Мій банк
МОЯ СВОБОДА
МОЯ СПРАВА
МОЄ МАЙБУТНЄ
МОЯ СИЛА
МОЄ ЗАВТРА
МІЙ СПОКІЙ
МОЇ ЛЮДИ

«Відкрите небо» з ЄС, дорогий газ, обмеження на перевезення залізницею: огляд новин за жовтень

Сергій Чигир

Підбірка контенту

Минулий місяць запам’ятався посиленням карантинних заходів і запровадженням низки транспортних обмежень. Ще одним викликом для бізнесу стали рекордні ціни на газ: початок опалювального сезону виявився для підприємців непростим. А серед приємних новин – підписання угоди з Євросоюзом про «відкрите небо» та плани німецького ритейл-гіганта Lidl вийти на український ринок.

1. Google змінив правила монетизації для блогерів

Нововведення стосуються рекламодавців, видавців й авторів відео на YouTube. Google Ads більше не монетизуватиме контент, в якому заперечується теза, що клімат змінюється. Йдеться про матеріали, де зміни клімату подаються як містифікація або шахрайство, а також про заяви, що відкидають глобальне потепління та його причини: викиди парникових газів унаслідок діяльності людства. 

2. Юрособам продовжили строк розкриття своїх власників на 9 місяців 

За даними міністра юстиції, в Україні понад мільйон юридичних осіб, але відомості про власників подала лише 171 тисяча. Тож юридичним особам продовжили граничний термін розкриття своїх бенефіціарів до 11 липня 2022 року. Відповідні зміни до закону 8 жовтня ухвалила Верховна Рада. Первісно це мали зробити до 11 жовтня. За неподання інформації на порушників чекає штраф від 17 до 51 тис. грн.

3. Стрімке подорожчання газу

На початку опалювального сезону ціна газ на Українській енергетичній біржі перевищила 40 тис. грн за тисячу кубометрів. Це вплинуло й на роздрібні ціни для бізнесу. Так, у листопаді «Нафтогаз України» пропонує підприємствам блакитне паливо за ціною 36,6 грн за кубічний метр.

4. Транспортні обмеження через посилення карантину

Через зростання захворювань на COVID уряд посилив карантинні заходи й запровадив транспортні обмеження. З 21 жовтня міжрегіональні перевезення пасажирів у регіонах із «жовтим», «помаранчевим» і «червоним» рівнем епідеміологічної небезпеки дозволені лише за умови наявності у водіїв, екіпажу й пасажирів негативних результатів ПЛР-тестів, або міжнародного чи внутрішнього сертифіката про вакцинацію, або документу, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації.

5. Пом’якшення самоізоляції для подорожніх

Кабмін ухвалив нові правила перетину державного кордону України невакцинованим особам. За інформацією Мінцифри, відтепер після перетину кордону мобільний застосунок «Вдома» можна встановлювати лише на 72 години. За цей період людина має зробити ПЛР-тест чи тест на антиген. Раніше туристи повинні були вмикати застосунок на 14 днів після перетину кордону. Протягом цього часу вони мали відбувати самоізоляцію за даними геолокації.

6. Зеленський підписав закони щодо молодих фермерів та індустріальні парки й ветував закон про віртуальні активи

Президент України підписав закони про підтримання молодих фермерів, а також про індустріальні парки, ухвалені Верховною Радою у вересні. Згідно з ними підприємці віком до 35 років, що вирішили займатися сільським господарством, можуть отримати фінансову підтримку, а інвестори, що планують створити індустріальні парки, – пільги.

Ухвалений парламентом нормативно-правовий акт про віртуальні активи, що мав узаконити зберігання й обіг криптовалют, Володимир Зеленський відправив на доопрацювання. Як зазначається в документі, закон передбачає створення нового державного органу контролю, що призведе до зростання бюджетних витрат на його утримання.

7. Ритейл-гігант Lidl завойовуватиме український ринок

Німецька міжнародна мережа супермаркетів працює майже в усіх країнах ЄС. У жовтні вона вирішила вийти на ринок України, про що повідомляє видання Lebensmittel Zeitung із посиланням на джерела компанії. Lidl вже призначила керівника головного офісу в Україні, раніше він очолював підрозділ мережі у Польщі.

 8. «Відкрите небо» з Європою

Україна та Європейський Союз під час саміту в Києві уклали угоду «Про єдиний авіаційний простір», або «відкрите небо». Угода є своєрідним авіаційним безвізом: європейські авіаперевізники тепер зможуть без обмежень літати в будь-які аеропорти України, а українські – в летовища країн ЄС. Київ узяв на себе зобов'язання дотримуватися європейських стандартів авіаційної безпеки. 

9. Штрафи за незаконний вилов риби зросли у 7–186 разів

Кабмін у багато разів підвищив розмір штрафів за незаконне виловлювання риби, встановивши нові такси залежно від видів тварин:

  • сріблястого карася  – у 93 рази (з 17 до 1 581 грн);
  • окуня – у 186 разів (з 17 до 3 162 грн);
  • краснопірки – у 23 рази (з 68 до 1 564 грн);
  • лина – у 13,4 раза (зі 119 до 1 598 грн);
  • ляща – у 9,7 раза (зі 170 до 1 649 грн);
  • плоскирки – у 46 разів (з 34 до 1 564 грн);
  • щуки – у 10,2 раза (з 340 до 3 468 грн);
  • судака – у 7 разів (з 510 до 3 587 грн);
  • сома – у 12 разів (з 425 до 5 117 грн);
  • раків – у 130 разів (з 25,5 до 3 332 грн) тощо.

За даними Держрибагентства, востаннє розміри штрафів переглядалися 10 років тому й такі суми не спонукали браконьєрів зупинити свою протиправну діяльність.

Підбірка контенту

АТ "Ощадбанк"