З широкомасштабною війною багато міжнародних організацій почали видавати гранти та іншу допомогу українським підприємцям. Добірка таких програм наведена у попередній статті. Держава також упровадила велику програму підтримання бізнесу єРобота. А в серпні в Україні запрацювала система, де містяться всі пропозиції від держави, банків та міжнародних донорів для сільгосппідприємств, – Державний аграрний реєстр.
На початок жовтня в ДАР зареєструвалося вже 50 тисяч агровиробників. Що це за система, чим корисна та як у ній зареєструватися, читайте далі.
Навіщо створений Державний аграрний реєстр
ДАР є державною автоматизованою інформаційною системою збирання, обліку, накопичення й оброблення інформації про виробників сільськогосподарської продукції. Її упроваджено за підтримки Євросоюзу та Світового банку. Створення системи не пов’язане з війною, це важливий крок підготовки нашої держави до членства в ЄС, адже такі реєстри є в усіх країнах-учасницях.
Мінагрополітики створило ДАР, щоб ефективно й прозоро залучати та розподіляти всі види підтримки фермерів. Йдеться про кошти державного бюджету, пільгові кредити, міжнародні гранти та технічну допомогу.
Для подання заявки на участь у програмах підтримки потрібно лише зареєструватися в системі. Це безкоштовно й відбирає кілька хвилин. А потім в онлайн-кабінеті на платформі можна обрати актуальну для фермера програму й там же подати заявку на участь у ній. Колись процес був набагато складніший.
«Раніше процедура була настільки складною і забюрократизованою, що виробники на середині шляху втрачали бажання цим займатися. Такий стан речей був незадовільним і для держави, адже їй було складно аналізувати роботу чинних програм підтримки, контролювати їх ефективність та планувати нові програми», – написав у ЕП заступник міністра аграрної політики та продовольства з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Денис Башлик.
Переваги Державного аграрного реєстру
ДАР пропонує:
- єдині правила отримання державної та міжнародної допомоги для всіх сільгоспвиробників;
- податися на будь-яку програму просто з дому;
- відстеження руху заявки на підтримання в режимі реального часу;
- автоматично підтягує дані з Державного земельного кадастру, Державного реєстру речових прав, ЄДР, Єдиного державного реєстру тварин;
- лише установи, що безпосередньо надають підтримку в ДАР, мають доступ до цих даних, і тільки з дозволу агровиробника.
Отже, ДАР є системою на кшталт Дії, але суто для аграріїв.
Як стати учасником Державного аграрного реєстру
Зареєструватися в ДАР може будь-який сільгоспвиробник України. Його масштаб та напрям діяльності не мають значення. Також не важлива форма власності: фізична особа, ФОП, юридична особа. Єдине – для реєстрації потрібно мати кваліфікований електронний підпис або BankID.
5 кроків реєстрації в системі:
- натисніть кнопку «Зареєструватися» на сайті ДАР;
- пройдіть реєстрацію через кваліфікований електронний підпис або BankID. Інструкція, як це зробити, тут;
- уведіть email і номер телефону;
- на електронну пошту та телефон надійдуть п’ятизначні коди підтвердження – уведіть їх у відповідні віконця;
- натисніть «Зареєструватися».
Якщо виникли труднощі під час реєстрації, звертайтеся до контакт-центру ДАР за номером (044) 339-92-15 або пишіть на електронну пошту: support@dar.gov.ua.
Після заповнення реєстраційної форми та надання згоди на оброблення персональних даних в реєстрі створюється електронний кабінет агровиробника. До нього автоматично завантажуються дані з інших державних реєстрів: про господарську діяльність фермера, земельний банк, поголів’я тварин тощо.
У персональному кабінеті учасника ДАР є актуальна інформація про доступні програми підтримки. Крім того, система в режимі реального часу інформує агровиробника про нові можливості.
Що отримує учасник ДАР
Найголовніша перевага для фермера, що зареєструвався в ДАР, – доступ до всіх програм підтримки та легкий спосіб подання заявки на них. Наразі учасники системи вже отримують гумдопомогу від FAO: тимчасові засоби зберігання сільгосппродукції (рукави) місткістю 200 тонн. Цей проєкт реалізують за донорської підтримки урядів Канади, Японії, Німеччини, а також австралійської благодійної організації Minderoo Foundation.
До 15 листопада в ДАР приймали заявки на одержання субсидії у 3 100 грн на один гектар оброблювальної землі. Також можна було отримати дотацію на утримання корів – 5 300 грн за одну худобину.
Незабаром стартуватимуть і нові програми. Так, на фейсбук-сторінці Державного аграрного реєстру повідомили, що незабаром прийматимуть заявки на отримання 105 комплектів допоміжної техніки для завантаження зерна. До комплекту входять завантажувач, розвантажувач та два причепи – бункери-перевантажувачі. Техніку надаватимуть із розрахунку: один комплект на завантаження не менше ніж 292 рукавів.
Отже, якщо ви сільгоспвиробник і ще не в ДАР, обов'язково зареєструйтеся для швидкого доступу до всіх програм підтримання аграріїв. Адже продовольчий фронт важливий завжди – й у мирні, й у воєнні часи.
P.S. Якщо ви потребуєте дофінансування бізнесу, зверніть увагу на державну кредитну програму «5-7-9», яку започаткували в лютому 2020 року.З початку її дії й до вересня 2022-го підприємці отримали 48 тис. таких кредитів на загальну суму 142,6 млрд грн. Найбільше – у галузі сільського господарства, торгівлі та промисловості.
Також банки пропонують вигідні партнерські програми. В Ощаді наприклад, є понад 250 діючих партнерів для фінансування клієнтів АПК. Також Ощад є основним банком-партнером державної програми єРобота, за якою підприємці АПК можуть отримати гранти за напрямами: «Свій сад», «Своя теплиця» та «Новий рівень». Бізнесу вже перераховано понад 201,8 млн грн.
Якщо ви продаєте продукцію за кордон, можете отримати передекспортне фінансування. Для цього треба скористатися державною програмою 5-7-9 та програмою фінансування експортерів за підтримки ЕКА.