Мій банк
МОЯ СВОБОДА
МОЯ СПРАВА
МОЄ МАЙБУТНЄ
МОЯ СИЛА
МОЄ ЗАВТРА
МІЙ СПОКІЙ
МОЇ ЛЮДИ

СТВОРЮЄМО БІЗНЕС ЛЕГАЛЬНО: УМОВИ ТА СПОСОБИ ОТРИМАННЯ ЛІЦЕНЗІЇ

У гостях у юриста

Олена Полосьмак, керівний партнер Crane IP Law Firm, розповіла «Будуй своє» про те, якому бізнесу в Україні необхідна ліцензія, та на які складнощі може наштовхнутися підприємець при її отриманні.

Про ліцензії для малого і середнього бізнесу розповідаємо далі.

 

КОМУ НЕОБХІДНА ЛІЦЕНЗІЯ?

Ліцензія — це офіційний документ, що підтверджує право на торгівлю певними товарами та послугами, та є необхідним для багатьох видів підприємницької діяльності. Перелік типів бізнесу та продуктів і послуг, для здійснення або реалізації яких необхідно отримати ліцензію, вказані у Законі «Про ліцензування видів господарської діяльності». Оскільки українське законодавство зазнає частих змін, перед початком роботи підприємцю краще перевірити цей список, в якому наразі зазначено 33 види діяльності. При цьому існують різні системи ліцензування та органи влади для кожної сфери діяльності. Для малого і середнього бізнесу  найбільш актуальними видами діяльності є:

  • освітня діяльність (при відкритті навчального закладу, наприклад, приватного дитячого садка або центру розвитку; для отримання відповідної ліцензії потрібно подати запит до місцевої держадміністрації);
  • виробництво і торгівля спиртними напоями, тютюновими виробами та пальним (звертатися до Державної фіскальної служби);
  • виробництво, торгівля та імпорт лікарських засобів, ветеринарних препаратів (звертатися потрібно до Держлікслужби);
  • медична та ветеринарна практика (в МОЗ і Держпродспоживслужбу відповідно);
  • перевезення пасажирів, небезпечних вантажів, міжнародні перевезення (в Укртрансбезпеку);
  • туроператорська діяльність (подача запиту до Мінекономіки);
  • оронна діяльність (до МВС).

Докладніше із вимогами можна ознайомитися в Законі «Про ліцензування видів господарської діяльності», Постанові Кабінету Міністрів «Про затвердження переліку органів ліцензування» та на сайті Державної регуляторної служби.

Існують типи ліцензій, які отримати дещо складніше, і навпаки. Наприклад, для отримання ліцензії на роздрібну торгівлю алкоголем чи тютюном необхідно лише мати приміщення площею не менше 20 кв.м. та не проводити торгівлю на території навчальних закладів чи лікарень. Для працевлаштування за кордоном – довідку про наявність офісу, копію договору з іноземною компанією та документи про її реєстрацію.

А от для проведення медичної практики необхідно надати висновок санітарно-епідеміологічної комісії, дані про наявність відповідної матеріальної бази та кваліфікованого персоналу. Для відкриття освітнього закладу – пройти перевірку приміщення СЕС, протипожежної охорони, охорони праці, укласти договір з медичною установою про обслуговування, затвердити концепцію роботи з місцевою держадміністрацією та підтвердити кваліфікацію персоналу. Вибудовуючи стратегію відкриття своєї справи, важливо завчасно врахувати всі етапи перевірок.

 

ЕТАПИ ПІДГОТОВКИ

Олена Полосьмак рекомендує розпочинати підготовку до відкриття власної справи із такого базового завдання, як реєстрації ФОП чи ТОВ. Після цього алгоритм має такий вигляд:

  1. На моменті підготовки бізнес-плану слід перевірити чи необхідна ліцензія;
  2. Якщо так – дізнатися умови її отримання;
  3. Внести до бізнес-плану кроки, які необхідно зробити для виконання умов отримання ліцензії.

