис. пар взуття. У 2022-му обсяги зменшилися на 10–15%, оскільки частина клієнтів опинилася в окупації. Наслідки російських ракетних ударів на підприємстві відчувають із жовтня: через перебої з електропостачанням фабрика не могла працювати майже половину робочого часу. 

Але попри всі складнощі, «Кадар Техно» забезпечує роботою 150–160 осіб, виплачує заробітні плати та підтримує економіку податками.

Скасування ввізного мита на електрообладнання, генератори та Starlink

9 листопада 2022 року Кабмін затвердив постанову, за якою скасував ПДВ та ввізне мито на генератори й інші товари. Зокрема, йдеться про електричні двигуни, газогенератори, електрогенераторні установки, трансформатори, електричні акумулятори. Так вчинили, щоб знизити ажіотаж на зазначені товари, подолати їхній дефіцит і тим самим вплинути на ціни.

«Це важливо, аби зараз прискорити ремонти, покращити забезпечення світлом і теплом, задовольнити попит населення, а також зменшити ціни на відповідну продукцію», – сказав на засіданні уряду прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.

29 листопада Кабмін доповнив перелік товарів, що ввозять в Україну на пільгових умовах. Зокрема, до нього потрапили старлінки, запчастини та комплектуючі для виготовлення електрогенераторів. 

За словами народного депутата Ярослава Железняка, впродовж листопада в Україну ввезли 352,3 тис. генераторів та інших товарів з податковою пільгою. І це попри те, що процедура безмитного ввезення генераторів працювала не завжди коректно. 

Видання «Фокус» опублікувало відповідь пресслужби Укрпошти, як на практиці завезти в Україну генератор чи акумулятор на пільгових умовах. У митній декларації потрібно вказати: 

  • для акумулятора – код УКТЗЕД 8507 60 00 00 (акумулятори електричні, включно сепаратори для них, прямокутної, зокрема квадратної, або будь-якої іншої форми: літій-іонні) й уточнити, що зарядні станції містять літій-іонні батареї;

  • для генератора – код УКТЗЕД 8502 (електрогенераторні установки) і вписати найменування: генератор.

Компенсація за генератор від місцевих рад 

Ще одна ініціатива підтримки під час енергокризи йде від місцевих рад. Щонайменше у 10 містах уже ухвалили (або ось-ось мають це зробити) програми компенсації частини вартості генераторів для багатоповерхових будинків та житлових кооперативів. У деяких містах так підтримують і бізнес.

Спочатку за таку програму проголосували депутати у Львові: 4 листопада у фейсбуці її анонсував мер Андрій Садовий. Місто Лева повертає 50% від ціни генератора, але компенсація не має перевищувати 30 тис. грн. 

Крім ОСББ, програмою у Львові можуть скористатися й підприємці, які працюють у ресторанному бізнесі та торгують їжею (крім алкоголю й тютюну). Компенсувати зможуть так само 50% від вартості генератора, проте максимальну суму відшкодування збільшили до 80 тис. грн.

Схожі програми є в Києві, Борисполі, Луцьку,  Сумах, Умані, Рівному, Тернополі, Полтаві, Кременчуці, Одесі, Запоріжжі. 

Перевірити, чи працює така програма у вашому місті, які її умови та дізнатися, як отримати компенсацію, можна на сайтах місцевих рад. 

Спільна підтримка підприємців від Ощадбанку та місцевих адміністрацій

За програмою «Доступні кредити 5–7–9%» бізнес може отримати кредит на енергообладнання. А потім – 30% компенсації за його купівлю від місцевої ОВА, але сума відшкодування не може бути більшою за 100 тис. грн. Зокрема, така програма вже діє в Закарпатській області.

Щоб скористатися програмою, потрібно:

  • мати зареєстрований ФОП або юридичну особу;

  • річний оборот до 80 млн грн;

  • займатися торгівлею, виробництвом або наданням послуг;

  • мати реєстрацію бізнесу в межах Закарпатської області.

«Такий пакет підтримки дозволить стимулювати підприємців, які формують робочі місця, вкладати кошти у створення автономної системи енергозабезпечення власного функціонування», – вважає начальник Закарпатської ОВА Віктор Микита.

У межах програми підприємці можуть придбати бензинові або дизельні генератори, акумулятори чи зарядні станції, сонячні панелі та інші види генерації електроенергії.

АТ "Ощадбанк"