В Україні стартувала програма кредитування бізнесу з додатковою грантовою та консалтинговою підтримкою. Підприємці можуть отримати кредит на суму до 9,3 млн грн. А ще – відшкодування до 30% цього кредиту коштом гранту від уряду Німеччини й безкоштовні консалтингові послуги.
Хто може взяти участь
У програмі «Доступ до фінансування та підтримка стійкості ММСП в Україні». можуть узяти участь мікро-, малі та середні підприємства, які мають бізнес-ідею або інвестиційний план. Зокрема:
мікропідприємства зі штатом у 20 осіб та річним доходом до 2 млн євро;
малі підприємства – до 50 осіб і до 5 млн євро доходу;
середні – до 250 осіб і до 10 млн євро доходу на рік.
Вимоги до підприємств:
не менше ніж 70% бізнесу у приватній власності;
бізнес працює не менш як один рік;
наявний прибуток принаймні за 2021 рік;
Наразі грантову підтримку отримують тільки юридичні особи в межах зазначених сегментів. Однак слідкуйте за новинами Ощадбанку, адже дія програми може розширитися й на ФОПів.
Термін подання заявки – до 25 квітня 2023 року. Програма реалізується через Ощадбанк.
Про донорів проєкту
Програму фінансує Європейський Союз та уряд Німеччини. Реалізує – німецька федеральна компанія Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH та Deutsche Sparkassenstiftung für international Kooperation (DSIK). А також Фонд розвитку підприємництва в Україні (ФРП).
Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH – це неприбуткова німецька державна компанія, яка надає послуги у сфері міжнародної співпраці заради сталого розвитку. Підтримує уряд Німеччини та інших державних та приватних замовників у різних сферах. В Україні працює за кількома напрямами, у тому числі підтримує українські громади, що прийняли внутрішньо переміщених осіб.
German Sparkassenstiftung for International Cooperation (DSIK) – некомерційна організація, що має великий досвід реалізації проєктів з фінансування ММСБ, розбудови потенціалу та інституцій у фінансовому секторі, фінансової грамотності тощо. Її основні завдання в Україні – підвищення рівня фінансової бізнес-грамотності ММСП та розширення їхнього доступу до прозорих фінансових послуг.
ФРП– неприбуткова установа, що підтримує фінансування мікро-, малих та середніх підприємств через надання їм пільгових кредитів, компенсацій відсотків тощо. ФРП належить до Міністерства фінансів України. Через установу реалізують низку державних програм, зокрема «Доступні кредити 5–7–9%», «Доступний фінансовий лізинг 5–7–9%» та «Доступна іпотека 7%».
Як взяти участь у програмі
Підприємці можуть отримати кредит на втілення бізнес-проєкту. А далі – грант на покриття до 30% операційних витрат чи дострокового повернення цього кредиту.
Алгоритм отримання кредиту та гранту:
Оформлення кредиту в Ощадбанку;
Реалізація інвестиційного проєкту;
Отримання компенсаційного гранту.
Детальна консультація в Ощадбанку телефоном: 0 800 219 800.
Умови фінансування:
частка гранту від суми інвестпроєкту: 30% – для релокованих ММСП, 20% – для стандартних компаній;
максимальна сума інвестпроєкту – 240 тис. євро;
максимальна сума гранту – 30 та 20 тис. євро відповідно (в гривневому еквіваленті за курсом НБУ);
мінімальний строк кредиту – 1 рік для поповнення обігових коштів, 2 роки – для придбання основних засобів;
можливе поєднання з партнерськими та державними програмами, в т.ч. з Програмою «5-7-9»
«Понад 100 українських підприємств зможуть скористатися грантовою підтримкою завдяки нашим німецьким партнерам. Ми пропонуємо ефективний інструмент для безперервного розвитку бізнесу та збереження його потенціалу з доступними умовами. Мета є стратегічно важливою: буде працювати бізнес – буде відновлюватись економіка країни», – зазначила членкиня правління Ощадбанку Наталя Буткова-Вітвіцька.
Безкоштовний консалтинг для учасників
Підприємці, яким погодили кредит, можуть отримати фахову підтримку Всеукраїнської асоціації консультантів з управління CMC-Ukraine. Тривалість консультацій – до 56 годин. Отримати їх можна, тільки-но банк схвалить вашу кредитну заявку, тобто ще до реалізації інвестпроєкту.
Коло тем:
розширення ринків збуту, у тому числі вихід за кордон;
маркетинг та продажі;
енергоефективність та енергоощадження;
розробка й адаптація стратегії;
операційна й виробнича ефективність;
цифрова трансформація;
управління персоналом;
релокації бізнесу.
Можна отримати й короткострокові тематичні консультації щодо законодавства, оподаткування й бухгалтерського обліку. Тривалість – до 3 годин.
Експерти DSIK допоможуть зайти й підібрати програми фінансування, підготувати заявки на залучення коштів, розробити бізнес-план, підтримають під час подання грантової заявки. Для цього надається одна або кілька онлайн-сесій загальною тривалістю до 4 годин. Такі послуги отримають 50 ММСП – учасників програми. Перевага надається підприємцям з-поміж внутрішньо переміщених осіб або підприємців, чий бізнес постраждав через війну.
«Доступ до фінансування та підтримка стійкості ММСП в Україні» поєднується з державною програмою «Доступні кредити 5–7–9%».