Порада від спеціаліста
Підприємства, які працюють на експорт, аби конкурувати на ринку й забезпечувати потреби клієнтів постійно потребують додаткових вливань. Та воєнний стан збільшив ризик видачі кредитів для банків. Тому підтримати експортерів і надати гарантії банкам допомагає Експортно-кредитне агентство. Дізнайтесь, як працює така схема та хто може отримати цей кредит.
Мета діяльності
Експортно-кредитне агентство України (ЕКА) діє з 2018 року, щоб допомагати українським підприємцям конкурувати на зовнішньому ринку. ЕКА стимулює збільшення експорту товарів, робіт і послуг українського походження через страхування. Єдиним засновником й акціонером агентства є держава, а саме – Кабінет Міністрів України.
ЕКА страхує ризики, які виникають під час експорту. Наприклад, ризик, що іноземний покупець не розрахується з українським продавцем або український експортер не поверне експортний кредит. Та з гарантією від ЕКА наші банки без проблем і перешкод дають кредити українським експортерам.
Хто може взяти такий кредит
Основні види товарів, на експорт яких поширюється діяльність ЕКА:
продукція харчової промисловості;
продукція металургійного комплексу;
продукція хімічної промисловості;
деревина та паперова маса;
реактори ядерні, котли, машини;
електричне обладнання;
транспортні засоби й механічне обладнання;
хлібобулочні, борошняні вироби;
різні промислові товари;
продукція легкої промисловості.
Увага: продукція й товари повинні бути вироблені або піддані достатньому переробленню в Україні відповідно до критеріїв Митного кодексу України.
Пропозиція Ощадбанку
Ощадбанк – лідер за обсягом профінансованих експортних проектів у співпраці з ЕКА. Розглянемо програму кредитування з гарантією ЕКА на прикладі цього банку.
Програма діє у двох напрямках:
фінансування зовнішньоекономічних контрактів, в межах яких передбачається експорт українських товарів;
виробництво товарів українського походження з подальшим їхнім експортом.
Умови кредитування:
строк – до 12 місяців;
сума – до 60 млн грн (не більше ніж 85 % від вартості контракту);
валюта – гривня, долари США, євро;
страховий тариф – від 0,5 % від страхової суми (ця сума – 85 % від суми кредиту);
забезпечення кредиту – страховка ЕКА, застава майнових прав на виторг за контрактом, порука кінцевого бенефіціарного власника.
Переваги:
індивідуальний графік погашення – в кінці строку (або згідно з графіком);
відсоткові ставки відповідно до умов програми «5–7–9».
Алгоритм дій:
Звернутися до відділення банку, подати заявку на кредитування (мати при собі набір документів: фінансову звітність сторін, установчі та реєстраційні документи сторін тощо), обов'язково отримати погодження по кредиту.
Підписання кредитних договорів і страхування майнових прав. У клієнта (експортера) обов'язково має бути експортний контракт, згідно з яким беруться в заставу майнові права на виторг.
На власному досвіді
«Я веду бізнес ще з 2008 року. Трохи пізніше створив ТОВ «Деомі-Хольз», – розказує підприємець Микола Попадюк. – Наша компанія переробляє деревину, виготовляє струганий брус, вагонки, підлоги, ящики для овочів тощо. Наразі ми співпрацюємо з партнерами з Румунії, Молдови, Туреччини та Грузії – відвантажуємо продукцію на експорт. З початком війни ми намагалися не збавляти обертів, а, навпаки, ще більше розвиватись. Але де знайти додаткові кошти для розвитку, коли всі опинилися на межі виживання?»
За рекомендацію своїх працівників підприємець звернувся до Ощадбанку за кредитуванням.
«У будь-якій справі важливий людський чинник, – вважає пан Микола. – Мені пощастило, бо мені допомагали справжні професіонали. Я дуже вдячний керівнику чернівецької філії Ощадбанку Володимиру Монзалевському, керівнику відділення пану Сторожинцю, Наталії Гержевській, а також менеджерці банку, яка підтримувала мене на кожному кроці, Лілії Берчук. Завдяки плідній співпраці наше підприємство вже отримало 1 млн 170 тис. грн. Та наразі ми потребуємо ще більше».
За допомогою кредитних коштів бізнесмен отримав змогу розвивати своє підприємство в різних напрямах: розширив асортимент продукції, придбав основні засоби. Додаткове фінансування було необхідне, адже зараз майже ніхто з партнерів не платить аванс за продукцію. Гроші виплачують тільки по факту розвантаження товарів вже на іноземній території. Тож для нормальної роботи підприємству дуже потрібний значний обіг коштів.
«З власного досвіду скажу, що в такі скрутні часи головне – не зупинятись, не зменшувати потужності попри все. Адже відновлюватись – справа надскладна. Також важливо мати достатній запас основних засобів, щоб швидко й без затримок працювати та бути готовим до різних викликів на ринку. Саме для цього й існують такі кредитні програми з державним страхуванням. Вони стимулюють український експорт та зменшують ризик для банківської системи», – підсумовує Микола Попадюк.
Порада від спеціаліста