Наприклад, може виявитися, що підприємцю потрібен буде додатковий час на проходження пожежної перевірки чи закупівлю відповідного до вимог законодавства медичного устаткування. Саме тому, слід заздалегідь включити підготовку до отримання ліцензії у бізнес-план.

 

ОТРИМАННЯ ЛІЦЕНЗІІ САМОТУЖКИ

Умови отримання ліцензії прозорі та кожний підприємець може з цим впоратися власними силами, без залучення додаткових спеціалістів, вважає Олена. Для установ, що видають ліцензії, не має значення, хто подає документи – важливе лише правильне оформлення. Весь перелік документів, що необхідно підготувати, знаходиться у відкритому доступі на сайтах відомств. До посередника необхідно звертатися лише у випадку, коли немає часу на вивчення процедури та оформлення документів.

Якщо підприємець все ж таки вирішив оформляти ліцензію через посередників, наприклад, агентство, у першу чергу необхідно запросити реєстраційні документи такої компанії/фахівця, попросити показати портфоліо та відгуки клієнтів, почитати про неї в інтернеті. Якщо із цим все буде в порядку, обов’язково необхідно підписати договір зі строками виконання й результатом робіт та здійснювати оплату лише через банківський рахунок/картку.

 

СПОСОБИ ТА УМОВИ ОТРИМАННЯ ЛІЦЕНЗІЇ

Спільною умовою для усіх типів підприємств є наявність реєстрації як юридичної особи чи фізичної особи-підприємця. Для отримання ліцензії необхідно сплатити державне мито, а згодом і підготувати та подати пакет документів, який відрізняється в залежності від виду діяльності. Тоді в установи, яка прийме ці документи, буде три дні для того, щоб визначити, чи подано повний пакет документів, і якщо так – 10 робочих днів на прийняття рішення щодо видачі ліцензії. Після цього у підприємця є 10 днів на оплату державних зборів. При цьому до отримувача ліцензії можуть висуватися умови щодо мінімальної кількості кваліфікованих фахівців, розміру статутного капіталу та наявності певної матеріально-технічної бази. Обмежень у кількості разів подання документів (як і отримання відмов) немає.

 

ПОМИЛКИ ПОЧАТКІВЦІВ

Перша помилка, за словами Олени, виникає ще до етапу отримання ліцензії. Як показує досвід, більшість підприємців просто не знають, що їх діяльність ліцензується, тому відповідна стаття витрат просто не закладається до бізнес-плану. Також, як зазначає Олена, частина підприємців, які навіть дізнаються про те, що треба отримати ліцензію, не роблять цього. Звісно, у різних галузях жорсткість контролю відрізняється. Проте без ліцензії можна просто втратити клієнтів і контрагентів, які не захочуть співпрацювати з компанією. Штраф за ведення діяльності без належної ліцензії може сягати 85 тис. грн з конфіскацією продукції, обладнання та коштів, отриманих від такої діяльності.

Друга помилка: під час роботи із вже отриманою ліцензією багато підприємців-початківців не знають про можливі підводні камені, як-от:

  • обмеження щодо території діяльності бізнесу;
  • заборона передавати ліцензію іншій особі/компанії, за виключенням наслідування чи правонаступництва. При цьому компанії-партнери можуть проводити діяльність спільно, користуючись ліцензією однієї з них;
  • необхідність продовжувати дію ліцензії.

ОСОБЛИВОСТІ В УКРАЇНІ

Україна, в цілому, відповідає європейським практикам ліцензування, в яких наразі існує тенденція до скорочення переліку видів діяльності, для яких потрібно оформлювати дозвіл. Основною особливістю українського законодавства щодо отримання ліцензії на ведення бізнесу є направленість на контроль діяльності ризикових підприємств. Саме для цього, а не задля заробляння додаткових коштів чи створення додаткових бар’єрів, існує низка інстанцій, через які потрібно пройти підприємцю, реєструючи свій бізнес.

У гостях у юриста

АТ "Ощадбанк"